דרגות בצה"ל

דרגות בצה״ל הן למעשה סימן למדרג של החייל בצה״ל. קבלת דרגה בצה״ל מצריכה עמידה בתנאים שונים ודרישות מסוימות, כמו פז״ם (פרק זמן מינימלי) או קורסים והכשרות שעל החייל לעבור. רק כאשר עומדים בתנאים ובדרישות ניתן לקבל את הדרגה. הדרגות בצה״ל מתחלקות ל-3 קבוצות: דרגות חוגרים, דרגות נגדים ודרגות קצינים.

דרגות חוגרים

חוגר הוא חייל בשירות חובה. הדרגות של החוגרים מתחלפות בהתאם לוותק שלהם ולסוג התפקיד שבו הם משרתים. את סימני הדרגה של החוגים תופרים על שרוול החולצה, בין הכתף למרפק משני הצדדים. הרקע של דרגות החוגרים הוא ירוק, ואצל חיילים המשרתים בחיל האוויר ובחיל הים הרקע של הדרגות הוא זהוב.

טוראי

זוהי דרגה הכוללת פס אחד. הדרגה מוענקת לכל חיילת וחייל ביום הגיוס שלו לצה״ל ומסמנת את תחילת שירותו הצבאי. המילה טוראי נלקחה מהמילה טור, והמשמעות שלה היא שהחייל הוא חלק מטור של חיילים מתחילים.

רב טוראי (רב״ט)

זוהי דרגה שכוללת שני פסים. היא מוענקת לחיילים עורפיים לאחר עשרה חודשים מיום הגיוס שלהם, ומוענקת לחיילים תומכי לחימה ולחיילים קרביים שעברו אימון מתקדם והכשרה כלוחמים לאחר שמונה חודשים מיום הגיוס

סמל

זוהי דרגה הכוללת שלושה פסים. היא מוענקת לחיילים עורפיים לאחר שנה ו-9 חודשים מיום הגיוס, לחיילים תומכי לחימה לאחר שנה וחצי, ולקרביים לאחר שנה וחודשיים.

סמל ראשון (סמ״ר)

זוהי דרגה הכוללת שלושה פסים ובמרכזה עלה של זית. הדרגה מוענקת לחיילים שנה לאחר קבלת דרגת הסמל. מכיוון שנשים לרוב משרתות 24 חודשים בלבד, הן לא מקבלות דרגת סמל ראשון, אלא אם הן ממשיכות לקבע או אם הן גוייסו מראש לתפקיד הדורש שירות באורך מלא של 32-36 חודשים.

דרגות נגדים

נגד הוא איש קבע שהחליט להמשיך את השירות הצבאי שלו מעבר לשירות החובה, מבלי שיצא לקורס קצינים. הנגדים עוברים הכשרה מקצועית. לרוב הדרגות של הנגדים  מתחלפות בהתאם לוותק שלהם, אך ישנה דרגת נגד מיוחדת המוענקת לפי הערכה אישית. את דרגות הנגדים תופרים על כותפות החולצה, מעל לכתף. דרגות הנגדים מכונות ״סיטרואנים״ בגלל הדמיון בין צורת הדרגה לבין סמל חברת המכוניות ״סיטרואן״.

רב סמ״ל (רס״ל)

דרגה הכוללת ״סיטרואן״ אחד. הדרגה מוענקת שנתיים לאחר יום קבלת דרגת סמל ראשון.

רב סמל ראשון (רס״ר)

דרגה הכוללת שני ״סיטרואנים״. הדרגה מוענקת לכל היותר 9 שנים לאחר יום קבלת דרגת הרס״ל.

רב סמל מתקדם (רס״ם)

דרגה הכוללת ״סיטרואן״ אחד וכוכב. הדרגה מוענקת לכל היותר 7 שנים לאחר יום קבלת דרגת הרס״ר.

רב סמל בכיר (רס״ב)

דרגה הכוללת שני ״סיטרואנים״ וכוכב. הדרגה מוענקת לכל היותר 7 שנים לאחר יום קבלת דרגת הרס״ם.

רב נגד (רנ״ג)

דרגה הכוללת שלושה ״סיטרואנים״ וכוכב. זו דרגה מיוחדת שמעניקים אותה למספר קטן של נגדים. הדרגה מוענקת לאחר 5 שנים לפחות מרגע קבלת דרגת הרנ״ם – רב נגד משנה שבפועל אינה בשימוש). בדרך כלל היא מוענקת לא לפי וותק אלא לפי הערכה אישית.

דרגות קצונה

קצין הוא חייל בשירות קבע שעבר קורס קצינים או שייעדו לו מראש להיות קצין כמו קצין מקצועי אקדמאי (עתודאי). לאחר שהקצין עובר הכשרה כקצין קרבי, עורפי או כתומך לחימה, הוא עובר תהליך המכונה ״השלמה חילית״. בסיום התהליך הוא מקבל את דרגת הקצונה הראשונה. דרגות הקצונה הראשונות מתחלפות בהתאם לוותק של הקצין, ודרגות הקצונה הבכירות יותר מתחלפות לפי ההישגים והיכולות של הקצין ובאישור מיוחד של בכירים במערכת הביטחון. 3 דרגות הקצונה הראשונות מכונות ״ארונות״ בשל צורתן המזכירה ארון, דרגות הקצונה אחריהן מכונות ״פלאפלים״ בשל הדמיון שלהן למאכל הישראלי הפופולרי ו-3 דרגות הקצונה האחרונות והבכירות ביותר נקראות ״חרבות״ בשל צורתן. ככל שהדרגה של הקצין גבוהה יותר, כך העמדה שלו בצה״ל בכירה יותר. הצבע של הדרגות הוא ארד על רקע אדום, מלבד דרגות חיל הים שהן בצבע זהב ודרגות חיל האוויר שצבען כסף.

להרחבה בנושא מתאם לקצונה, לחצו כאן

סגן משנה (סג״ם)

דרגה הכוללת ״ארון״ אחד שבמרכז שלו ענף זית. הדרגה מוענקת לאחר סיום קורס קצינים בבה״ד 1 והשלמה חילית.

סגן

דרגה הכוללת שני ״ארונות״ שבמרכז שלהם ענף זית. הדרגה מוענקת לאחר שנה מיום קבלת דרגת הסג״ם.

סרן

דרגה הכוללת שלושה ״ארונות״ שבמרכז שלהם ענף זית. הדרגה מוענקת לאחר שלוש שנים מיום קבלת דרגת הסגן. 

רב סרן (רס״ן)

דרגה הכוללת ״פלאפל״ אחד. הדרגה מוענקת לאחר שלוש שנים מיום קבלת דרגת הסרן.

סגן אלוף (סא״ל)

דרגה הכוללת שני ״פלאפלים״. הדרגה מוענקת באישור אלוף ובאישור ראש אכ״א (אגף כוח אדם) או הרמטכ״ל (ראש המטה הכללי).

אלוף משנה (אל״ם)

דרגה הכוללת שלושה ״פלאפלים״. הדרגה מוענקת באישור שר הביטחון והרמטכ״ל.

תת אלוף (תא״ל)

דרגה הכוללת חרב שמוצלבת באיקס עם ענף עץ זית. הדרגה מוענקת באישור שר הביטחון והרמטכ״ל.

אלוף

דרגה הכוללת חרב שמוצלבת באיקס עם ענף עץ זית יחד עם ״פלאפל״. הדרגה מוענקת באישור שר הביטחון והרמטכ״ל.

רב אלוף

זו הדרגה הבכירה ביותר בצה״ל והיא שייכת לראש המטה הכללי. רק אדם אחד מחזיק בה בכל זמן נתון. הדרגה הכוללת חרב שמוצלבת באיקס עם ענף עץ זית יחד עם שני ״פלאפלים״. הדרגה מוענקת לאחר קבלת המלצה אישית של שר הביטחון ובהתאם לאישורה של הממשלה.

דרגות קצונה מקצועית בצה״ל

קצין מקצועי אקדמאי, שהוא חייל בעל תואר ראשון שיועד למקצוע מסוים ושלא עבר קורס קצונה, מקבל דרגה של ״ארון״ אחד. קצין מקצועי אקדמאי בכיר, שהוא חייל מקצועי בשירות קבע שלא עבר קורס קצונה, מקבל דרגה של שני ״ארונות״.

ומה קורה למי שבמילואים?

חיילי מילואים ממשיכים להתקדם בסולם הדרגות של החוגרים ושל הנגדים. חיילים שסיימו את שירותם הסדיר בדרגת סמל ראשון יקבלו במהלך המילואים שלהם דרגות רס״ל, רס״ר, רס״ם, ורס״ב גם אם הם אינם משרתים כנגדים. יחד עם זאת, הפז״ם שלהם נספר לפי ימי המילואים שביצעו ולא לפי הזמן שחלף בפועל. גם קצינים המשרתים במילואים יועלו בדרגות הקצונה, בהתאם לפז״ם שלהם שנספר לפי ימי המילואים שביצעו לאורך השנים.

לסיכום

דרגות בצה״ל מאפשרות לכם לדעת מהו המדרג של החייל, הנגד או הקצין שעומד מולכם. קבלת הדרגה היא מאורע מרגש ומעורר כבוד. אז תפרו למדים שלכם את הדרגות שתקבלו בגאווה גדולה. אם אתם רק בתחילת הדרך ומעוניינים להכיר את המושגים הנפוצים בצבא, אנו באתר צו ראשון מקווים שקיבלתם את התשובות לשאלות שלכם ושהשכלתם.

עתודה טכנולוגית

עתודה טכנולוגית

עולם ההנדסאות והטכנאות מדבר אליכם? הייתם מעוניינים לשלב בין השירות הצבאי ללימודים מקצועיים ומקיפים בתחום ולהשיג יתרון בקריירה? לימודי עתודה

לקריאה »
נגישות