ראיון אישי בצו הראשון - כל מה שצריך לדעת

רבים חוששים מהריאיון האישי, כי בין היתר הוא משפיע על ציון הקב"א. עם זאת, אם יודעים למה לצפות, זוכים להיות הרבה יותר רגועים ועל כן להוציא ציונים יותר גבוהים.

מה זה בכלל הריאיון האישי בצו הראשון?

הריאיון האישי בצו הראשון מסייע לצבא להכיר אתכם, כך שבהתאם להתרשמות הראשונית הצבא יידע אלו תפקידים להתאים לכם ועד כמה אתם מסוגלים להתקדם בסולם הדרגות, וזאת כי משקלו של הריאיון האישי מהווה בערך כשליש מציון הקב"א, ופה נזכיר שציון הקב"א (קבוצת איכות) משפיע על איכות התפקידים שמוצעים לכל מלש"ב. אי לכך מומלץ להגיע מוכנים לריאיון – לדעת כיצד ועל מה לדבר. את הריאיון עוברים באחת מארבעת התחנות, כאשר הסדר אקראי. התהליך מתבצע מול מאבחנת פסיכוטכנית (חיילת כמובן), ולעומת שלב אימות הנתונים שבו רק מאמתים נתונים יבשים (למשל היכן גרים וכמה אחים יש), בשלב זה השאלות נוגעות לחיים האישיים ומטרתן ללמוד אודות האופי, רמת המוטיבציה, הערכים והתפקידים שמעניינים אתכם. מבחינת זמנים, מדובר בערך ב 20 דקות.

האם כולם נדרשים לעבור ריאיון אישי בצו הראשון?

עד דצמבר 2017 הריאיון האישי היה מיועד לכל הבנים ורק לבנות שהתמיינו לתפקידי עילית (מודיעין, טייס וכדומה). עם זאת, כיום כל הבנות שמתגייסות עוברות את הריאיון, כאשר בנוסף לו גם מתקיימים ראיונות ממוקדי תפקיד וישנו "יום המא"ה", בו מעניקים הזדמנות חשובה להביע יכולות אישיות, באמצעות תרגילים פיזיים, מבחני מחשב, תחנות דיון קבוצתיות ועוד.

האם אפשר לעבור את הריאיון האישי בנפרד ממועד הצו הראשון?

אתם עומדים להפוך לחיילים וזהו בדיוק הזמן להבין שאין מקום להיות מפונקים. קיבלתם זימון לצו ראשון? מקסימום ניתן לשנות את התאריך, אך בתאריך שנקבע תעברו את ארבעת התחנות, כולל ריאיון אישי – אין אופציה להפריד את הריאיון האישי מהצו הראשון – כדאי שתתחילו להתגמש ולהתכונן!

מה ישאלו אתכם בריאיון?

שאלות שנוגעות ל 6 תחומים:
  1. למוטיבציה – למשל מה יקרה אם לא תשובצו להיכן שרוצים?
  2. למסגרתיות – למשל כיצד מתמודדים עם משימה לא רצויה?
  3. לעצמאות – למשל תתבקשו לתת דוגמה למצב שבו הובלתם מהלך.
  4. לחברותיות – למשל מהי תכונה חשובה מבחינתכם בחבר?
  5. לפעילות גופנית – למשל באלו פעילויות ספורטיביות משתתפים?
  6. לדייקנות – למשל כיצד מנהלים יום עמוס?

כיצד הריאיון האישי בצו הראשון ישפיע על שירותכם הצבאי?

הריאיון האישי בצו הראשון קובע את הצ"דכ (ציון דרך) האישי, ציון שמהווה שליש מציון הקב"א, ובנוסף הוא מסייע לצבא להחליט כבר בשלב זה אלו אפיקי קידום מחכים לכם והאם תופנו למסלולים יוקרתיים (כגון חובלים, טייס וכדומה). זהו בדיוק השלב שבו בוחנים את רמת המוטיבציה, העצמאות, ההחלטיות והשאיפות, וכיוון שאין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני, חשוב להגיע לריאיון ממוקדים, רגועים ומוכנים. כיצד? עוברים הכנה מקדימה!

איך להתכונן לריאיון האישי לפני הצו הראשון?

כדי להגיע מוכנים ליום הריאיון האישי, כדאי לעשות כל מה שאפשר כדי להיות מוכנים ורגועים. תתחילו להתכונן באמצעות הטיפים הבאים:
נגישות