לא תאמינו מה קורה להזמנות שלכם – והכול בגלל החות'ים

אין עוררין על כך שמתחילת המלחמה בעזה יש קבוצה אחת הזוכה לתשומת לב מיוחדת מצד הציבור הישראלי – המורדים החות'ים מתימן. אף שהחות'ים הם ארגון טרור רצחני הפועל בשירות ובתמיכת איראן, ישראלים רבים רואים בהם מושא ללעג ומזלזלים ביכולותיהם ובאיומיהם על מדינת ישראל. לאחר שבמהלך אוקטובר שיגרו כטב"מים וטילים בליסטיים לעבר ישראל ואף הכריזו מלחמה על מדינתנו, פעולות החות'ים עלו מדרגה וכעת הם מאיימים על הסחורות המגיעות לישראל דרך הים האדום. האם החות'ים הם אלו האחראיים על עיכוב בהזמנות הצרכנים הישראליים מחו"ל? בואו נכיר את הסיפור שלהם קצת יותר לעומק.

קרדיט: מקור ראשון, צילום: AFP
קרדיט: מקור ראשון, צילום: AFP

חות'ים – סיפורו של ארגון הטרור

החות'ים הם ארגון טרור שיעי-זיידי הפועל בצפון מערב תימן ובחצי האי ערב. הארגון צמח מתוך שבט החות'ים, שהוא בערך 30% מאוכלוסיית תימן. הארגון מתנגד לכל פעילות סונית, מאחר שלפי האידיאולוגיה שלו הסונים הם אויב האסלאם. לכן, הארגון נלחם בגורמים סוניים כמו ערב הסעודית, הממשל בתימן והוא כמובן עוין כלפי העולם המערבי וכלפי ישראל וארצות הברית בפרט. בשנת 2011 החות'ים השתתפו בהפיכה בתימן והתנגדותם האלימה הניבה להם הצלחה – הם השיגו שליטה מלאה על מחוזות רבים בתימן ובשנת 2014 אף השתלטו על חלקים מצנעא, בירת תימן.

המושכים בחות'ים

כאמור, החות'ים הם ארגון טרור שיעי, ועל כן הם ידועים בקשרי ידידות חזקים עם איראן וחיזבאללה. לפי הערכות של ארצות הברית וסעודיה, המורדים החות'ים מקבלים סיוע מאיראן, וסיוע זה איפשר להם לנצח את המערכות שהם ניהלו. כמו כן, משמרות המהפכה האסלאמית של איראן הן אלה שאימנו את חיילי הצבא החות'י, ואימונים אלה כוללים אימוני שדה, הפעלת נשק, הטסת כטב"מים ושיגור טילים. גם הנשק המגיע אל החות'ים מגיע מאיראן, ובעיקר טילים ארוכי טווח, טילי שיוט וכטב"מים.

החות'ים וישראל – מלחמת חרבות ברזל

על הלוגו הרשמי של ארגון החות'ים מתנוסס הכיתוב "מוות לאמריקה, מוות לישראל, קללה על היהודים, ניצחון לאסלאם". החות'ים ידועים באידיאולוגיה אנטישמית, אנטי ציונית ואנטי מערבית, והם אף פעלו לגירוש היהודים הבודדים שנותרו בתימן בשנים האחרונות. במהלך מלחמת חרבות ברזל, החליטו החות'ים להכריז מלחמה על ישראל ולשגר טילים לעבר מטרות בתוך ישראל, ולפי הערכות דובר צה"ל מדובר בניסיון להסיט את ישראל מהחזית המרכזית של המלחמה – רצועת עזה.

מלבד שיגורי הטילים לעבר ישראל, החות'ים משקיעים מאמצים בניסיון לתקוף אוניות המיועדות להגיע לנמל בישראל דרך הים האדום. הם הכריזו על הטלת מצור ימי על ישראל ותקפו אוניות סוחר שסברו שהן מיועדות לעגון בישראל – אלא שבפועל גם אוניות שאינן קשורות לישראל הותקפו. לפי הערכות, תקיפות החות'ים בים האדום השפיעו על הכלכלה העולמית ב-1.3% אחרי תחילת המצור.

הזמנתם מאסוס או Shein? צפו לעיכובים

באתרים רבים בחו"ל כבר החלו להודיע מראש כי צפויים עיכובים במשלוחים לישראל. מאחר שתנועת הסחורות מארצות המזרח עוברת בנתיב הים האדום, אוניות רבות צריכות כעת לעבור דרך ארוכה יותר כדי להימנע מעימות עם החות'ים, כך שזמן ההפלגה לא רק יארך בכ-10 ימים בממוצע, אלא גם יתייקר. אל תטעו, מדובר לא רק בהזמנות של צרכנים פרטיים אלא בשלל סחורות מיובאות כמו חלקי רכב, רכיבים לייצור, מוצרי מזון, טקסטיל ועוד שלל מוצרי ייבוא מארצות המזרח המבוססים על תנועה ימית. לפי הערכות, בשלב זה צפויים עיכובים של כשישה שבועות באספקת סחורות, והעיכובים עוד עלולים להחמיר בשל מחסור באוניות ובמכולות זמינות, ומוצרים רבים צפויים להתייקר.

עם זאת, יש מקום להישאר אופטימיים. במדינות המערב כבר החלו להבין שהחות'ים הם יותר מבעיה ישראלית, שכן פעולותיהם בים האדום משפיעים על הכלכלה העולמית בכללותה. בשלב זה מדינות רבות בוחנות מהלכים צבאיים נגד החות'ים כדי לאפשר לסחורות לחזור לנוע כבימי שגרה. כבר ב-18 בדצמבר הודיע מזכיר ההגנה האמריקני על הקמת כוח הגנה בין-לאומי בשיתוף ארצות הברית, בריטניה, בחריין ועוד כמה מדינות מערביות שמטרתו להגן על נתיב המסחר מפני האיום החות'י. אז אולי המשק הישראלי עובר כעת תקופה קשה מבחינת אתגרי השילוח, אבל נוכל להתנחם בכך שלפחות כרגע, נראה שמדובר בבעיה בזמנית.

נגישות