הסלב החדש של עולם הביטחון: מי אתה דניאל הגרי?

בשבעה באוקטובר עברה מדינת ישראל טלטלה טרגית וכואבת. הטלטלה הזאת הולידה לא מעט גיבורים חדשים, שכבר התרגלנו לראות מדי יום על מסך הטלוויזיה שלנו. ואם נרצה להצביע על אחד שנהיה לבולט מכולם, נראה שכולנו נצביע ביחד על דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, שעם ההצהרה הראשונה במיומה הראשון של המלחמה, הפך לדמות שכולנו מחכים לראות ובעיקר לשמוע. אז מה הסיפור של דניאל הגרי? ולמה כולנו התאהבנו בו כל כך? את מה שתקראו כאן כנראה לא תשמעו בהצהרת דו"צ הערב.

 

קרדיט: wikimedia
קרדיט: wikimedia

שמות רבים לו

"המבוגר האחראי", "הפנים של המלחמה", "הדובר של כולנו" – תת אלוף דניאל הגרי זכה ללא מעט כינויים בתקשורת הישראלית מתחילת המלחמה, כאשר קרוביו דווקא מעדיפים לקרוא לו פשוט "דני". עם זאת, מעניין לראות כיצד דמותו של הגרי הפכה לקונצנזוס בקרב הציבור הישראלי, ונדמה שדובר צה"ל כבש אפילו את הזירה התקשורתית – כמעט כל הכינויים הנקשרים בשמו של הגרי נושאים תיאור חיובי ומלא הערכה על פועלו בתפקיד, ולא סתם.

הגרי, שנכנס לתפקידו כדובר צה"ל באחת התקופות הסוערות שידעה מדינת ישראל בתולדותיה, היה הגורם הרשמי הראשון שהתייצב מול המצלמות בצוהריי היום הטרגי ההוא וסיפק לציבור המבועת ולעיתונאים המבולבלים תשובות על הזוועות המתרחשות. מאז, אנחנו צופים בהגרי מדי יום נותן לציבור תמונת מצב עדכנית על הלחימה בכל הגזרות, מספק תשובות לשאלות הקשות והנוקבות של התקשורת ומציג מידע חשוב המשמש להסברה של צה"ל וישראל בכלל בעולם.

הלוחם שהפך לפנים של צה"ל

מאחורי הגרי קריירה צבאית מפוארת וארוכת שנים. היא החלה במרץ 1995 כאשר התגייס לשייטת 13. שירותו הצבאי הארוך כלל תפקידים פיקודיים רבים, וכבר בתחילת שירותו יצא לקורס קציני חי"ר וכשחזר מונה למפקד שלב מכין בהכשרת הלוחם בשייטת. בהמשך שירת ביותר מעשרה תפקידים משמעותיים, בין השאר כמפקד יחידת לוחמים במבצע חומת מגן, כראש לשכת הרמטכ"ל בני גנץ ואף כראש מחלקת המבצעים של חיל הים. הקריירה של הגרי הגיעה לפסגה חדשה ביולי 2019, כשמונה למפקד שייטת 13, ולאחר מכן ביוני 2021 כשנכנס לתפקידו כראש מספן הים.

במרץ 2023, בשיא סוגיית הרפורמה המשפחתית שהסעירה את המדינה, מונה הגרי לדובר צה"ל ואף ששירת בתפקיד זה גם במבצעי "בית וגן" ו"מגן וחץ", נדמה שהפריצה שלו לתודעה הציבורית והלאומית הגיעה לשיאה במלחמת חרבות ברזל. בתפקידו כדובר צה"ל במהלך מלחמת חרבות ברזל, הגרי מתייצב אל מול המצלמה על בסיס יומי ומספק הצהרות רשמיות על אודות מהלך הלחימה בגזרה הדרומית והצפונית. הצהרות אלו כוללות, בין היתר, מידע מודיעני המושג בידי לוחמים בשטח וחשיפת תיעוד מבצעי מהשטח המשמש להסברה, כמו גם סרטוני וידיאו וראיות מפלילות לפשעי המלחמה של חמאס.

האיש מאחורי המדים

הגרי נולד באוגוסט 1976 בתל אביב, הבכור מבין שלושה בנים. אחיו הקטן, יוני, מתגורר בכפר שיקומי לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, ומקורבים למשפחה מספרים כי בין השניים יש אהבה גדולה ומתקיימת אינטראקציה מיוחדת במינה שעיצבה את הגרי באנושיותו וברגישותו. כשהיה נער, התחנך בתיכון עירוני ה' ולמד במגמות ביולוגיה ותיאטרון, ואף שדבק בו חיידק הבמה בגיל צעיר, בחר לבסוף דווקא בקריירה צבאית. היום הגרי נשוי ואב לארבעה, בעל תואר ראשון בפילוסופיה ותואר שני בדיפלומטיה וביטחון מאוניברסיטת תל אביב. הגרי מעיד על עצמו שהוא שתקן מטבעו, אבל התפקיד, ובעיקר המלחמה, גרמו לו לדבר כמו שלא ידע שיקרה.

סלב נולד

אם לפני המלחמה הייתם שואלים אנשים ברחוב מיהו דניאל הגרי, סביר להניח שלא כל הנשאלים היו מזהים את השם. דניאל הגרי פרץ לתודעה הציבורית בישראל בנסיבות מצערות, שעה שטבח אכזרי מתרחש ביישובי הדרום וכולנו היינו זקוקים למבוגר אחראי שיסביר לנו מה קורה. אולי היה זה המבט הרגיש בעיניו, אולי ההופעה הדו-יומית על מסך הטלוויזיה, אולי הדיבור האותנטי, חסר המניירות או ההקראה מדפים כתובים מראש – הגרי הפך במהירות לא רק לדמות מוכרת, אלא גם לחביב הקהל, שהיה צמא לדמות רשמית ומנהיגותית שתדבר אליו בגובה העיניים ותספק את האמת בפשטות, בלי משחקים ובאופן חד משמעי, גם כשהיא כואבת. מתחילת המלחמה, הגרי תופס מקום מרכזי בשיח הרשתות החברתיות והוא אף זכה לחיקוי מתבקש בארץ נהדרת, מה שכבר מעיד כי הגרי ככל הנראה ייזכר לעד כאחד האנשים המזוהים ביותר עם התקופה. שאלות?

תפקידי הדרכה בצבא - רגליים של חיילים

תפקידי הדרכה בצבא

יש לך החזון לעורר באחרים השראה, לפרק ולהסביר חומר מורכב ולהסתובב בגאווה עם השרוך הירוק? עשרות תפקידי הדרכה בצבא יאפשרו

לקריאה »
כסף ישראלי

משכורת צבאית

בקרוב אתם עומדים להתגייס לצה"ל? אם שמעתם את המושג "משכורת צבאית" ואתם מפנטזים על כל מה שתעשו עם הכסף שתרוויחו

לקריאה »
נגישות