גאמ"א סייבר

300 ש"ח הנחה עם הקופון TRH300

התדמית היוקרתית בצבא ובאזרחות, החפיפה לקורסים אקדמיים שתעניק לכם נקודות זכות לתואר העתידי, הניסיון המעשי המטורף, התפקידים המרתקים וכמובן הפיתוח האישי. חולמים להתקבל למסלול גאמא סייבר המסקרן וגדוש היתרונות? אם תשקיעו בהכנה מוצלחת ותשימו עליו את האצבע כבר בצו הראשון – תגדילו את הסיכויים לשרת בתפקיד נחשב ביותר, ששווה שכר משמעותי מאוד באזרחות!

אמנם בשל הסיווג הרב אי אפשר לפרט ממש לעומק את מסלולי גאמא סייבר המשתייכים לחיל המודיעין, אך אפשר לומר שהמסלול עוסק במישורים טכנולוגיים מגוונים, ביניהם תפקידי תכנות, מחקר, תפעול מערכות מודיעיניות, אבטחת מידע ופתרון אתגרים טכנולוגיים.

אם אתם רוצים להיות שם (ולעסוק בתפקידי סייבר בצבא), עליכם לדעת שכישרון לבד לא מספיק ונדרשת מכם גם הכרה מעמיקה ומקיפה של עולמות התוכנה, החומרה והסייבר, לצד מיומנויות לוגיות, הסקת מסקנות ועוד. כל אלה מתחילים עוד הרבה לפני המיונים עצמם.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

המיונים לגאמא סייבר

כדי לקבל מיונים לגאמא סייבר, כדאי מאוד ללמוד 5 או 10 יחידות מחשבים בבית הספר וכך המיונים ישלחו אליכם אוטומטית. מי שלא לומד מדעי המחשב או שבכל זאת לא קיבל את המיונים, רשאי לפנות למיט"ב ולבקש זימון מתאים.

כך או כך, תידרשו לידע קודם כלשהו במחשבים, בין אם כזה שרכשתם עצמאית ובין אם כזה שלמדתם במסגרת כלשהי. חשוב להדגיש כי ידע שטחי בלבד יספיק לחלק מהשלבים אך לא לכולם ולכן כדאי מאוד להעמיק אותו גם במובן המעשי בתחומים כמו שפת תכנות, חומרת המחשב, פרוטוקולי תקשורת ועוד.

תנאי הקבלה לגאמא סייבר

כאמור, תנאי הקבלה הם דפ"ר 60 ומעלה, פרופיל 25 ומעלה וידע תיאורטי ומעשי מעמיק במחשבים, ברמה של 5 יחידות מחשבים לפחות.

המיונים עצמם בנויים משלב לשלב, כך שכל אחד מהם מסנן את המתמודדים והם עשויים לגלות כי לא המשיכו הלאה בתהליך.

שאלון גאמא סייבר

השלב הראשון בדרך למסלול גאמא סייבר היוקרתי הוא שאלון מקוון אותו ניתן למלא מהבית. שאלון זה בוחן ידע כללי במחשבים (מערכות הפעלה, הבנה ברשתות, היכרות עם שפות תכנות, אבטחת מידע ועוד) ואת הבקיאות המדויקת שלכם במגוון תחומים, לכן חשוב לענות עליו באופן אמיתי בלבד.

מבחני ההתאמה

יום המבחנים נערך במתקן ממיין של חיל המודיעין והוא מורכב ממבחנים ושאלונים אישיותיים שונים, כולם מבוצעים מול מחשב, מרביתם אמריקאים.

את היום פותחים בדרך כלל מבחן בתחום הפיתוח ומבחן בתחום הרשתות. סדרת המבחנים לאחר מכן תכלול ידע מגוון בנושאים כמו Python, Java, Unix, Assembly, C-sharp, Web, Networks, Oop ועוד, כאשר הנבדקים נדרשים לענות רק על המבחנים בתחומים שמוכרים להם, גם אם יש רק תחום אחד או שניים בשליטה ובבקיאות טובים.

לאחר מכן ייערך שאלון 300 המפורסם, בו תתבקשו לסמן את מידת ההסכמה/ ההזדהות שלכם עם היגדים שונים. מבחן זה למרות שמו, מכיל 240 שאלות.

הסדנה המעשית

גם הסדנה המעשית מתקיימת במתקן המיון של חמ"ן (בהתאם לתשובה חיובית לגבי השלב הקודם וזימון להמשך, לרוב בתוך כמה שבועות), במסגרתה יש לעמוד במשימות פיתוח ומחקר מגוונות וברמת קושי עולה, על סמך ההישגים מהמבחנים. הסדנה כוללת ליווי מקצועי לאורך היום ומבוצעת ברשת סגורה שאינה מחוברת לאינטרנט.

חשוב להדגיש שלא תמיד ניתן להשלים בזמן כמות גדולה של משימות. ייתכן שמתמודדים מסוימים ישלימו 7 או 8 משימות ואילו אחרים ישלימו באותו הזמן רק 5. הסדנה תבחן לא רק את הכמות, אלא בראש ובראשונה את איכות הקוד והדיוק במשימה.

ראיונות

מי שהעפיל אל השלב הבא נדרש להתמודד עם שני סוגי ראיונות מקוונים, בהתבסס על המסלול המקצועי אליו נמצאה התאמה: ראיון מקצועי וראיון אישיותי.

הריאיון המקצועי דורש יישום של תהליכים ופתרון בעיות וייתכן שיהיו לכם מספר ראיונות באותו היום, ככל שנמצאתם מתאימים לכמה מסלולים שונים. אם התמקדתם בתחום מאוד ספציפי, ייתכן שתתבקשו לראיון מקצועי באותו התחום בלבד ולבקיאות מושלמת בתיאוריה ובפרקטיקה.

ניתן להקביל את הריאיון המקצועי להרבה מהראיונות שעורכים למתמודדים על המשרה "מבחן בית" ובמסגרתו נדרש יישום מקצועי ברמה גבוהה, לצד המיומנות להתמודד באופן אישי עם בעיות והתקלות, כדי לפצח את דפוסי החשיבה שלכם. לא בכל שאלה הפתרון כה ברור או בכלל ניתן להגיע אליו, אבל חשוב לחשוב עליו בקול רם מול המראיין כדי לשקף לו את תהליך העבודה.  

הריאיון האישיותי ייערך למי שהשלים בהצלחה את כל שלבים המקצועיים כד כה, כולל הריאיון המקצועי. בשלב זה ייערכו מבחני אישיות, ראיון פסיכולוג ומילוי שאלונים אישיים. הריאיון הפסיכולוגי מורכב ומעמיק מזה של הצו הראשון ומה שיישאל במסגרתו תלוי מאוד ביחידה שאליה מתמיינים.  

תחקיר בטחוני

אם הגעתם עד כאן, בהחלט אפשר לטפוח לעצמכם על השכם. מעטים משלימים את מיוני גאמא סייבר בהצלחה ככל שהשלבים הופכים מקצועיים ואינטנסיביים יותר וכעת כל שנותר לכם לעשות הוא לעבור תחקיר ביטחוני הקובע את הסיווג שלכם.

על פניו, מי שהגיע עד הלום לא צפוי להיתקל בבעיות מיוחדות, אבל צריך לדעת למה נכנסים. פליטת שטות, טעות בהצגת הדברים או חוסר כנות עלולים להיות לרעתכם ולפסול אתכם לחלוטין מהשירות במודיעין.

הסיווג הביטחוני מבוסס בעיקר על אמינות: האם המדינה תוכל לראות בכם כמי שמתאימים לחשיפה למידע רגיש וסודי בכמה רמות אפשריות. מסיבה זו התחקיר נערך בדרך כלל ע"י צה"ל בשיתוף אנשי שב"כ.

חשוב להימנע מסילוף מידע, המצאת פרטים או להפריז בהם. ספרו את מה שאתם יודעים, את מה שאתם זוכרים ותהיו שקופים מאוד לגבי מה שלא. שקרים יפילו אתכם, שכן בהמשך בחלק מהמקומות תתבקשו גם לפוליגרף ומוטב שלא לעמוד במצב שבו סתרתם את עצמכם ולפספס את ההזדמנות שכבר הייתה בידכם.  

איך אפשר להתכונן למבחנים?

כפי שאתם מבינים, בלי הכנה שמתחילה עוד הרבה לפני המיונים עצמם, הסיכויים להתקבל לגאמא סייבר נמוכים מאוד. אתם צריכים "לנשום" את תחומי המחשב השונים לפחות בחלקם ברמה טובה מאוד, להתנסות בפרקטיקה, לבנות פרויקטים ולהתמקצע דרך הלימודים בתיכון או במסגרת מקצועית אחרת. לאחר מכן, עליכם להצטיין גם בצו הראשון כדי לקבל דפ"ר וקב"א טובים.

יחד עם זאת, גם מי ששולט מושלם בג'אווה או במערכות הפעלה עלול לקבל ציון נמוך בשלבי המיון ולכן ההכנה למיונים הכרחית לא פחות.

ערכת ההכנה של ניב רווח נחשבת למקור מצוין לתרגול שלבי המיונים, כולל לימוד של מגוון מושגים ותחומים מעולם המחשבים שנדרשים למסלול זה. הערכה טובה גם למתקדמים ומכילה שאלות מקבילות מאוד לאלה שתישאלו בפועל. כדאי לדעת שהערכה עצמה נבנתה בשיתוף פעולה בין ניב רווח והצוות המקצועי לבין קציני מודיעין לשעבר.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

מהן אפשרויות הקידום במסלול גאמא סייבר?

  • יציאה לקצונה – מי שנמצאו מתאימים ושעברו מבד"קים, יוכלו להמשיך הלאה לקורס קצינים ברגע שיצברו מספיק ניסיון וותק ומשם יוכלו להמשיך להתקדם היררכית.
  • תפקידי הדרכה – חיילים במסלולי גאמא יוכלו לצאת לקורס הדרכה שמכשיר את חיילי המודיעין ממגוון תפקידים.
  • ראש צוות פיתוח – חיילים שצברו ניסיון וותק מתאימים יוכלו להגיע לתפקיד רכז צוות מודיעין מיוחד, במסגרתו מקבלים ניהול של פרויקט פיתוח ספציפי באמ"ן.

מעוניינים להשתלב בתפקיד יוקרתי, בצבא וגם באזרחות?

זה הזמן לעשות את כל מה שאתם יכולים כדי לקבל זימון למיוני גאמא סייבר ולהצטיין בהם! למסלול זה יש שם טוב גם באזרחות (כמו לכל תפקידי הסייבר בצבא), כך שהמשתחררים זוכים להשתלב במשרות מובחרות מאוד בשוק העבודה ובשכר משמעותי. גם את השירות עצמו תמצאו בוודאי כמאתגר ומסקרן מאוד, הדורש כישורים רבים אותם תתבקשו להפגין, בעבודה שוטפת לצד הון אנושי איכותי ומגוון אפשרויות קידום.

גאמא סייבר

שאלות נפוצות

מדובר באשכול מסלולים ייעודי לתחומי הפיתוח, התוכנה והסייבר ביחידת המודיעין ובפרט יחידת 8200, שמתאים לחיילים בעלי מיומנויות אישיות גבוהות ואוריינטציה טכנולוגית מעולה.

המסלול הקפדני בן 5 השלבים בוחר אליו בפינצטה את הטובים ביותר מתוך אלפי מלש"בים. מלש"בים אלו זומנו בשל דפ"ר 60 ומעלה בצו הראשון, פרופיל 25 לפחות ו-5 יחידות לימוד במחשבים. אם אתם לא לומדים מדמ"ח בתיכון אבל יש לכם ידע משמעותי ומעמיק בשפות תכנות, מערכות הפעלה או סייבר, כדאי לבקש זימון ממיטב.

התפקידים הספציפיים של גאמא סייבר מבוקשים מאוד בחברות ההיי טק בארץ ובעולם, כך שבוגרי המסלול ישתלבו במגוון משרות בתנאים ובשכר מהגבוהים ביותר במשק. נוסף לכך, חלק מההכשרה חופפת לקורסים אקדמאיים, כך שניתן להחשיב אותם כנקודות זכות לתואר בהמשך.

ההכנה לא רק אפשרית, אלא גם הכרחית! מלבד ההיכרות המקצועית עם מקצועות המחשב, עליכם לדעת בדיוק איזה שאלות צפויות להופיע ומה תתבקשו לעשות בכל שלב. ערכת הכנה מקצועית תאפשר לכם לתרגל, ליישם ולהבין חלק גדול מאוד ממה שקורה בשלבי המיון. כך תוכלו להגיע בטוחים בעצמכם ולהשלים את השלבים השונים בהצלחה.

כמובן. ניתן לצאת לקצונה, להתקבל לתפקידי הדרכה מעניינים ואפילו להיות ראש צוות פיתוח. כל התפקידים הללו יסייעו לכם כמובן גם באזרחות.

כן. לאחר שתסיימו את המיונים, תעברו תחקיר בטחוני שיקבע את הסיווג שלכם. התחקיר מבוסס בעיקרו על אמינות, ועל כן חשוב להיות אותנטיים במהלך התהליך.

חיילים שהתגייסו

תחנות שרשרת החיול

יום הגיוס לצה"ל הוא היום המלחיץ והמרגש ביותר בקרב מלש"בים. המעבר מחיי האזרחות, משגרת הלימודים בבית הספר והמחייה אצל ההורים

לקריאה »