Military Service Identity Discs

מיונים לדובר צה"ל

10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzav

חולמים על מערך הדוברות הצה"לי שמשפיע ומקדם עמדות, תפיסות, רעיונות ועשייה צבאית משמעותית? הגעתם למקום הנכון. מכאן תצאו עם הידע המלא והמפורט ביותר לקראת מיונים לדובר צה"ל, בהם תקבלו הזדמנות לגבור על אלפי מלש"בים שמתמודדים איתכם ראש בראש על כמה מהתפקידים הנחשקים והמעניינים ביותר.

בהקלדת קוד קופון tzav תקבלו 10% הנחה על הקורס!

נעים להכיר: דובר צה"ל

מערך הדוברות הצה"לי (דו"צ) הוא המקום שבו מתקיימת עשייה מייצגת, כלומר כזו שמתרחשת עם הפנים לציבור ולתקשורת הארצית והעולמית. תכליתו של דובר צה"ל היא להשתמש בפעולות הסברה שונות כדי לעצב ולהנחות את דעת הקהל, כמובן במובנים של תפיסה חיובית ואוהדת.

חלק גדול מפעילות המערך תהיה להגיב ולעתים גם לסקר פעילויות מבצעיות ואירועי ביטחון, יצירת מהלכים תקשורתיים יזומים, פגישות עם התקשורת ובעלי עניין, פרסום אקטיבי במגוון נושאים רלוונטיים לצה"ל ולפעולותיו ועוד.

דו"צ איננו מתפקד כיחידה אלא כמערך שלם, החולש על כל זרועות הצבא והמטות הפיקודיים, דרך תפקידים אופרטיביים בענפים כמו תקשורת בינלאומית, תקשורת ערבית, תפקידי מדיה שונים כמו במחלקת העיתונות, הטלוויזיה, המדיה החברתית, ויז'ואל, קמפיינים, תיעוד וצילום ועוד.

תפקידים בדובר צה"ל

קצר המאמר מלתאר ולהציג את שלל התפקידים הרבים והמסקרנים שיש לדובר צה"ל להציע, אבל הנה כמה מהבולטים ביותר:

מש"ק דוברות

פעילות במערך הדוברות הצבאי, הכולל מתן מידע אמין ומדויק לציבור ולתקשורת הארצית והעולמית, קשר הדוק עם גורמים תקשורתיים במדיה החדשה והמסורתית כאחד, תיאום ביקורי משלחות, ליווי כתבים בבסיסים צבאיים, תדרוך לביקורים אלה ועוד.

מש"ק תקשורת בין לאומית

דוברות והסברה כלפי חוץ, בשפות שונות ולקהל בינלאומי, תוך ניהול קשר עם גורמי עיתונות זרים בכל המדיה והפלטפורמות, תיאום ביקורי משלחות, ליווי כתבים בבסיסים צבאיים ועוד.

מש"ק דוברות בערבית

תפקיד זה מתנהל במערך הדוברות הצבאי תוך מתן מידע ופרסומים לציבור הערבי, ייזום כתבות והפצת מידע אמין לגורמי התקשורת הערביים שפועלים בישראל בכל הפלטפורמות, יצירת תוכן בערבית באמצעי המדיה והכל מתוך היכרות מעמיקה וקרובה עם העולם הערבי. 

עיתונאי צבאי

סיקור פעילותו של צה"ל בשטח, תיעוד, צילום, השתתפות בתרגילים, ראיונות עם חיילים ומפקדים וכתיבת כתבות בשוטף.

גרפיקאי/ עורך/ מפיק

לתפקיד זה מתמיינים בעלי רקע קודם בתחומים אלה, שיהיו אחראים לעבודה ועשייה שוטפת בענף ההפקות והמדיה של דובר צה"ל.

מיונים לדובר צה"ל

רק בודדים צפויים לעבור את המיונים השנתיים לדובר צה"ל, שמורכבים ממספר תהליכי מיון שמתחילים בצורה כללית אך הולכים ומתמקדים בתפקיד הרלוונטי לכל מלש"ב עם התקדמותם. עקרונית, תפקידים אלה לא דורשים ניסיון קודם למעט אלה של יחידת ההסרטה וההפקה. מרביתם גם אינם רלוונטיים לבעלי פרופיל קרבי, למעט מי שיתמיינו בהצלחה לתפקיד תיעוד מבצעי (תפקיד שטח).

תנאי קבלה

דובר צה"ל יזמינו למיונים תלמידים בכיתות י"ב או בכיתה י"ד שמתעתדים לעונת הגיוס הקרובה ביותר. מי שעוברים את המיונים אך יוצאים לש"ש או למכינה קדם צבאית – מקומם במיונים לא יישמר ובאפשרותם לבקש לעבור אותם שוב במהלך שנת השירות או המכינה, מהנקודה בה הופסקו.

תנאי הקבלה לדובר צה"ל תלויים בפרופיל הצבאי שלכם, בקב"א, בציוני יום המא"ה, וכמובן גם בדפ"ר.

להלן תנאי הקבלה למערך הדוברות:

בנים

בנות

פרופיל 64 ומטה (למעט לתפקיד התיעוד המבצעי שדורש פרופיל 82 לפחות)

פרופיל 25 ומעלה

קב"א 51 ומעלה

קב"א 51 ומעלה

דפ"ר 60 ומעלה

דפ"ר 60 ומעלה

 

ציוני יום המא"ה: ניהול וארגון – 2 ומעלה, עיבוד מידע – 3 ומעלה.

אם הנתונים שלכם מתאימים, תפקידי דובר צה"ל יופיעו בשאלון ההעדפות האישי שתקבלו וחשוב לדרג אותם בעדיפות גבוהה. מכיוון שנתוני הצו הראשון מהווים את המקפצה שאתם צריכים כדי לקבל את המיונים לדובר צה"ל, כדאי לקחת אותם ברצינות ולהתכונן כמו שצריך.

דבר נוסף שכדאי ליישם הוא לפנות ליחידת מיטב ולבקש את המיונים, כדי שלא יפספסו אתכם. עניין פחות מוכר ושחשוב מאוד לדעת הוא שלעתים כדאי מאוד לגשת גם למיונים נוספים, בהם צה"ל לא רוצה לפספס חיילים איכותיים בין הכסאות ולכן שומר לעצמו את הזכות לזמן גם למיונים נוספים, אם התרשמו מכם באותו הזמן אך לא נמצאתם מתאימים לתפקיד הספציפי. 

שלב ראשון

שלב המיונים הראשוני מעניק הזדמנות שווה לכל המלש"בים להוכיח את יכולותיהם ולהתקבל לדובר צה"ל. המיון נפתח בהסבר כללי בנוגע למערך דו"צ ומענה לשאלות מול חיילים נציגים. לאחר מכן ייפתחו המבחנים העיוניים בנושאים כמו ידע כללי, אקטואליה ותקשורת. הנה המבחנים המרכזיים שאתם צפויים לעבור:

  • מבחן ידע כללי
  • מפה אילמת (שיבוץ ערים ואזורים בתוך מפת ישראל ריקה)
  • ידע בדגלים, ערי בירה וגיאוגרפיה
  • ידע בקולנוע, טלוויזיה, ספורט ותרבות
  • ידע בהיסטוריה, מדינת ישראל ומדינות האויב
  • ועוד.

כל המבחנים הללו דורשים ידע מוקדם שהצטבר לאורך זמן ולא נאסף רק לטובת שלבי המיון. ולכן אם אתם רציניים מספיק ומעוניינים לצלוח את השאלונים בהצלחה, כדאי שתתחילו לקרוא, לצבור ידע ולהשכיל במגוון גדול של נושאים עד למועד המיונים.

שלב שני

תשובות מהשלב הראשון מועברות בדרך כלל בתוך שבועיים. אם עברתם אותו בהצלחה – תזומנו כעת לשלב השני למיונים, שבודק באופן נקודתי ומקרוב את יכולותיכם האישיות. יום זה מחולק לשניים, כאשר חלקו מוקדש לראיון אישי והשני למבחני דינמיקה קבוצתית. מבחנים אלה דומים מאוד לאלו שמתרחשים ביום המא"ה אך כמובן בנושאים אחרים.

שלב הריאיון האישי בוחן את התגובות שלכם, יכולת התפקוד, המסוגלות והמוטיבציה ומעל לכל את התאמתכם המדויקת למערך הדוברות.

בהקלדת קוד קופון tzav תקבלו 10% הנחה על הקורס!

איך אפשר לשפר את הסיכויים להתקבל לדובר צה"ל?

כפי שציינו כבר קודם, למיונים אלה צריך להגיע הכי מוכנים שאפשר ורצוי על פני תקופה ארוכה שבה צברתם ידע במגוון נושאים עליהם אתם צפויים להישאל ולתרגל שאלות בנושא. הדרך הטובה ביותר לגלות האם יש לכם את מה שצריך ולתרגל כמה שיותר לפני המיונים בפועל, היא להשתמש בערכת הכנה מתאימה.

ערכת ההכנה המומלצת שלנו היא ניב רווח, שמכילה את השאלות והאינפורמציה הקרובים ביותר לתהליכי המיון ולשאלות שתישאלו במציאות. הצוות שבונה את ערכות ההכנה הוא מי שעבר בעצמו את המיונים על כל חלקיהם, כך שאתם מקבלים את כל הידע לגבי מה שצפוי לכם ואיך להשתמש בנתונים והכישורים שלכם על מנת לעבור בהצלחה ולהתקבל.

איך השירות בדובר צה"ל תורם לקריירה באזרחות?

השירות בדובר צה"ל בהחלט לא שגרתי. במסגרתו החיילים נדרשים לדאוג לתדמית הצה"לית בארץ ובעולם, לשטף האינפורמציה תוך הפרכת מידע שקרי והפצת מידע אמין ומדויק, פעילויות שוטפות מול יחידות בצבא וזרועות הפיקוד, גופי תקשורת, קהלים ומגזרים, צנזורה, אתיקה ועוד. תפקיד זה נחשב לדינמי מאוד, מלא בתחושת שליחות וסיפוק.

מעבר לכל אלה, יש כאן גם מקפצה טובה למדי לקריירה העתידית. בוגרי מערך הדוברות יוכלו להשתלב בתפקידים דומים בחברות יח"צ ומשרדי פרסום, במחלקת הדוברות של רשויות מקומיות או גופים תאגידיים, ניהול קמפיינים למותגים, חברות העוסקות בהסברה ועוד. הניסיון שתגיעו איתו מהוה מקפצה משמעותית לתחומים אלה, שבהם לא נהוג לגייס חסרי ניסיון. מטבע הדברים, גם השכר ההתחלתי שלכם יהיה של מנוסים יותר בתחום.

שירות בדובר צה"ל – תפקיד ששווה לשים עליו אצבע

אם אתם מרגישים שתוכלו לתרום לצה"ל במובן היצירתי, היוצר, התדמיתי והרעיוני – דובר צה"ל הוא המקום שאליו אתם מוכרחים לכוון. רק מעטים מתקבלים בפועל ולכן תצטרכו לעשות הכל כדי להבטיח את התאמתכם, להתכונן עוד הרבה לפני תהליכי המיון עצמם ולהשתמש בערכת הכנה טובה מאוד, שתשקף את כל מה שצפוי לכם ונדרש מכם על מנת לעבור.

שאלות נפוצות

דובר צה"ל הוא מערך צבאי שחולש על כל זרועות וחיילות הצבא, אך פועל עם הפנים לציבור בפעולות תדמית, הסברה, מתן מידע ושיתופי פעולה עם התקשורת המקומית והזרה.

המיונים נשלחים בהתאם לנתונים שקיבלתם בצו הראשון: פרופיל עורפי לבנים (64 ומטה) ופרופיל 25 ומעלה לבנות, דפ"ר 60 ומעלה וקב"א 51 ומעלה. בנות יידרשו גם לדירוג גבוה ביום המא"ה.

מערך דו"צ מורכב ממגוון גדול של יחידות, בתוכן כמה תפקידים בולטים כמו כתב צבאי ומתעד מבצעי (תפקיד שטח), מש"ק דוברות ומש"ק תקשורת בינלאומית.