idf_tzav_rishon_test

איך להתכונן לצו ראשון?

הרגע שבו מקבלים צו ראשון הנו רגע מקונן, רגע שבו קולטים שהמדינה מבקשת מכם להתייצב ולקחת חלק. בנקודה זו עוברים מסטטוס של נערים לסטטוס של אנשים צעירים, ועל כן כל אחד צריך להבין שבשביל להגיע לתפקיד הטוב ביותר מבחינתו, עליו להשקיע ולהגיע מוכן, אך כיוון שאין מדובר בפסיכומטרי ויש הרבה עמימות מסביב, צצות לא מעט שאלות, ופה אנו באים להעניק תשובות לצד טיפים חשובים.

ראשית היכרות – פרטים ראשוניים

צו ראשון הנו זימון שבו מופיעים פרטים ראשונים והכרחיים: תאריך ושעה שמציינים את מועד ההתייצבות, שוברי נסיעה לאוטובוס, חוברת מידע, שאלון רפואי וקוד כניסה שמאפשר להיכנס לאזור אישי באתר. פה נרחיב שבאתר שולחים אבחונים ומסמכים רפואיים, ממלאים שאלון "צו ברשת" וכעבור 3 חודשים מתאפשר לבחון בו תוצאות.

לפני שיוצאים מהבית

עומדים להגיע לצו ראשון? ובכן אין לשכוח את שוברי הנסיעה שמאפשרים לשלם על האוטובוס, אך גם יש כמה דברים נוספים שאין טעם לצאת בלעדיהם מהבית, דברים כגון צו זימון, תעודה מזהה בתוקף (ת"ז, אך במקרה הצורך גם דרכון ישראלי, תעודת עולה, רישיון נהיגה ישראלי ותעודת שוחר יספיקו), פרטים אישיים של ההורים (גם דרכון זר תופס), שאלון רפואי מלא שמכיל את חתימת רופא המשפחה (בכדי לקצר את זמני ההמתנה בלשכת הגיוס מוטב לשלוח את השאלון כשבועיים מראש) ואם סובלים מבעיה כרונית יש להביא דוח רפואי מטעמו של מומחה, דוח שבו מתארים הן את מהות הבעיה והן את אופי הטיפול.

הכנה משמעותית לצו הראשון

השאירו פרטים בטופס הפניה ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר לפרטים על הקורס.

או חייגו: 077-5669022

שליחת מסמכים דרך האתר

לצד הדברים שצריך להביא לצו הראשון, גם קיימים כמה דברים שמוטב לשלוח דרך האתר ללשכת הגיוס (כשבועיים לפני) ויש בדיקות שצריך (או פשוט עדיף) לבצע מראש. במה מדובר? ובכן מלבד השאלון הרפואי שכבר ציינו, גם צריך לשלוח מראש את סך המסמכים הנלווים וכמובן שגם ממצאי בדיקות. באלו בדיקות מדובר? ובכן בצו הראשון מבצעים בדיקת שתן ובדיקת עיניים (מי שיש לו מספר 4+ יידרש לעבור את הבדיקה השגרתית "ויזוס" ובנוסף את הבדיקה "פונדוס"), כך שאת שתי אלו עדיף לבצע מראש. בנוסף, נדרשים לשלוח דרך האתר סיכום של ועדת השמה וסיכום של אבחון פסיכודידקטי או דידקטי (בהנחה ויש).

מארגנים מסמכים רפואיים

אם יש לכם מרשם קבוע לקונצרטה או לרטלין, הביאו עמכם את המרשם לצד אבחנה מטעמו של פסיכולוג/פסיכיאטר/נוירולוג. פה נחדד שהאבחנה צריכה להגיע ממאבחן דידקטי שמחזיק לפחות בתואר ראשון, או ממומחה ללקויות למידה שמחזיק לפחות בתואר שני. את סך המסמכים הרלוונטיים הביאו עמכם לצו הראשון וכמובן שגם תשלחו אותם מראש דרך האתר.

שיעורי בית מקדימים – מוכנות נפשית

לצד בדיקות רפואיות, גם ראוי לדעת שעורכים בצו הראשון בדיקת קב"א (קבוצת איכות) ומעניקים דירוג פסיכוטכני ראשוני (דפ"ר) – שני פרמטרים שמשפיעים רבות על אופי התפקידים שיוצעו לכם ועל כן רבים מבקשים להבין מראש בפני מה הם עומדים, ולו בכדי שתחושת לחץ לא תנתב את התוצאות למקום שאינו משקף מציאות. כיצד אם כן ניתן להתכונן? ובכן קיימים מגוון תרגולים און ליין (ותרגולים מוחשיים) שמיועדים לצו ראשון – תרגולים לצד הסברים, כך שניתן להבין את ההיגיון שמאחורי התרגילים ובו זמנית לתרגל עמידה בזמנים, כך שברגע האמת לא יתבזבז זמן על חוסר הבנה. מבקשים הצצה ראשונית? ובכן בין היתר התרגילים כוללים שאלות הגיון, אנלוגיות צורניות, אנלוגיות מילוליות, סדר פעולות חשבון, בעיות כמותיות, מילוי הוראות וכדומה.

לבוא עם כוונה

עתה כאשר התהליך וסך ההתנהלות הרבה יותר ברורים, נחזור לנקודת ההתחלה שאמורה להניע את התהליך – נציין שחשוב ביותר להבין שצו ראשון הוא זה שייקבע את התפקידים שיוצעו לכם במסגרת השירות. לאור הדברים ראוי להפנים שמדובר בזכות ולא בחובה ושעליכם לעשות את הכול על מנת שתגיעו כמה שיותר רחוק – לטובת המדינה ולטובת עצמכם. מכאן שהגעה מסודרת לצד סך המסמכים הנחוצים, מוכנות נפשית ותרגול מקדים מגדילים את הסיכויים להתחיל פרק חדש ומשמעותי ברגל ימין – בהצלחה!

קצינים עם מתאם קצונה גבוה

מתאם קצונה

מתאם לקצונה הינו ציון על מדד היכולת של המלש"ב להשתלב כקצין/ה בצה"ל, שנקבע טרם הגיוס (בעיקר על בסיס נתוני הצו הראשון ויום המא"ה). במאמר זה תקבלו את המידע על אופן קביעת הציון, הציונים השונים ומשמעותם מבחינת יכולת ההתקדמות שלכם לקצונה בצה"ל.

לקריאה »
חיילים ישראלים

התנדבות לצה"ל

אתם מעוניינים להתגייס לצה"ל, אך קיבלתם פטור מהשירות בשל סיבות שונות כמו סיבה בריאותית או סיבה נפשית? תשמחו לדעת כי

לקריאה »
נגישות
ציון תלמידים 4.7
5/5

אין חכם כבעל ניסיון

87% מתלמידנו מגיעים לעשירון העליון של הציונים!