מגן סייבר

אם בעבר התמקד הצבא בלוחמה ביבשה, באוויר ובים, כיום מתגברת הפעילות בזירה רביעית וחדשה – המרחב הקיברנטי. כאן תמצאו את אחד התפקידים המסקרנים והמבוקשים ביותר בצה"ל – מגן סייבר: תפקיד שדורש שליטה, בקרה והגנה על מגוון מערכות מבצעיות וניטור אירועי סייבר שמנסים לסכל את רשתות הצבא. נשמע לכם מעניין? הנה כל מה שצריך לדעת על התפקיד וכיצד ניתן להתקבל אליו:

מגן סייבר: בין התפקידים המבוקשים ביותר בצה"ל – ומקפצה משמעותית באזרחות!

אם אתם מכוונים לשירות משמעותי, דינמי, מאתגר ועתיר ידע שפותח דלתות לתפקידים איכותיים באזרחות, ייתכן שתוכלו להתקבל לתפקיד מגן הסייבר. זהו תפקיד הפועל במרחב הוירטואלי הצה"לי ומושתת על בקיאות ומיומנות מול רכיבי חומרה, תוכנה וכמובן הגורם האנושי שנמצא מן הצד השני של הרשת.

כמגיני הסייבר, תפקידכם כפול: למנוע ולהגן על הרשת מפני שיבושים וזליגות מידע חיצוניות, לצד ניטור, חקירה, בדיקות וסיכוך במקרה של בעיה. למעשה, מדובר בניהול רשתות מהזן המקצועי ביותר בצה"ל, המשתייך לאגף התקשוב וההגנה בסייבר, כאשר השירות יוכל להתקיים בחיילות אגף התקשוב, המודיעין, חיל הים וחיל האוויר.

ומה עוד חשוב לדעת על התפקיד?

הקבלה לתפקיד לא קלה: תתבקשו לנתוני צו ראשון גבוהים, למיונים אינטנסיביים ולקורס שיספק לכם את ההכשרה המדויקת לתפקיד. אם צלחתם את ההליך המלא, תתבקשו לחתימה של שנה וחצי בשירות קבע. נשים יידרשו לשירות של 32 חודשים במקום 24.

מכיוון שזהו תפקיד עורפי, רוב מגני הסייבר משרתים בתפקיד יומי, אבל מקצתם יגיעו לתפקיד זהה בבסיס סגור. ניתן לצאת גם לקצונה בתום תקופה מסוימת בתפקיד. בסיום השירות התפקיד יפתח בפניכם דלתות לתפקידים נוצצים ובשכר גבוה כמו חוקרי סייבר, מגני סייבר ובודקי חקירות.

תנאי קבלה

  • פרופיל 25 ומעלה (גברים עם פרופיל 72 ומעלה נדרשים ל-10 יח"ל בתוכנה)
  • קב"א 52 ומעלה
  • דפ"ר 70 ומעלה
  • ציוני מא"ה (לנשים): ציון 2 ומעלה בניהול וארגון, ציון 3 ומעלה בעיבוד מידע.
  • מעבר מבחני מיון לאשכולות מקצועות המחשב
  • ראיון אישי
  • השלמת סיווג ביטחוני

כדאי לדעת: הליך המיונים לא כרוך בידע מקדים אלא בבדיקת הפוטנציאל, המוטיבציה והאישיות שלכם לשרת בתפקיד.

מיונים לתפקיד

אז קורס מגן סייבר מעניין אתכם וזה הזמן להבין איך בדיוק מגיעים אליו. באופן כללי, אם יש לכם נתונים מתאימים מהצו הראשון וקיבלתם שאלון העדפות, תצטרכו לדרג במקום הראשון את אשכול מקצועות המחשב כדי לקבל זימון למיונים.

אמנם הצבא לא מחייב אתכם להיערכות כלשהי למיונים, אבל מכיוון שהתפקיד מכיל מספר מצומצם של מקומות והמוטיבציה אליו גבוהה, מומלץ בחום להשתמש בערכת הכנה למיונים כדי לשפר את הסיכויים לעבור בציון גבוה את כל הבחינות.

זכרו שאשכול מקצועות המחשב מכיל כ-15 תפקידים שונים בתחום הטכנולוגיה ולכן שווה להתמקד בהכנה עבורם, גם כדי לפתוח דלת לתפקידים אפשריים נוספים במקרה שלא תתקבלו כמגיני סייבר.

המיונים נערכים בשני שלבים, בדרך כלל עם סדרת בחינות ידע בחלק הראשון ומבחני אישיות בחלקו השני. כל אחד מהמבחנים עשוי לתפקד כמבחן מנפה, כלומר שאם לא עברתם אותו, לא תמשיכו הלאה.

על הקורס וההכשרה

לאחר השלמת ההליך המלא וקבלתכם לקורס מגן סייבר, תתבקשו לקורס קד"צ שאורך 16 שבועות ובסיומו טירונות רובאי 02. הקורס מתמקד בכמה תכנים מקצועיים וביניהם חומרה, תכנות, פיתוח תוכנה. תקשורת נתונים, מערכות הפעלה, הצפנה, וירוסים ותקיפות סייבר.

בסיום ההכשרה המלאה תקבלו סיכת מגן סייבר ותשובצו לתפקיד באחד מחיילות הצבא. שיבוץ זה נקבע לכם על סמך העדפה אישית, מכלול הנתונים ותוצאות ההכשרה וכמובן צורכי הצבא. אם נמצאתם מתאימים, תוכלו לצאת גם למסלולי הדרכה, פיקוד וקצונה.

מה עושים כמגיני סייבר באזרחות?

בתום שירותכם הצבאי המלא, תוכלו להשתלב במשרות מפתח מרתקות בתעשיית ההייטק, הטכנולוגיה או הביטחון. משרות אלה נעות מפיתוח תוכנה ודאטה ועד לחקירות אבטחת מידע וסייבר.

תפקיד הסייבר הנחשק ביותר בצבא קורא לכם

אם יש לכם מוטיבציה ללמוד, להתפתח ולעסוק בתחומי הסייבר והרשתות בצבא, אם פיתוח תוכנה מדבר אליכם, אם חשוב לכם שהשירות יהיה משמעותי, מספק ובסביבת הון אנושי מעולה – מגן סייבר עשוי להיות התפקיד המושלם בעבורכם.

אם החלטתם לכוון אליו, עשו הכל כדי להתכונן כראוי כבר מהצו הראשון ואל תפסחו על הכנה טובה, מעמיקה ומקיפה לכל אחד משלבי המיון. בהצלחה!

שאלות נפוצות

מגן סייבר מהווה תפקיד נחשק באשכול מקצועות המחשב. במסגרתו תתבקשו להגן על המערכות המבצעיות הווירטואליות והרשתיות של הצבא, לסכל ולחשוף אירועי סייבר ולהגיב עליהם תוך שימוש במערכות מתאימות.

יש לקבל זימון למיוני אשכול מקצועות המחשב, לאחר שדירגתם אותו ראשון בשאלון ההעדפות. את הזימון יקבלו בעלי קב"א 52 ומעלה, דפ"ר 70 ובעלי פרופיל 25 ומעלה. גברים עם פרופיל 72 ומעלה שמעוניינים בתפקיד יידרשו ל-10 יחידות לימוד בתכנות.

מדובר בתפקיד עורפי ולכן הוא כרוך ביציאות יומיות. רק חלק קטן ממגיני הסייבר משרתים בבסיסים סגורים. כמו כן, יש צורך בחתימת קבע למשך שנה וחצי.

הקורס מתרחש עוד לפני הגיוס (קורס קד"צ) ואורכו 16 שבועות. בסיום הקורס תתקיים הטירונות במסלול רובאי 02.

גם תוכניתן וגם מגן סייבר נלמדים בבסמ"ח ולשניהם נתוני קבלה דומים. קורס קד"צ במגן סייבר אורך 16 שבועות וכרוך בשנה וחצי קבע. קורס תוכניתן אורך 25 שבועות וכרוך בשנתיים וחצי קבע.  

נגישות