חיילים בצהל

מה עושים בצו ראשון? כל המידע לפי שלבים

הצו הראשון חשוב ביותר. הוא משפיע באופן ישיר על עתידכם הצבאי וכיוון שמדובר ביום ארוך שעשוי לעורר חששות ושלל שאלות, ריכזנו עבורכם אך סך המידע בנקודות. לרשותכם הצצה ראשונית למערכת הצבאית:

אז מתי מקבלים צו ראשון?

מתי מקבלים צו ראשון? בין גיל 16 וחצי ועד גיל 17 – בהתאם לתאריך העברי. שנרחיב? אם נולדתם בין א’ בתשרי ועד כט’ באדר הצו יגיע בתקופה זו, אך אם נולדתם בין א’ בניסן ועד כט’ באלול הצו יגיע שנה לאחר מכן, בין חודש אפריל לספטמבר. בנוסף, לאחרונה צה"ל יצא עם חידוש – מעניק צו גיוס לכל שכבת י"א שמאותו תיכון. כמובן שאם יש לכם קושי להתייצב בתאריך המקורי שנקבע לכם, דחיית צו ראשון אפשרית עד יומיים מראש ועל כך הרחבנו במאמר "איך דוחים צו ראשון".

שלב ראשון – מקבלים זימון ומעדכנים מסמכים

הצו הראשון נשלח לביתכם ויפנה אל לשכת הזימון הקרובה ביותר (סה"כ קיימות 5 לשכות), בהתאם לכתובת שמצויה במשרד הפנים. מה עושים אם הכתובת אינה מעודכנת, ולו כי נמצאים בפנימייה? הזימון יישלח ללשכת הגיוס הקרובה ביותר, ובכדי להעביר את הצו תידרשו להגיש מכתב אישי ללשכה האינטרנטית של מיטב.

אז מה כולל הזימון? בקשה לדחיית ההתייצבות, הסבר על התחנות שמחכות בלשכה, טיפים שמסייעים לקצר תהליכים (באמצעות העלאת מסמכים ובדיקות מקדימות), מבחן פסיכוטכני לדוגמא, שוברי נסיעה ומספר דרכים ליצירת קשר.

לאחר קבלת הצו (ואם אתם כבר בכיתה י"א) יש כמה דברים שצריך לעשות:

  • למלא את שאלון "צו ברשת" (מצוי באזור האישי של אתר "מתגייסים") – היעזרו בסיסמת ההתחברות שמופיעה על גבי הצו הראשון.
  • דרך אתר מתגייסים תמלאו שאלון רפואי מקוון, פלוס טופס מקוון בתחום הבגרויות (קיים גם תהליך דיגיטלי).

שלב שני – הגעתם ללשכה עכשיו מה?

מצאתם את קו האוטובוס הנכון, מסרתם לנהג את שובר הנסיעה והתייצבתם כנדרש. מה עתה – מה עושים בצו ראשון? מחכה לכם יום ארוך, היו סבלניים! השלב הראשון הוא רישום נתונים, שלב שלוקח כרבע שעה ונערך מול מאבחנת פסיכוטכנית. במהלך האבחון מוסרים "נתונים יבשים" על מסגרת הלימודים, מצב ההורים, כתובת מגורים וכדומה. כמו כן, בשלב זה נערך "מבדק סימול העברית" (מרכיב חיצוני ששייך לקב"א) ומעניקים ציון צה"ר (ציון השכלה ראשוני) – ציון שמהווה 40% מציון הקב"א.

מכאן שסך הנתונים שתעבירו ישפיעו על ההתרשמות הראשונית ועל שיבוצכם הסופי, ועל כן רצוי להתבטא כראוי ולמסור פרטים נכונים.

שלב שלישי- בדיקה רפואית

שלב הבדיקה הרפואית מסייע לקבוע פרופיל, אם כי הפרופיל עשוי להשתנות במהלך השירות הצבאי. טרם מגיעים לבדיקה מוטב להכין מראש שאלון רפואי חתום ע"י רופא המשפחה ובדיקת ראייה (אם המספר שלכם גבוה מ4- צריך לעבור גם בדיקת Fundus). מה עוד? הגיעו עם תוצאות בדיקת השתן שביצעתם באותו השבוע ואם מרכיבים עדשות מגע, הסירו אותן כ24 שעות לפני הבדיקה.

בחלק של הוועדה הרפואית מוודאים שמצבכם הגופני תקין וניתן לבחור בין רופא לרופאה.

שלב רביעי- בוא ונכיר מי אתה – הריאיון

הריאיון האישי מבוסס על שיחה אישית. כיום עוברים אותו גם בנים וגם בנות והוא נועד לאפשר למאבחנת הפסיכוטכנית להכיר אתכם לעומק בתוך זמן קצר, כך שיתאפשר להתאים לכם את התפקיד הטוב ביותר בהתאם לרצון וליכולת.

השאלות יתמקדו באופי האישי, בהתנהלות, בחשיבה הרגשית, בערכים, ברמת המוטיבציה וביכולת ההתמודדות במגוון מצבים. כיצד ניתן להתכונן? ערכו סימולציה עם בן משפחה בהתאם לשאלות שמחכות לכם, התכוננו להיות אמינים ואדיבים וכמובן הגיעו מרוכזים. בנוסף, תזכרו שמדובר בהליך פשוט שבו חשוב לשדר מוטיבציה גבוהה ולהציג את עצמכם הכי טוב שניתן, אך מבלי שההתנהגות תיראה מאולצת.

שלב חמישי – MONEY TIME זה הזמן להיבחן!

המבחנים בצו ראשון הם בהחלט החלק הארוך והמלחיץ, ועל כן רצוי להתכונן אליהם, ולו כי יהיה קשה לשנות את התוצאות והן אלו שיקבעו עד כמה התפקידים שיוצעו לכם נחשבים איכותיים. פה נציין שמי שלקוי למידה צריך לשלוח מראש את המסמכים הנחוצים דרך האזור האישי באתר מתגייסים. על אלו מסמכים מדובר? על סיכום וועדת השמה, מרשם לתרופות קשב וריכוז והמלצות מבית הספר. כל אלו אינם פוגעים בנתוני האיכות, אלא רק מסייעים להשיג התאמות.

מה עומדים לשאול אתכם? שאלות קצובות בזמן שנוגעות לתחום המילולי, לחשיבה הכמותית ולחשיבה הצורנית, כאשר בין היתר ישנו שאלון העדפות שעוסק בשאלות כלליות (חלק זה אינו על זמן). זהו? כמעט, כבר ביום שלמחרת ציון הדפ"ר עשוי להופיע באזור האישי שבאתר מתגייסים.

בהצלחה!

חייל ישראלי

קב"ן בצה"ל

תקופת הצבא היא מאתגרת מאוד מבחינה נפשית. הגעגועים לבית, הפחדים, המסגרת הנוקשה, בעיות חברתיות, מפקדים קשוחים – אלו רק חלק

לקריאה »
תמונה של חיילים

יום המאה

בשעה טובה הצו הראשון כבר מאחוריכן וכעת קיבלתן זימון ליום המא״ה. במאמר הבא שלפניכן נסביר לכן כל מה שרציתן לדעת

לקריאה »
נגישות
ציון תלמידים 4.7
5/5

אין חכם כבעל ניסיון

87% מתלמידנו מגיעים לעשירון העליון של הציונים!