מענק שחרור

השתחררתם? ברוכים הבאים לאזרחות! כעת אחרי שתרמתם למדינה, אתם זכאים לקבל מענק שחרור דרך האגף והקרן לחיילים משוחררים שיסייע לכם לצאת לדרך. המענק יפה לכל מטרה וניתן לכם בתוך 60 ימים מיום השחרור, ישירות לחשבון הבנק. בואו לבדוק כמה מגיע לכם ומהם התנאים המדויקים לקבלת המענק:

מי זכאי לקבל מענק שחרור מהצבא?

חוק קליטת חיילים משוחררים קובע כי כל חייל וחיילת, בוגרי ובוגרות שירות לאומי, מי ששירתו במשטרת ישראל, מג"ב או שב"ס ובמשך 12 חודשים ומעלה, זכאים לקבלת מענק שחרור. כאן המקום לציין כי גם חיילים ששוחררו בנסיבות רפואיות לפני שהשלימו 12 חודשי שירות עשויים להיות זכאים בקבלת המענק, אך יש לברר זאת באופן אישי מול מוקד פניות הציבור בצה"ל, כפי שנפרט בהמשך.

כמו כן, חיילים שביצעו שירות סדיר נוסף (שס"ן) או שירתו ללא תשלום (של"ת) רשאים לקבל את המענק ובאופן כזה שישלים את זכאותם לפרק זמן של 32 חודשי שירות לחיילים ו-24 חודשי שירות לחיילות.

חישוב מענק שחרור

גם מענק השחרור וגם הפיקדון נקבעים על פי סוג ומשך השירות, כאשר בסיס החישוב הוא לפי תעריף קבוע שנקבע לשם כך, כפול מספר חודשי השירות.

כך למשל, חייל סדיר ששירת כלוחם במשך 12 חודשים והמשיך את דרכו כתומך לחימה במהלך 24 החודשים הנותרים, שירת בפועל 36 חודשים (שירות צבאי מלא) וזכאי לקבל: (מענק לוחם X 12) + (מענק תומך לחימה X 24).

חשוב שתדעו: צה"ל מגדיר אחרת את סוג הטירונות של תומכי לחימה ולוחמים, כך ש-4 חודשי ההכשרה הראשוניים לחיילים לוחמים מוגדרים כשירות של "תומכי לחימה". 2 חודשי ההכשרה הראשוניים לחיילים תומכי לחימה מוגדרים כשירות מסוג "אחר".

מענק שחרור לוחם

תעריף המענק לחיילים משוחררים עומד לשנת 2023 על 613.79 ₪. יש להכפיל את הסכום בחודשי השירות שביצעתם ולזכור כי 4 מהם יחושבו לפי תעריף של תומכי לחימה.

מענק שחרור תומך לחימה

תעריף המענק עומד על 511.13 ₪. יש להכפיל את הסכום בחודשי השירות שביצעתם ולזכור כי חודשיים מתוכם יחושבו לפי תעריף של שירות מסוג "אחר".

מענק שחרור שירות לאומי

סכום המענק עומד על 408.46 ₪. יש להכפיל את הסכום בחודשי השירות שביצעתם, כאשר מתחת ל-12 חודשי שירות בפועל לא תתרחש זכאות למענק.

מענק שחרור ג'ובניק (אחר)

סכום המענק עומד על 408.46 ₪ ומוגדר למעשה כסוג שירות מקביל לשירות לאומי מבחינת קבלת המענק וסוג השירות. יש להכפיל את הסכום בחודשי השירות שביצעתם, כאשר מתחת ל-12 חודשי שירות לא תתרחש זכאות למענק.

מסלול אזרחי ביניים

מסלול זה מתייחס לבני ובנות שירות לאומי שפועלים במסגרות התנדבותיות במשרה יומית מלאה כמו מערכת הבריאות, החינוך, הרווחה ועוד. סכום המענק עבורם עומד על 306.90, כפול חודשי השירות.

מסלול אזרחי מפוצל

למסלול זה משתייכים כל מתנדבי השירות הלאומי שביצעו 20 שעות שבועיות (כארבע שעות ביום). הזכאות למענק עבורם עומדת על 204.23 ₪, כפול חודשי השירות.

לא בטוחים בסכום המענק הסופי שלכם? תוכלו לבדוק אותו דרך מחשבון מענק שחרור של משרד הביטחון. כל שעליכם לעשות הוא להזין את מספר חודשי השירות שביצעתם לפי סוג השירות (לוחם, תומך או אחר) ולקבל תוצאה מדויקת.

ואם לא קיבלתי את המענק?

מענק השחרור אמור לעבור אוטומטית לחשבונכם בתוך 60 ימים ממועד השחרור. הכסף יועבר לחשבון הבנק שהיה מעודכן במערכת במהלך השירות הסדיר שלכם (שאליו נכנסת המשכורת הצבאית) ולכן יש להשאיר אותו פעיל עד לקבלת המענק.

שימו לב שבמטרה להקל עליכם, המענק מועבר בשתי פעימות: 90% בתוך 15 ימי עסקים וה-10% הנותרים בראשון לחודש שלאחר מכן. כך למשל, אם השתחררתם ב-15.11, תקבלו 90% מסכום המענק עד ה-30.11 ואת היתרה ב-1.12.

אם המועד הסופי לקבלת הכספים חלף ולא קיבלתם את המענק או חלקו, צרו קשר עם מוקד פניות הציבור של צה"ל במספר: 1111 (ללא צורך בקידומת) או בפקס: 03-5699400.

מספר זה מהווה גם את הכתובת שאליה מערערים על גובה המענק ביחס למשך וסוג השירות שביצעתם בפועל. דרך נוספת לערער בנוגע לכך היא לפנות במייל לאגף כוח האדם בצה"ל (אגף אכ"א).

כבר מריחים את האזרחות?

גזירת החוגר מציינת את דרככם החדשה בעולם והמענק שתקבלו בעבור תרומתכם למדינה צפוי להעניק לכם נחיתה רכה יותר, במה שלא תבחרו לעשות. כדי להתכונן לאזרחות ולתכנן קדימה, מומלץ שתבדקו מראש מה גובה המענק שאתם זכאים לו ותנתבו את הכספים בצורה חכמה, לצד ניצול יעיל של כספי הפיקדון שמגיעים לכם גם כן.

שאלות נפוצות:

זהו סכום כספי בגובה אלפי ועד עשרות אלפי שקלים שניתן לחיילים ולחיילות, בוגרי ובוגרות שירות לאומי בתום תקופת השירות בה תרמו למדינה.

המענק צפוי להתקבל בתוך 60 יום מהשחרור ישירות לחשבון הבנק.

כל המשרתים בצה"ל לרבות מג"ב, שב"ס, משטרת ישראל ומתנדבי שירות לאומי שביצעו לפחות 12 חודשי שירות ומעלה.

יש להכפיל את התעריף החודשי שנקבע בהתאם לסוג השירות במספר חודשי השירות בפועל. למשל: חיילת שירתה שירות מלא כתומכת לחימה ולכן זכאית לקבל 511.13 ₪ בעבור כל חודש בהתאם לתעריף שנקבע. ולכן בהכפלת מספר חודשי השירות (24) תתקבל זכאות למענק בגובה של 12,267.12 ₪.

מיונים לחיל תקשוב

חיל תקשוב

הכנה למיונים לאשכול מקצועות המחשב (של חיל תקשוב) 10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzcb הצבא מציע מגוון תפקידים מקצועיים ומעניינים

לקריאה »
נגישות