שתי רגליים לא שמאליות: מוחמד דף חי ובועט

למוחמד דף ולמערכת הביטחון בישראל יש היסטוריה ארוכת שנים הכוללת לא פחות משבעה ניסיונות חיסול. הטרוריסט הפלסטיני החמקמק, הידוע בעיקר בתפקידו כמפקד הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס, נפגע באורח קשה מבחינה גופנית ונאלץ להתנייד בכיסא גלגלים – זאת לפי טענת גורמי ביטחון ישראליים. אלא שתיעוד חדש שמצא צה"ל בעזה בימים האחרונים חושף כי בניגוד להערכות המודיעין הישראלי בעניינו, מצבו הפיזי של דף טוב והוא מתהלך על שתי רגליו.

 

מוחמד דף. תמונה: ללא קרדיט
מוחמד דף. תמונה: ללא קרדיט

 

תתפלאו לשמוע אבל שמו המלא הוא מוחמד דיאב אבראהים אל־מצרי – הכינוי "­דֶף" ("אורח" בערבית) דבק בו כנראה משום שדואג להחליף מקומות מסתור בקביעות, כדי שאיש לא יעלה על עקבותיו. דף היה פעיל בתנועות אסלאמיסטיות כבר מגיל צעיר – בנערותו הצטרף לתנועת האחים המוסלמים, ובבגרותו הצטרף לשורות המנגנון הצבאי של חמאס ואף היה לתלמידו של הטרוריסט הפלסטיני יחיא עיאש, "המהנדס", ראש הזרוע הצבאית של חמאס בשנות ה-90. הוא הפעיל חוליות מחבלים ופיקד עליהן, יזם פיגועי טרור והתאבדות רצחניים בתחומי הקו הירוק, ארגן ניסיונות חטיפה של חיילים, שלח מחבלים מתאבדים לפיגועי התאבדות – ב-60 שנות חיו השתתף, תכננן ופיקד דף על עשרות, אם לא מאות פיגועים עד היום.

הבלתי מחוסל

ישראל ניסתה לחסל את מוחמד דף מספר פעמים ללא הצלחה. בחלק מההזדמנויות לחסלו הצליח לחמוק מכוחותינו, כמו בניסיון ההתנקשות באוגוסט 2001, ואילו בניסיונות התנקשות אחרים דווח כי דף נפצע קשה, אך שרד את הפגיעה – כמו למשל בספטמבר 2002 כשירה חיל האוויר טילים לעבר מכוניתו של דף ונטען כי דף איבד את עינו ונותר בעל מום ביד. ביולי 2006, דף נפצע קשה מהתקפת חיל האוויר על הבית ששהה בו, התקפה שבעקבותיה פורסמה ההנחה שידיו ורגליו נכרתו וכי הוא יכול להתנייד רק בכיסא גלגלים – הנחה שעוד תתגלה כשגויה.

מתחת לרדאר

דף חי מתחת לרדאר כבר שנים רבות. לאחר חיסולו של יחיא עיאש, מורו ורבו של דף, הפך התלמיד המחונן לאחד הטרוריסטים המבוקשים ביותר עד היום ולמעשה אפשר לומר שניהל דף את רוב קריירת הטרור שלו בחמאס ממקומות מסתור והצליח לתכנן ולהוציא לפועל פעולות רבות נגד ישראל וחיילי צה"ל. בהיותו אחד האנשים הדומיננטיים ביותר היום בצמרת הארגון הרצחני, אסירים פלסטינים רבים רואים בו מודל לחיקוי ולהערצה. בתמונה הרשמית העדכנית ביותר של דף שנמצאת בידי ישראל, דף מצולם כשהוא בשנות ה-20 לחייו, ואילו בימים אלה הוא כבר כמעט בן 60, כך שלא היה ידוע בדיוק כיצד הוא נראה אחרי כל השנים – עד היום.

הגילויים החדשים

כאמור, כל הניסיונות של ישראל לחסל את מוחמד דף עד כה נחלו כישלון. בישראל ידעו שדף לא מת, אך ההשערה הייתה שאינו מסוגל לתפקד בגלל נכותו הפיזית הקשה, שנגרמה בעקבות ניסיונות החיסול שלו. גם כשראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, פרש מתפקידו, הוא טען שמוחמד דף לא התאושש מהפציעות הקשות שגרמו לי ניסיונות ההתנקשות. עם זאת, תיעוד חדש שהצליחו למצוא לוחמינו בשטחי האש בעזה מגלה אמת שונה לגמרי – מוחמד דף חי ויש מצב טוב שהוא גם בועט, מאחר שהוא מתהלך (בצליעה) על שתי רגליו ולא נעזר כלל בכיסא גלגלים.

במערכת הביטחון החליטו לא לחשוף את הסרטונים שנמצאו מטעמים מבצעיים ומודיעיניים. בינתיים, נוכל לספר לכם שבאחד הסרטונים נראה דף ביחד עם אדם נוסף כשהם עסוקים בספירות שטרות כסף זר, ובתיעוד אחר הוא נצפה מתהלך על שתי רגליו במשרדו כשהוא מלווה במאבטחים. גילויים חדשים אלו דרמטיים מאוד, ולא רק משום שכעת יש בידי ישראל תמונות עדכניות של הטרוריסט הכי מבוקש במערכת הביטחון, אלא גם מפני שהתיעוד מוכיח שההשערות על אודות מצבו הרפואי של דף היו שגויות. בעוד נראה שמוחמד דף מתלוצץ עם רופאיו, הסתירה המוחלטת בין הגילוי הדרמטי לבין הערכות המודיעין הישראליות שהחזיקו מים לאורך שנים מעידה על אפשרות עצובה – אולי הבדיחה היא בכלל על חשבוננו.

תפקידים בשירות לאומי

תפקידים בשירות לאומי

אם קיבלתם פטור מצה"ל ואתם מעוניינים לתרום לציבור ולהשתתף בעשיה לא פחות משמעותית, תוכלו להתנדב לשירות הלאומי. השירות מתאים לגברים

לקריאה »
מטוסים של חיל האוויר - קורס טיס

קורס טיס

הכנה לקורס טיס 10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzav ברוכים הבאים לקורס היוקרתי והמאתגר ביותר בצה"ל לתולדותיו – אותו רק

לקריאה »
נגישות