משקית ת"ש: תפקיד משמעותי בצה"ל

אחד התפקידים הנחשקים לנשים בצה"ל מאז ומעולם הוא משקית ת"ש. אם תרצו: רכזת תנאי שירות הממלאת תפקיד אנושי, רגיש, מורכב וייחודי שמצוי בכל החילות ובכל הבסיסים הקיימים. חולמת לשרת כמש"קית ת"ש ולבצע שירות מעניין, מאתגר ומלא משמעות? הנה כל מה שתצטרכי לדעת: 

תפקידיה המרכזיים של משקית ת"ש 

משקיות הת"ש בצה"ל נבחרות מידי שנה בפינצטה, במטרה לאייש את אחד התפקידים הרגישים והמורכבים ביותר במערכת הצבאית. חיילות אלה אחראיות על תנאי השירות של כל אחד ואחת מהחיילים ביחידה שבה הן שובצו ועיקר פעילותן היא מול חיילים שמגיעים מהשכבות החלשות, חיילים שזקוקים להתאמות שירות, חופשות מיוחדות, יציאות הביתה, אישורי עבודה, שינויי שיבוץ ובקשות שונות בעלות היבט סוציאלי. 

עבודה זו כרוכה בשיתוף פעולה מול מגוון רחב של גורמים כמו יחידות צבאיות נוספות, מפקדים וקציני ת"ש, מוסדות הרווחה האזרחיים, שירותים חברתיים וקהילתיים וכמובן משפחות החיילים. הנה כמה מהמצבים המאפיינים את הלך העבודה של מש"קיות הת"ש ואת האחריות כבדת המשקל שהן נושאות על כתפיהן:

  • עבודה מול גורמי רווחה אזרחיים – במטרה לקבל מידע וסיוע נוסף לגבי חיילים שמשפחותיהם מוכרות ברווחה או שיש לתווך בינן לבין מוסדות הרווחה בכדי לקבל זכויות מתאימות. 
  • ביצוע ביקורי בית – ביקורי הבית מיועדים להתרשמות מסביבת המחייה של החייל/ת ולהסקת מסקנות ממנה לגבי תפקוד החייל והתאמתו לשיבוץ. ביקור הבית עשוי להתרחש גם במקרים של נפקדות או עריקות, סרבנות ובמצבי חשד לאלימות או הזנחה בבית. 
  • ניהול ראיונות לחיילים – כל חייל וחיילת המשובצים ליחידה, נקלטים בין היתר אצל מש"קית הת"ש שלה ופותחים תיק אישי שבו יתועדו כל פרטיהם האישיים. ראיונות אלה יכללו רקע בנוגע למאפייני החייל, בקשותיו האישיות והאפשרויות שעומדות לרשותו כחייל ביחידה. 

אז איך להתקבל לתפקיד?

השיבוץ לתפקיד מש"קית הת"ש נקבע בדומה לתפקידים אחרים, על סמך מכלול הנתונים האישיים שלך לצד דירוג גבוה בשאלון ההעדפות, שיקולים מקצועיים הנוגעים להתאמתך האישיותית לתפקיד ויכולתך לעמוד בהכשרה הקפדנית עבורו ולסיום, גם צרכי הצבא. 

אז אילו נתונים תצטרכי להשיג כדי לקבל את האפשרות בשאלון ההעדפות?

פרופיל 25 ומעלה

דפ"ר 40 ומעלה 

ציוני יום המא"ה הבאים: 

  •  יחסי אנוש 3 ומעלה
  •  בגרות ובשלות 3 ומעלה
  •  ניהול וארגון 3 ומעלה
  •  עבודת צוות 3 ומעלה

מדובר בציונים גבוהים שיש להשיג בחלק גדול מאוד מהתחומים ולכן מומלץ בחום שלא תוותרי על הכנה ליום המאה שתשפר את הסיכויים שלך.   

תנאי השירות של משקית תש

איך נראה "יום עבודה" של משקית תש?

משקיות הת"ש משרתות בכל היחידות ברחבי הארץ ופעילותן מתרחשת בתוך משרד הת"ש, בו נמצאים כל תיקי החיילים באותה היחידה וטפסי כל הבקשות שבאפשרותם למלא. 

מידי יום תיפגשי עם חיילים שמשתפים אותך בקשיים ובעיות ומחפשים כתף תומכת ואוזן קשבת, עם חיילים שמעוניינים בהטבות או הקלות שונות או כאלה שרק זקוקים לעצה ולהכוונה. תפקידך הוא לאסוף ולמיין את כל הפניות, הבקשות והנתונים ולעשות את כל שביכולתך כדי לסייע לאותם חיילים ולדאוג להם להקלות שירות ובמימוש זכויות, לעתים גם להגיע לביקורי בית. 

היציאות בתפקיד משתנות לפי אופי הבסיס שבו משרתת כל משקית תש, כך שחלקן ישובצו לבסיס פתוח עם יציאות יומיות, אחרות לבסיס סגור עם יציאות לחמשוש או סגירה אחת לחודש ויש גם משקיות המשרתות בגדודים ויוצאות 9/4 או 11/3. 

טירונות ותקופת הכשרה

אם צלחת את המיונים וקיבלת שיבוץ לתפקיד, תמשיכי מיום הגיוס בבקו"ם הישר אל בסיס ההדרכה של חיל השלישות – שם מצפה לך הכשרה בת 7 שבועות שתיפתח בשבועיים טירונות רובאי 02. חמשת השבועות שלאחר מכן יוקדשו להכשרה אינטנסיבית ומאתגרת ובסיומם תקבלי שיבוץ לאחת מיחידות הצבא וכמובן את השרוך הסגול והנחשק של משקיות הת"ש בצה"ל. 

ומה לגבי המשכורת? 

טווח השכר הכללי בתפקיד נע בין 1,235-2,048 ₪, אך כמובן שהוא תלוי מאוד גם בסוג השירות עצמו ובבסיס שבו תשרתי:

אם תשובצי כמשקית תש בגדוד לוחמים תקבלי משכורת צבאית בסך 2,463 ₪. 

משקיות תש ללוחמים בשנתן השלישית יקבלו שכר של 2,048 ₪. 

אם תשובצי כמשקית תש בבסיס או ביחידת תומכי לחימה תקבלי משכורת צבאית בסך 1,793 ₪.

אם תשובצי כמשקית תש בבסיס או ביחידה עורפית תקבלי משכורת צבאית בסך 1,235 ₪. 

תפקיד משקית הת"ש קורא לך?

אם את אוהבת אדם, יודעת להקשיב ולקרוא בין השורות, מלאה נתינה וכוונות טובות ויש לך נכונות גבוהה לסייע לחיילים ולחיילות לצאת מסופקים יותר משירותם הצבאי – ייתכן שתתאימי לתפקיד משקית התש. 

אם את לקראת הצו הראשון או מבחני יום המא"ה, זה הזמן לקחת את הדברים ברצינות ולהתכונן אליהם, כדי לקבל ציונים שיעזרו לך לקבל את התפקיד בשאלון ההעדפות. 

שאלות נפוצות:

רכזת תנאי שירות בצה"ל משרתת בכפוף לאגף כוח האדם ותפקידה לאזן בין צרכי הצבא לבין צרכי החיילים והחיילות. משקית הת"ש מסייעת לחיילים להתמודד עם אתגרים ולממש בקשות שונות כמו למשל הקלה בתנאי השירות, יציאות מיוחדות, קבלת אישור עבודה ועוד.

התפקיד פתוח לבנות בלבד והוא יתאים לבעלות אופי חזק, אוהבות אדם ושנכונות להקשיב לאחרים, לאפשר להם להיפתח ולייעץ להם. התפקיד לא יתאים למי שאינה מסוגלת להתמודד עם חשיפה לסיפורים ולנתונים קשים, שאיננה סבלנית או מסוגלת לעבוד תחת לחץ כשאחריות רבה מוטלת על כתפיה.

תלוי מאוד בבסיס שאליו התקבל השיבוץ: בסיס יומיות, בסיס סגור, מתכונת יציאות של חמשושים, סגירת שבת אחת לחודש, יציאות יחד עם גדוד הלוחמים למשל 11/3 וכדומה.

עלייך לעשות הכל כדי לקבל ציון של 3 ומעלה בתחומי יום המא"ה: יחסי אנוש, בגרות ובשלות, ניהול וארגון, עבודת צוות. דרישה נוספת היא לדפ"ר 40 לפי נתוני הצו הראשון.

זה מאוד תלוי בך ובאופן שבו את רואה את שירותך הצבאי. משקיות בגדודים משרתות במתכונת של בסיס סגור ומתמודדות עם תהליכי בקשות מורכבים וארוכים יותר, או עם חשיפה נמוכה יותר לאתגרים מכיוון שחלק גדול מהחיילים הקרביים יוותרו על חלק מהבקשות לצורך השארתם בתפקיד.

אפשר לנסות לפנות ליחידת מיטב טלפונית ובמכתבים ולפרט על רמת המוטיבציה הגבוהה שלך לתפקיד ותכונותיך האישיות שיתאימו לו. כך או כך אם קיבלת את התפקיד בשאלון ההעדפות, יש לדרג אותו בעדיפות ראשונה. כאשר הציונים נמוכים בפער רב מהרף הנדרש לתפקיד, ייתכן שלא תקבלי אותו בשאלון בכל מקרה.

נגישות