מתאם קצונה

תמיד חלמתם להיות קצינים, לפקד על חיילים ולעשות תפקיד משמעותי ויוקרתי. אלא שאז גיליתם שהנתונים שלכם מהצו הראשון לא מתאימים לדרישות הקצונה בצה״ל. בעבר היה ברור מי יוצא לקורס קצונה לפי מתאם שנקבע מראש, אך כעת חוקי המשחק השתנו: אגף כוח אדם בצה״ל החליט לערוך שינוי במתאם הקצונה, כך שיותר חיילים ומלש״בים יוכלו להגשים את חלומם להיות קצינים. "בזכות המהלך הזה", כך מספרים באגף כוח האדם, "אנחנו מאמינים שנוכל מצד אחד לאתר את המתאימים ביותר להצטרף לסגל הפיקודי של צה"ל, ומצד שני לוודא שאנחנו לא מפספסים אף מועמד שיכול ורוצה להתקדם". אז אולי החלום שלכם להיות קצינים לא כל כך רחוק כמו שחשבתם. הנה כל המידע על מתאם הקצונה החדש!

מהו מתאם קצונה?

מתאם קצונה הוא מדד שקובע האם החיילת או החייל מתאימים לצאת לקורס קצונה. המדד נקבע לפי הנתונים שלכם מהצו הראשון כמו מבחני הדפ״ר שלכם. מבחני הדפ״ר (מבחני דירוג פסיכוטכני ראשוני) מהווים מחצית מציון הקב״א (קבוצת איכות) שלכם. כדי להתקבל לקצונה, יש לקבל קב״א גבוהה של מעל ל-53, ומבחני דפ״ר בציון של מעל 60. בשל ההשפעה הרבה של המבחנים על ההתאמה לקצונה, חשוב מאוד להתכונן היטב לצו הראשון ולהוכיח את היכולות שלכם. בנוסף לנתוני הצו הראשון, מתאם הקצונה מושפע גם מנתוני הטירונות וממסלולים אחרים בהמשך השירות כמו קורס מכ״ים. חישוב המתאם נערך שלוש פעמים – בשלב בו אתם מועמדים לגיוס, בסיום הטירונות ולאחר מבדקי הקצונה. על בסיס המתאם שנקבע, צה״ל מחליט האם החייל או החיילת רשאים לצאת לבה״ד 1.

מתאם הקצונה בפורמט החדש

  • מתאם 0 א׳: לא מתאים לקצונה כלל בגלל מגבלות רפואיות או מגבלות אחרות
  • מתאם 0 ב׳: מתחת לרף ההתאמה לקצונה, אך ניתן לצאת לקורס בכפוף לאישור מטכ״לי חריג
  • מתאם 0 ג׳: מתחת לרף ההתאמה לקצונה, אך ניתן לצאת לקורס בכפוף לאישור זרועי חריג
  • מתאם 1: עמידה ברף הדרישות ליציאה לקצונה – בעלי קב״א מעל 53 ודפ״ר מעל 60
  • מתאם 2: בעלי התאמה גבוהה לקצונה
  • מתאם 3: בעלי התאמה גבוהה מאוד לקצונה. מתאם זה מתעדכן במהלך השירות הצבאי של החיילת או החייל

התגייסתי לפני 2019, האם אני לא אוכל לצאת לקצונה ע"פ המתאם החדש?

מי שהתגייס עד ה-1 ביוני 2019, מתאם הקצונה שלו יתעדכן לפי המודל החדש רק אם ייעשה שינוי באחד המדדים שהמתאם תלוי בהם, כמו למשל ציון סוציומטרי טירונות.
מי שמתגייס החל מה-1 ביוני 2019, מתאם הקצונה החדש יחול עליו, אך מתאם 3 יקבע רק לאחר הזנת ציון סוציומטרי טירונות.
חיילים שכבר עברו מבד״קים (מבדקי קצונה) לפני ינואר 2019 כשהמתאם החדש נכנס לתוקפו, יישארו עם אותו מתאם שנקבע להם אלא אם יקבלו אישור לעבור מבדקי קצונה נוספים.

לסיכום

צה״ל מעוניין למצות את הפוטנציאל של החיילים ולתת להם הזדמנות לצאת לקורס קצונה, ולכן הכריז על השינוי במתאם. שינוי זה הוא בשורה משמחת עבור חיילים ומלש״בים המעוניינים לצאת לקורס קצונה, וחוששים שהנתונים שלהם לא יעמדו בדרישות. יחד עם זאת קחו בחשבון שתצטרכו בכל זאת להשקיע במיונים ומבחני הצו הראשון על מנת להגדיל את הסיכוי שלכם לצאת לקורס קצונה.

תפקידים בשירות לאומי

תפקידים בשירות לאומי

אם קיבלתם פטור מצה"ל ואתם מעוניינים לתרום לציבור ולהשתתף בעשיה לא פחות משמעותית, תוכלו להתנדב לשירות הלאומי. השירות מתאים לגברים

לקריאה »
נגישות