חלק מעם שלם: התנדבות בחרבות ברזל 2023  – אלו העמותות השוות ביותר להתנדבות בהן

אירועי 7 באוקטובר, כמו גם מלחמת חרבות ברזל שפרצה בעקבותיהם, הותירו השפעה עמוקה על החברה בישראל שנרתמה מייד למאמץ המלחמתי בעורף ולסיוע לנפגעים ולקורבנות. בעתות משבר, התנדבות לארגונים המוקדשים לסיוע ולמאמצים הומניטריים חשובה מאוד ועוזרת גם למתנדבים להתמודד טוב יותר עם התקופה המאתגרת. לאילו עמותות, ארגונים ויוזמות כדאי להצטרף דווקא עכשיו? ריכזנו לכם כמה דוגמאות.

חיילים של זהב

עמותת "חיילים של זהב" הוא ארגון ללא מטרות רווח המעניק מסגרת חברתית לחיילים בודדים ופועל בשגרה למען חיילים מעוטי יכולת וחיילים חסרי תמיכה משפחתית. מפרוץ מלחמת חרבות ברזל, מתנדבי העמותה החלו להגיע לבסיסים בכל רחבי הארץ ולפנק את החיילים באוכל חם וטעים, ממתקים וחטיפים, ביגוד טרמי ומוצרי היגיינה. העמותה מוציאה עשרות משלוחים מדי יום לבסיסים ולמוצבים מהצפון לדרום כדי לחלק חבילות, כאשר כל המוצרים נאספים מתרומות של אנשים טובים ובעלי עסקים נדיבים. כמו כן, מתנדבי העמותה דואגים גם לציוד צבאי לחיילים שנועד לסייע להם בלחימה, כמו למשל משקפי שטח עמידי רסיסים, ומספקים פתרונות לינה לחיילים בודדים שיוצאים לאפטר. הפעילות המרגשת של עמותת "חיילים של זהב" מוכיחה כי עם ישראל היפה לא עוצר את תרומתו בעתות מצוקה אלא מרחיב את ידו ולבו.

לב בטוח

עמותת "לב בטוח" מוקדשת כולה לבריאות הנפש של נפגעי הטבח במסיבות עוטף עזה ב-7 באוקטובר. עמותה מחברת בין אנשי מקצוע מורשים ומוסמכים בבריאות הנפש לבין הקורבנות של המסיבה ונכון לעכשיו היא מעסיקה בהתנדבות כ-500 מטפלים פעילים כמו פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים קליניים, פסיכותרפיסטים ומדריכים קליניים מורשים. כל המטפלים בעמותה הם בעלי ניסיון בעבודה עם חוויות טראומטיות קשות והעמותה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות והביטוח הלאומי. אפשר לתרום לעמותה דרך אתר העמותה, ואם יש לכם הסמכה באחד ממקצועות הטיפול גם אתם יכולים להצטרף למערך "לב בטוח" בשביל טיפולים ארוכי טווח לשורדי המסיבה בעוטף.

מתנדבי מלחמת חרבות ברזל. קרדיט: ויקימדיה

ארגון לתת

"לתת" הוא ארגון המעניק סיוע הומניטרי בישראל והוא הוקם במטרה לפעול לצמצום העוני בארץ וליצירת חברה צודקת וטובה. העמותה היא ארגון ללא מטרות רווח הממומן בעיקר מתרומות, והוא חותר לעידוד התנדבות ומעורבות של אזרחים בפעילות הומניטרית למען אוכלוסיות במצוקה. מפרוץ מלחמת חרבות ברזל, עמותת לתת עוסקת בדאגה למשפחות שנפגעו במלחמה ומסייעת להן בערכות חורף הכוללות מזון, רדיאטור, שמיכות פוך, מטריות, בקבוקי מים חמים ועוד. אפשר להתנדב במגוון תחומי התנדבות בעמותה, כולל חלוקת חבילות סיוע חירום בצפון ובדרום והתנדבות קבועה בארגון.

נט"ל – נפגעי טראומה על רקע לאומי

עמותת נט"ל היא עמותה ישראלית הפועלת למען אנשים המתמודדים עם טראומה נפשית על רקע טרור ומלחמה. העמותה נוסדה כבר ב-1998 בהשפעת מלחמת יום כיפור, שבמהלכה ואחריה רופאים ישראליים נחשפו לתופעת הלם קרב. העמותה היא בית שני לנפגעי טראומה על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי ואסונות בעלי אופי לאומי, ומטרתה לפעולה בקהילה למען שיקום הנפגעים ולטיפול בהם. כמו כן, העמותה משמשת גם מרכז הכשרה, הוראה הדרכה בתחום הטראומה לאנשי מקצוע והיא מקדמת את הידע והמחקר בתחום. בנט"ל פועלים קווי סיוע במודל טיפולי ייחודי גם בזמן שגרה וגם בזמן חירום, לליווי ותמיכה באמצעות טלפון וצ'אט. את קווי הסיוע הללו מפעילים מתנדבים, כאשר אין צורך בידע מוקדם או בהכשרה טיפולית כדי להתקבל להתנדבות בקווים. כדי להצטרף לצוות המתנדבים בקווי הסיוע יש לעבור מספר שלבי מיון וגם הכשרה מקצועית של מספר חודשים. כמו כן, אפשר להתנדב ביחידות נוספות בעמותה כמו פיתוח משאבים, הסברה, מידענות, מחקר, אדמיניסטרציה ועוד.

לסיכום

מתחילת המלחמה ועד היום, אזרחים רבים תרמו מזמנם ומכספם ליוזמות כאלה ואחרות למען חיילי צה"ל ונפגעי המלחמה. ההתנדבות חשובה מאוד ומספקת הזדמנות למתנדבים להשפיע לטובה על חייהם של אנשים אחרים בצל המשבר הלאומי.

ממרם

ממר"ם

הכנה למיונים לממר"ם 10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzcb אם תפקידי מחשוב וסייבר מדברים אליכם ומשימות לעיצוב מרחב הלוחמה הדיגיטלי

לקריאה »
נגישות