עתודה טכנולוגית

עולם ההנדסאות והטכנאות מדבר אליכם? הייתם מעוניינים לשלב בין השירות הצבאי ללימודים מקצועיים ומקיפים בתחום ולהשיג יתרון בקריירה? לימודי עתודה טכנולוגית בצה"ל יתאימו בדיוק לכם. במסלול העתודה, תדחו את השירות לטובת לימודי תעודה בכיתה י"ג וי"ד ותשתלבו לאחר מכן בתפקידים מתאימים בצה"ל. אז איך מתקבלים לעתודה ומה מתרחש במהלכה? הכל כאן:

מהו מסלול העתודה הטכנולוגית?

מסלול העתודה הטכנולוגית של צה"ל מתקיים במסגרת העל-תיכונית, כלימודי המשך לתיכון. במסלול זה תאושר לכם דחיית שירות שבמסגרתה תלמדו בכיתה י"ג או בכיתה י"ג-י"ד (תלוי בתחום) ובתחומי טכנולוגיה שונים כמו חשמל, תעשיה וניהול, אלקטרוניקה, מכונאות ואדריכלות, מהם יוצאים עם תעודה ביד.

עתודה טכנולוגית בצבא: היתרונות והחסרונות

אם אתם מתעניינים בעתודה בשלב הזה אבל לא בטוחים במה זה כרוך כדי לקבל החלטה טובה, הנה כמה יתרונות וחסרונות שכדאי להכיר:

יתרונות

 • יוצאים עם תואר הנדסאי – דחיית השירות לטובת לימודים, מאפשרת למלש"בים להחליף את סדר חייהם באופן שבו קודם יוצאים עם תואר ולאחר מכן ממשיכים לשירות הצבאי.
 • שילוב מהיר וקל בשוק העבודה בעתיד – התפקיד אליו משובצים בשירות מתרחש כבר במקצוע אותו למדתם, כך שניתן לצבור במהלכו ניסיון מקצועי יעיל מאוד לעתיד וגם להשתכר בשכר טוב יותר.
 • בונוס ללימודים עתידיים – לימודי התעודה מקנים זכאות של עד 30 נקודות זכות נוספות, שיאפשרו לכם להמשיך ללימודים אקדמיים נוספים בעתיד, עם פחות כמה קורסים נדרשים.
 • שיבוץ צה"לי מגוון מאוד – בוגרי העתודה המגויסים יקבלו אפשרויות לשירות הצבאי, הכוללות את חיל המודיעין, חיל הים, חיל האוויר, חיל התקשוב, חיל הטכנולוגיה והאחזקה (לשעבר לוגיסטיקה) ועוד.

חסרונות

 • קיימת התחייבות לשירות קבע – מי שהתקבלו ללימודי העתודה הטכנולוגית (בנים ובנות יחד, ללא קשר למקצוע הנלמד) נדרשים לחתום קבע למשך 9 חודשים אם ילמדו בכיתה י"ג ולמשך חצי שנה נוספת אם ילמדו גם בכיתה י"ד.
 • אין אפשרות לחפוף בין הלימודים והשירות – הגיוס בפועל יתרחש רק אחרי שהלימודים הסתיימו, כך שלא ניתן לשלב בינם לבין השירות כדי לקצר זמנים.
 • הלימודים לא במימון – העתודה הטכנולוגית "סוגרת" לכם עתיד מקצועי נוצץ, אך הלימודים אינם מכוסים ע"י צה"ל ולכן הוצאותיו חלות על הסטודנטים, בתעריף של אותה מכללה בה לומדים.
 • אין אפשרות להתמיין במקביל לעוד מסלולים – המתמיינים למסלול הטכנולוגי אינם יכולים להתמיין למסלולים אחרים, למעט מסלולים התנדבותיים כמו צוללות, טיס, סיירות או חובלים.

תנאי הקבלה לעתודה טכנולוגית בצה"ל

 • בעלי תעודת בגרות חלקית או מלאה הכוללת 7 יחידות במגמה טכנולוגית כלשהי
 • ציונים של 55 ומעלה במקצועות: מתמטיקה (3 יחידות), הבעה עברית (יחידה) ואנגלית (3 יחידות)
 • מחויבות לקבע למשך 9 חודשים ללומדים י"ג, או למשך 15 חודשים (9 חודשי י"ג + 6 חודשים נוספים) ללומדים י"ג + י"ד.

תהליך ההרשמה

ההרשמה למסלול העתודה הטכנולוגי של צה"ל מתרחש דרך המכללות הטכנולוגיות השונות. לפיכך, יש למלא טופס רישום במהלך ינואר בכיתה י"ב ולהתקבל בהתאם לקריטריונים שפירטנו כאן למעלה. עם קבלת האישור ללימודים והסדר התשלומים, יש לפנות ליחידת מיטב ולוודא שטופס ההרשמה שלכם התקבל במערכת וזאת במטרה לאשר לכם דחיית גיוס עד לסיום הלימודים.

רק לאחר שהתקבל אישור קבלה סופי למסלול הלימודים ואישור דחיית שירות ממיטב, תוכלו להימנע מהתייצבות בלשכת הגיוס עד לקבלת התעודה. 

המפגש היחידי עם לשכת הגיוס יתרחש בין מאי לאוגוסט של שנת י"ב, במסגרתו תגיעו לחתום על חוזה שבו אתם מאשרים את תקופת דחיית הגיוס, את סוג השיבוץ שתקבלו לצה"ל ואת התחייבותכם לשירות קבע עם תום שירות החובה. הימנעות מחתימה על חוזה זה מכל סיבה שהיא, תבטל את השתתפותכם במסלול העתודה ותביא לשליחת צו גיוס במועד לפי צרכי הצבא.

תכניות הלימוד

לעתודה הטכנולוגית יש מספר מסלולים מרכזיים, כל אחד מהם מעניק הכשרה במקצועות הטכנולוגיה וההנדסה וחלקם יתאימו רק למתמודדים מסוימים. ברשימה הבאה תמצאו את תכניות העתודה הטכנולוגית ולאחר מכן את סוג ואופי העתודה, בהתאם למה שמעניין אתכם ללמוד:

תוכנית יעד

תוכנית זו מתאימה לעתודאים ועתודאיות לתעודת הנדסאים.

תוכנית מרום

מסלול ללימודי י"ג וי"ד באלקטרוניקה, מכטרוניקה או הנדסת בנין.

תוכנית ברקת

מתאימה לבוגרי י"ב במגמה עיונית, שמעוניינים ב"הסבה" טכנולוגית ובלימודי הנדסאי, המשולבים בהמשך בתואר מהנדס.

תוכנית רקיע

מסלול לעתודאיות בלבד לתעודת הנדסאית במגמת אלקטרוניקה, המופעל מטעם משרד הכלכלה (תוכנית ייחודית בישראל).

תוכנית יהל"ם

מתאימה לבוגרי י"ד ובעלי קריטריונים מתאימים ללימודי הנדסה (פסיכומטרי 570 ומעלה, מבחן אישיות וועדת קבלה), שיקבלו דח"ש ל-3 שנים להשלמת תואר מהנדס, בכפוף להתחייבות לשלוש שנים קבע. תוכנית זו היא היחידה שמעניקה מימון לימודים (עד 80%) ואפשרות ישירה לקצונה.

עתודה טכנולוגית בהנדסת תוכנה

דיפלומת טכנאי והנדסאי תוכנה פותחת לעתודאים דלת לעתיד אישי ומקצועי מעניין, לאחריה ניתן להתמיין לקורסי תכנות בבסמ"ח ולשרת בתפקידים מאתגרים ומספקים.

עתודה טכנולוגית בהנדסת תעשייה וניהול

לימודי הנדסת תעשייה וניהול מוכוונים ליצירת פתרונות הנדסיים לתפעול מערכות מורכבות וארגונים. הבוגרים ישובצו במגוון חילות בתפקידים איכותיים מאוד כמו חקר ושיפור תהליכי עבודה, מחקר ארגוני, חקר ביצועים, אפיון וניתוח מערכות מידע, ניהול פרויקטים ועוד.

עתודה טכנולוגית בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

לימודים אלה יאפשרו לבוגרים לעמוד בראש מחלקות פיתוח ומחקר בתעשיות ההיי-טק בהמשך הדרך. לפני כן, הבוגרים ישתלבו ביחידות טכנולוגיות מגוונות ויכולים להגיע לתפקידי פיקוד כמו קצין פרויקטים או מהנדס פיתוח.

עתודה טכנולוגית בהנדסת מכונות

הנדסת מכונות (תיב"מ) הפכה בשנים האחרונות לאחד מתחומי הליבה של התעשייה הישראלית, במסגרתה יש לנהל, לתפעל ולתחזק מערכות מורכבות ומתקדמות. צה"ל מעוניין בבוגרים שיבצעו את התפקיד במגוון חילות ולכן מאתר חלק גדול מהעתודאים הללו עוד בתהליך הצו הראשון. עתודה זו משתייכת לתוכנית יהל"ם במסגרתה חל מימון של עד 80% משכר הלימוד.

עתודה טכנולוגית באדריכלות

לימודי אדריכלות מתרחשים לאורך שנות י"ג-י"ד וכוללים פרויקט גמר שעם סיומו חל הגיוס. העתודאים מסיימים את לימודיהם עם תעודת הנדסאי אדריכלות ביד ויכולים להירשם כבר באותו רגע בפנקס האדריכלים המורשים, לחתום ולהגיש תוכניות פיתוח ובניה, להכין מפרטים טכניים ולפקח על תהליכי בנייה.

איפה אפשר להשתלב בצבא?

תפקידים טכנולוגיים מאוישים בכלל החיילות הצה"ליים, אך יש מספר חיילות מרכזיים בהם צפוי להתרחש רוב השיבוץ:

עתודה טכנולוגית בחיל התקשוב

חיל התקשוב פועל בכל בסיסי הצבא ומאייש את מערכי המחשוב, התקשורת והצופן וביטחון. בוגרי העתודה הטכנולוגית מקבלים הזדמנות לשירות הכולל חשיפה לטכנולוגיה המובחרת והטובה ביותר של צבא ההגנה הישראלי, אמצעים אלקטרוניים, תקשורת ניידת, נייחת ולוויינית, מחשוב, סייבר ועוד. לאחר הגיוס, החיילים יגיעו לתפקידי מפתח רלוונטיים ויעברו ביחידה שלהם הכשרה ייעודית. תפקידים אלה מאוישים מאוחר יותר על ידם גם בחברות הייטק רבות.

עתודה טכנולוגית בחיל האוויר

המערך הטכנולוגי בחייל האוויר אחראי לפיתוח, תכנון ובנייה בפועל של כלל הציוד ובמטרה למקסם את היכולות והביצועים של כלי התעופה, מרכיבים אלקטרוניים שונים ומערכות טכנולוגיות מתקדמות ומובילות מסוגן בעולן המאיישות את כל כלי הטיס.

עתודה טכנולוגית בחיל הלוגיסטיקה

חיל הטכנולוגיה והאחזקה (לשעבר חיל הלוגיסטיקה) אחראי לפיתוח, ייצור ותחזוקת אמצעי לחימה מתקדמים. זהו תפקיד שמכיל ככל הנראה את המגוון הגדול ביותר של אפשרויות פיתוח, הדרכה וקצונה וצה"ל מחפש בו בקביעות אחר האנשים האיכותיים והטובים ביותר, שיסייעו לו להשיג יתרון טכנולוגי משמעותי בעתות חירום ולחימה.

מסלול פרויקטנטים בעתודה טכנולוגית

פרויקטנטים מהווה את עלית מסלול העתודה הטכנולוגי, במסגרתו תלמידי י"ד נדרשים לפיתוח פרויקט לאורך שנת הלימודים וברמה גבוהה מאוד. פיתוח הפרויקט מיושם בפועל באחד מבסיסי החייל אליו צפוי להשתייך העתודאי ובליווי של מנחה צמוד מתוך החייל, בוגר תוכנית הלימודים.

פרויקט זה תורם משמעותית לתפקיד במהלך השירות הסדיר ובקבע, מפתח אישית ומקצועית ומאפשר לעתודאים לצבור ניסיון מעשי. ההרשמה למסלול זה תתרחש במהלך שנת י"ג וכפוף לתהליך מיונים.

דגשים נוספים

לפני שתחליטו האם לימודי עתודה טכנולוגית בצה"ל מדברים אליכם והייתם מעוניינים להירשם אליהם, הנה כמה דברים נוספים שחשוב שתדעו, לפני שמצטרפים לאחד המסלולים הקיימים:

הפסקת לימודים

אם הלימודים מופסקים באמצע, מכל סיבה שהיא, יש להודיע על כך למדור עתודות ושוחרים או ללשכת הגיוס בתוך 48 שעות בלבד. הודעה זו מועברת דרך מרכז השירות של מיטב, בשיחה או במכתב מכם. יש לצרף את אישור המכללה על הפסקת לימודים ולאחר מכן ייקבע מועד גיוס.

חשוב לציין שהודעה על ביטול הלימודים לא בהכרח מסירה אתכם מהמסלול ופוטרת משירות קבע! באופן כללי, מי שיבחר לפרוש מהעתודה אחרי חודש פברואר צפוי שלא להשתחרר מכך בכלל. נציין גם שצה"ל רשאי להפסיק את הלימודים בעצמו ולגייס לשירות חובה אם הוא רואה לנכון.

תשלום ביטוח לאומי

אמנם עתודאים במסלולים הטכנולוגיים פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי עד לגיל 21 או עד למועד הגיוס (המוקדם מביניהם), אך במקרה של זכאות אישית או משפחתית לקצבה כלשהי (נכות, זקנה, שארים וכיוצ"ב), המוסד לביטוח הלאומי רשאי להחליט האם להמשיך לספק את הקצבה או לשנות את התעריף שלה. החלטה זו לא בסמכותו של צה"ל ואין באפשרותו להשפיע עליה.

עדכון שוטף

לאורך כל תקופת העתודה, יש לשמור על קשר רציף עם מרכז השירות של יחידת מיטב ולעדכן בכל שינוי בפרטים כלשהם וזאת תוך 48 שעות מהשינוי: שם ושם משפחה, מספר טלפון, כתובת, מצב משפחתי או מצב בריאותי.

המשך לימודים בכיתה י"ד

חשוב מאוד להדגיש שדחיית השירות שצה"ל מספקים היא לשם לימודים בשנת י"ג בלבד. עתודאים טכנולוגיים שנדרשים גם ללימודים ב"יד ולפיכך צריכים דחיית שירות נוספת, יצטרכו להירשם במהלך דצמבר בשנת י"ג ללימודים בשנה הבאה. מי שיוותר על לימודי י"ד אחרי ההרשמה לא בהכרח שהשתתפותו במסלול תוסר, הוא יידרש לשירות בקבע לאחר הסדיר והשיבוץ שלו יחול לפי צרכי הצבא.

שירות צבאי כהנדסאים או מהנדסים – זינוק לקריירה כבר עכשיו

אחת הטענות המרכזיות לגבי קשיי המחייה בישראל, היא שצעירים שנדרשים לשירות של שנתיים לכל הפחות, מפספסים "מומנטום" של המשך תהליך רכישת ההשכלה, מה שמציב אותם אחרי השירות ב"נקודת האפס" בחיפוש אחר קריירה, לימודים ואולי גם מעט חופש אחרי שירות אינטנסיבי ומורכב.

מסלול העתודה הטכנולוגית מאפשר לחיילים וחיילות להתגייס כשהתעודה או התואר כבר בידם, לשרת במגוון תפקידי מפתח איכותיים בחיילות השונים, להתפתח מקצועית, לצבור ידע וניסיון, להגיע לתפקידי פיקוד, הדרכה וקצונה ולהמשיך למשרות אזרחיות מקבילות בשכר גבוה.

נשמע לכם מעניין? מאתגר? שווה לשמוע עוד מהמכללות הטכנולוגיות על אודות מסלולי הלימוד, תהליכי הקבלה וההרשמה.  

שאלות נפוצות:

עתודה טכנולוגית בצה"ל מכשיר הנדסאים/ות ומהנדסים/ות לתפקידי מפתח במספר חיילות מרכזיים. העתודאים יתגייסו כשהדיפלומה כבר בידם ויגיעו לתפקידים איכותיים ופיקודיים בתחום הנלמד.

צה"ל מפעיל מספר תתי מסלולים בתחומים כמו: הנדסאות תעשייה וניהול, הנדסאות אלקטרוניקה, הנדסת בניין, מכטרוניקה, אדריכלות ועוד. המידע המלא אודות מסלולי הלימודים מחכה לכם במאמר.

עתודה אקדמית מוכוונת לתארי הנדסה מתקדמים (חומרים, פיזיקה ואווירונאוטיקה) וללימודי רפואה, בעוד שמסלול העתודה הטכנולוגית מוכוון ללימודי הנדסאות ולשירות במערך הטכנולוגי של צה"ל. קיימים גם הבדלים בתנאי הקבלה, מוסדות הלימוד וכמובן משך הלימודים וההתחייבות לקבע.

נגישות