פרופיל צבאי: המדריך המלא לפרופיל הרפואי שלכם

חייל מכוון נשק

פרופיל צבאי: כל מה שחשוב להכיר

אם אתם גרים בארץ, נראה שגם אתם מכירים את המונח "פרופיל צבאי", אותו ציון שמגדיר כשירות גופנית ושבאמצעותו צה"ל ממיין את המגויסים לשלל תפקידים. הפרופיל הנמוך ביותר הנו 21 ואילו הגבוה ביותר הנו 97, כאשר ידוע לכל שמתחת לציון 64 לא ניתן לשרת כלוחמים.

עדכונים

למרות שלאורך השנים צה"ל נעזר בפרופיל, עדיין מי שאינו משתתף בסוד העניינים אינו מבין כיצד בדיוק הפרופיל נקבע, ולו כי ההנחיות בתחום נשמרות בקפידה ומתעדכנות מדי תקופה, בהתאם לעדכונים שמנחית תחום הרפואה. כך למשל אם בעבר אדם שעבר ניתוח לייזר בעיניים לא היה יכול לשרת כטייס, כיום הוא כן עשוי להימצא ככשיר, פשוט כי לאורך השנים ניתוחים מסוג זה הוכיחו את עצמם. מכאן שאם גם אתם עומדים לקראת צו ראשון ומבקשים טיפים לצו ראשון, מוטב לעבור על הנתונים הבאים:

תהליך קביעת הפרופיל

אל הבדיקה יש להגיע עם מסמך הבדיקה שהגיע בדואר ושאותו מילאתם ביחד עם רופא המשפחה. בנוסף, אם יש עדויות מיוחדות לגבי המצב הרפואי, נדרשים לצרף מסמך חתום בידי רופאים מומחים. חוששים מאותם מבחנים לצו ראשון ומשלל הבדיקות? ובכן לפחות מרגיע לדעת שאת הגברים בודק רופא ואת הנשים בודקת רופאה. מה בדיוק בודקים? פלטפוס, משקל, גובה, קשיי נשימה, לחץ דם, עקמת וכדומה. תוצאות הבדיקה הן שיכריעו האם אותו אדם מיועד לשרת כקרבי, כתומך לחימה או ביחידות העורפיות. כמו כן, חשוב לדעת שבעת הבדיקות מוטב לציין אם מבקשים להיות לוחמים, או להימנע מכך. מה עוד ראוי לדעת? שבמקרים מסוימים מופנים לעבור בדיקות נוספות.

איך מורידים פרופיל צבאי

במסגרת הצו הראשון נקבע הפרופיל, אך הוא אינו קבוע, אלא עשוי להשתנות בהתאם לנסיבות הרפואיות. עוד נציין שהפרופיל יכול להשתנות באופן זמני או קבוע. הורדה זמנית יכולה להינתן ע"י רופא היחידה, ולו בעקבות פציעה, אך אם מדובר בפגיעה לטווח הארוך, הרי שאז נדרשים לעמוד מול ועדה רפואית.

איך מעלים פרופיל צבאי

יש לכם חלום להגיע לצנחנים או לקורס טייס אך הפרופיל הצבאי עומד ביניכם לבין הגשמת החלום? ראשית אתם צרכים מוטיבציה ושנית נתונים רפואיים שכוללים בעיות שוליות, כאלו שמאפשרות בחינה מחדש. אם זהו המצב פשוט התעקשו לראות מחדש ועדה רפואית ולכל אורך הדרך הראו כוונה כנה לתרום כמה שיותר. מדובר בצעד קשה ובאותה נשימה בצעד אפשרי – שווה בדיקה.

מספר טיפים

עוד בהתחלה הבטחנו טיפים ועל כן נקיים – להלן כמה חשובים: ראשית חשוב לדעת שאין זה חכם לשקר באשר למצבכם הרפואי, כי אם האמת תתגלה עשויים להגיע למאסר. אינכם מרוצים מתוצאות הפרופיל? תמיד טוב לדעת שניתן לערער – תוך חודש מקביעת הפרופיל ולצד מסמכים רלוונטיים. בהנחה והערעור יתקבל, תיערך ועדה רפואית חוזרת. מבקשים לשנות את הפרופיל במהלך השירות? פנו למפקד ולרופא היחידה והחלו תהליך שמוביל לוועדה רפואית. אינכם מרוצים מהפרופיל החדש? ניתן לערב עו"ד צבאי שמתמחה בתחום.

יחס בין גובה למשקל

לבסוף נציין שחשוב להתעדכן שאם בעבר הפרופיל התחשב רק במשקל, הרי שכיום הוא מתחשב ביחס שבין הגובה למשקל. שינוי זה הכניס לשורות הצבא לא מעט בני נוער שתחילה לא גויסו בשל עודף משקל. כמו כן, השיטה מאפשרת להציע מעקב רפואי יותר אחראי ולדייק את המסלולים הייעודיים עבור כל חייל וחיילת. עוד ראוי לדעת שאם מחליטים לעבור ניתוח לקיצור קיבה, זכאים לחצי שנת מנוחה ורק לאחר מכן מתגייסים. תהיו בריאים ושיהיה שירות מוצלח!

נגישות