קורס טיס

10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzav

ברוכים הבאים לקורס היוקרתי והמאתגר ביותר בצה"ל לתולדותיו – אותו רק אחד מכל 14 מועמדים יסיים עם כנפיים על דש המדים. קורס טיס הוא למעשה מסע שלם: מפותל, מפרך, אינטנסיבי ומעצים, שסופו בשירות קבע איכותי ומשמעותי של 7 שנים כטייס קרב, תובלה, נווט או טייס מסוקים בדרגת סרן. הקורס נמשך שלוש שנים, מרביתו מתקיים בבית הספר לטיסה של בסיס חצרים ומקצתו באוניברסיטת בן גוריון. מבין המעטים שהצליחו להתקבל אליו, רק קומץ ישלימו בהצלחה את כל שלבי הקורס על האתגרים והמכשולים הרבים שלו ויזכו לשיבוץ באחד התפקידים הנחשקים ביותר בחיל האוויר.

בהקלדת קוד קופון tzav תקבלו 10% הנחה על הקורס!

הכל מתחיל במיונים

מי שהנתונים האישיים שלו מהצו הראשון (פרופיל, קב"א ודפ"ר) מספיקים על מנת לקבל את האפשרות לקורס טיס, יוזמן כעת למבדקים הכוללים תהליך מיונים מורכב ומאתגר, אותו רק בודדים יצליחו לעבור. בנים מקבלים את הזימון באופן אוטומטי, גם אם הביעו נכונות להתנדב ליחידה אחרת. בנות יצטרכו לפנות מיוזמתן כדי לקבל זימון למיונים, דרך מרכז השירות של מיט"ב.

להלן שלבי המיונים לקורס טיס:

 • ירפ"א א' – מעבר מבדקים פסיכוטכניים ואישיותיים לרבות סימולטור טיסה, הנערכים לנבדקים בשני שלבים בתוך יחידת המיון בחיל האוויר.
 • ירפ"א ב' – מעבר ראיון עם פסיכולוג לצד שורה של מבדקים נוספים ובדיקות רפואיות ביחידת המיון בחיל האוויר.
 • הגעה לכנס מקדים לקראת גיבוש טיס (אין חובת השתתפות)
 • גיבוש טיס הנמשך 5 ימים ומתקיים בבית הספר לטיסה.
 • לאחר השלמת כל השלבים וקבלתכם לקורס בתום הגיבוש – הצטרפות למסלול ההכשרה לטייס, הנמשך 3 שנים ומכיל שישה שלבים שונים, כל אחד מהם נמשך כחצי שנה.

תנאי קבלה

להלן תנאי הקבלה המעודכנים (לשנת 2022) לקורס טיס צבאי:

 • פרופיל 97 (או פרופיל 82 ללא סעיפים פוסלים לטיס, כמו ראייה מופחתת מ-6-6 למשל)
 • דפ"ר 70 ומעלה
 • ציוני יום המא"ה: 2 ומעלה בפיקוד, 4 ומעלה בצוות, 4 ומעלה בשדה
 • השלמת כלל המיונים כולל גיבוש לטיס בהצלחה

קורס הטיס עצמו מורכב מתהליך בן 3 שנים, שבמסגרתו יתקיימו טירונות רובאי 05 ולימודים לתואר ראשון בבן גוריון. השיבוצים לתפקיד בסיום הקורס ייקבעו בהתאם למכלול הנתונים האישי של כל טייס או טייסת, לצד שקלול העדפותיהם, שיקולים מקצועיים וכמובן צרכי הצבא.

שלבי הקורס

אחרי צליחת כל השלבים הממיינים והמאתגרים, מתייצבים פרחי הטיס הצעירים מוכנים ונרגשים בבית הספר לטיסה בחצרים. הקורס שלהם אמנם רק מתחיל, אבל ההתרגשות מסיומו האפשרי מורגשת היטב. אחרי קורס אינטנסיבי בן שלוש שנים – הקורס הארוך ביותר בצה"ל, יוענקו לכל הבוגרים כנפי טיס, כנפי צניחה, דרגות סרן וגם תואר ראשון. להלן כל השלבים עד לשם:

מכין

המכין מורכב מטירונות בת חודשיים, גדושה באימונים, מסעות חי"ר, תרגולי נשק והסתערות, בחינה קפדנית של כישורי המנהיגות ויכולת עמידה תחת לחץ וגם לימודי אווירונאוטיקה, פיזיקה ומתמטיקה. בתום שישה שבועות, יגיעו פרחי הטיס לשלב הנכסף ביותר – הטיסה עצמה. הטיסות הראשוניות מכונות "צ'קים" ומבוצעות במטוסי "סנונית", כאשר מטרתן לבדוק את היכולת להטיס בפועל ולכן מתפקדות גם כשלב מנפה.

בסיסי

שלב זה כולל את ביצועם של קורס צניחה, קורס מילוט וטיסות ממיינות נוספות. השלמת הקורסים תביא למעין "מעבר שלב" בתהליך מבחינתו של הצבא, שכן היא מעניקה לפרחי הטיס כנפי צניחה עם סיום קורס הצניחה וגם מהות של קצינים ולוחמים מן המניין, כתוצאה מסדרת אימוני חי"ר מפרכים בקורס המילוט.

שלב זה מכיל גם סדרת קורסים אקדמיים בהם נלמדים נושאים כמו מבנה המטוס, אווירודינמיקה ועוד, כולם מקנים נקודות זכות לקראת לימודי התואר הראשון. בתום 6 שבועות לימוד, החניכים נחלקים למגמות בהתאם לייעודם בתום הקורס ומבצעים צ'קים נוספים בהתאם:

טיסות על מטוסי "עפרוני" לטייסי הקרב

טיסות על מסוקי "סייפן" לטייסי המסוקים

טיסות על "צופית" לנווטים

טיסות על "הרקולס" או "ראם" למכוננים (טייסי תובלה כבדה ומהנדסי טיסות)

עם סיום הצ'קים, החניכים מקבלים את סיכת צוות אוויר (המהווה מעמד של קצינים לכל דבר ועניין), או מתבשרים לצערם על הדחתם מהקורס. בנקודה זו, המודחים יוכלו לבקש קורס מפעילי כטמ"מים או לשרת כקצינים בחיל האוויר.

ראשוני

צליחת שלב זה מביאה בראש ובראשונה להבדל מעמדי חשוב – החניכים לא נקראים עוד "פרחי טיס" אלא "צוערי טיס". זהו שלב בן חצי שנה המבוצע ברובו באוויר ומיועד לרכישת מיומנות בסיסיות בתפעול מטוסים במגוון תרחישים.

שנת השכלה

שנת ההשכלה מוקדשת ללימודים האקדמיים שמתבצעים כחלק בלתי נפרד מקורס הטיס, במשך 3 סמסטרים, בני 13 שבועות כל אחד. כמובן שהלימודים האקדמיים "הסטנדרטיים" אינם הדבר היחידי שהחניכים מתבקשים לבצע, מה שהופך אותם לאינטנסיביים במיוחד. מלבד הלימודים לתואר הראשון, יש להשתתף גם בחטיבת לימודי תעופה בתחומים כמו מערכות נשק וניווט, מור"ק, מטרולוגיה ועוד.

מתקדם

אחרי כברת דרך ארוכה, מאומצת ועיקשת, מגיעים צוערי הטיס לחצי השנה האחרונה לקורס. בשלב זה יבוצעו השלמות ללימודי התואר ולטיסות במגוון כלים מבצעיים.

סיום קורס

אחרי שלוש שנים של מאמץ מעורר השראה, מגיע קורס הטיס לסיומו בטקס "מסדר הכנפיים" המרגש, בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש הממשלה, שר הביטחון, מפקד חיל האוויר, מפקד בית הספר לטיסה, בכירים נוספים בצה"ל ולעתים גם מילואימניקים וקורסיסטים. בטקס זה, הבוגרים שכבר עונדים את דרגות הקצונה שקיבלו כיומיים לפני כן, מקבלים את סיכות כנפי הטיסה הנחשקות לעיני משפחותיהם ובליווי תזמורת צה"ל ולהקת חיל האוויר.

מסדר הכנפיים מתרחש פעמיים בשנה, עם סיום כל מחזור קורס. הוא מסתיים במפגן אוויר מדהים הכולל שלל פעלולים וכמובן את זריקת כובעי הטייסים המפורסמת.

הכנה לקורס טיס: זה אפשרי!

למרות שמדובר במסע ממושך ומורכב מאוד – פיזית, נפשית ומנטלית, אפשר להשלים אותו בהצלחה ולהשתבץ לאחד התפקידים הנוצצים ביותר בחיל האוויר, אליו מצטרפים כ-40 טייסים וטייסות חדשים מידי שנה. אם אתם מעוניינים להשתייך לטובים ביותר ולהגיע מוכנים לכל אחד משלבי המיון עד לקורס, תצטרכו להעמיק לתוך השלבים השונים, לתרגל אותם כהכנה מקדימה ולהתוודע לאופן המיוחד שבו הם בנויים ומעריכים את יכולותיכם.

כיום הכנות אלה מבוצעות בעזרת ערכות הכנה ייעודיות לשלבי המיון השונים לטיס ומכילות סימולציות, תרגילים, ליווי אישי וגם שלל טיפים – כולם מבוססים על תהליכי המיונים הכי עדכניים. מבין הערכות השונות שמוצעות מטעמן של עשרות חברות, נחשבת זו של ניב רווח למומלצת, המקצועית והמותאמת ביותר לתהליך המיונים הנוכחי.

לסיכום,

רק כ-15% מכלל החניכים שהחלו את קורס הטיס, צפויים להשלים אותו בהצלחה כעבור שלוש שנים ולהפוך לטייסים בדרגת קצינים למשך 7 שנות קבע. אם המסלול המאתגר והייחודי קורץ לכם ואתם נכונים לבצע כל מה שצריך כדי להגיע עד לסיומו המתוק, זה הזמן להתחיל להיערך לתהליכי המיונים ולדעת כל מה שצריך לגבי השלבים השונים וההתמודדות עמם.

בהקלדת קוד קופון tzav תקבלו 10% הנחה על הקורס!

שאלות נפוצות:

 • נתונים אישיים מהצו הראשון – פרופיל 97 ודפ"ר מעל 70, ציוני יום המא"ה 4 ומעלה
 • השלמת כל שלבי המיון המקדימים – ירפ"א א' חלקים 1+2, ירפ"א ב' וגיבוש טיס

לקורס 6 שלבים, בכל אחד מהם שזורים אימונים פיזיים והתנסויות מעשיות בטיסות רבות, לימודים אקדמיים מפרכים והתמודדות קבועה עם מצבי עומס ולחץ.

קורס טיס בצבא נמשך 3 שנים ומורכב מ-6 שלבים בני חצי שנה כל אחד. כל שלב הוא גם שלב מנפה, שקובע את המשך דרכו של כל פרח טיס בתהליך.