שאלון העדפות: התשובות לכל השאלות שמעניינות אתכם!

אם אתם לומדים בכיתה י"א או י"ב וסיימתם את הליכי המיון לצה"ל, אתם צפויים לקבל בקרוב שאלון העדפות, בו תדרגו את התפקידים הרצויים לכם מבין כל האפשרויות שקיבלתם, על סמך הנתונים האישיים וצרכי הצבא. זוהי ההזדמנות שלכם להשפיע על שירותכם הצבאי ולהגיע לתפקיד שאתם באמת רוצים! אז מה חשוב לדעת על השאלון, אילו תפקידים מופיעים בפנים וכיצד למלא אותו? הנה כל מה שתצטרכו לדעת:

מה חשוב לדעת על שאלון העדפות?

שאלון העדפות כרוך בחשיבה מעמיקה על סוג התפקידים שתבחרו, משום שהוא משפיע מאוד על השיבוץ אליהם בפועל.

מתי נפתח שאלון העדפות?

השאלון ייפתח ברגע שתסיימו את כל הליכי הצו הראשון ויום המא"ה, לרוב סביב חודש ספטמבר לתלמידי כיתה י"ב. אם עד לנקודה זו עדיין לא השלמתם את ההליכים, השאלון צפוי להיפתח שבועיים מיום השלמתם. אם עדיין לא נפתח עבורכם, פנו למרכז השירות של מיטב. זכרו שמלש"בים שלא השלימו את יום המא"ה או שלא נכחו בו כלל, אינם זכאים לשאלון העדפות.

איך למלא שאלון העדפות?

השאלון מציג שני סוגי תפקידים:  תפקידי איתור שמצריכים מכם לעבור מיונים לקבלתם בסופו של דבר ותפקידים בקביעה, כלומר ללא צורך במיונים. הטיפ שלנו הוא לסמן משני הסוגים בדירוג גבוה, כדי לייצר מצב של ביטחון מוגבר.

כעת עליכם לבחור את אשכול התפקידים שמעניין אתכם, למשל חיל האוויר, מודיעין, קרבי וכו'. אשכול התפקידים מכיל קבוצת תפקידים עם מאפיינים דומים, כך שלאחר הבחירה שלו, תתבקשו לדרג כל אחד מהיעדים שבתוכו בציון 1-5. 1 הוא הדירוג הנמוך ביותר ואילו 5 הגבוה ביותר.

שימו לב: אם תדרגו יותר יעדים בציון 3 ומעלה, גדלים הסיכויים שלכם לקבל את השיבוץ הרצוי! אם דירגתם תפקיד 3 ומעלה באשכול שסימנתם לו דירוג נמוך, ייתכן שתקבלו מיונים או שיבוץ דווקא אליו.

ועוד דבר – לא תמיד ניתן לעבור בין חלקי שאלון ההעדפות או לחזור אחורה למה שכבר סימנתם ושלחתם. לכן מומלץ שתיקחו לכם זמן ובסביבה שקטה, התרכזו בתשובותיכם והמשיכו מחלק לחלק רק לאחר שבדקתם את מילוי העמוד ואתם בטוחים במה שבחרתם.

חלוקת התפקידים בשאלון

כל התפקידים כאמור מופיעים באשכולות, למשל: אשכול מקצועות המחשב, אשכול לוגיסטיקה ואחזקה, אשכול יחידות השדה ועוד. מקסימום האשכולות האפשרי הוא 11 במספר, חלקכם תקבלו פחות אשכולות לבחירה. רק לאחר מכן, תתבקשו לתעדף את התפקידים שכרוכים במיון צבאי או באיתור, המתבסס על נתונים אישיים בלבד.

אם לא קיבלתם תפקיד מסוים שמעניין אתכם, סביר להניח שישנה סיבה לכך:

  1. לא נמצאתם מתאימים לדרישות התפקיד על סמך נתוני הצו הראשון ויום המא"ה.
  2. אתם מיועדים למערך הלחימה בעוד שהתפקיד עורפי, או להיפך.
  3. ישנם תפקידים ספציפיים מאוד שלא נמצאים בשאלון, למשל מדריכי חילוץ (טג"ח).

אם חל שינוי עד לאותה נקודה בנתונים האישיים שלכם, ייתכן שתימצאו זכאים למילוי שאלון חדש. פנו ליחידת מיטב כדי לקבל על כך מידע מלא.

ועוד כמה דברים ששווה לדעת

  • בתחילת השאלון אצל גברים או בחלק הרביעי אצל נשים, תתבקשו לדרג את רצונכם בתפקידי לחימה. ענו על השאלה בכנות מקסימלית, משום שהיא תפתח את שאלות ההמשך ותשפיע על שיבוצכם.
  • למרות שנדמה שבסימון תפקיד יחיד בעדיפות גבוהה אתם "בולקים" את הצבא מלשבץ אתכם בכל תפקיד אחר – שימו לב שהסיכויים לקבלתו פוחתים משמעותית! אם תסמנו מגוון גדול של תפקידים, ייפתחו לכם יותר אפשרויות שיבוץ שבאמת מתאימות לכם.
  • אם אתם לא מרוצים מהתפקידים המוצעים לכם בשאלון, אל תסמנו את כולם בעדיפות נמוכה, משום שהדבר יוביל לשיבוצכם לפי צרכי הצבא בלבד.
  • אתם יכולים לשנות ולעדכן את הדירוגים שבחרתם כל זמן שהשאלון פתוח. בדקו מראש מתי הוא צפוי להיסגר ועברו עליו שנית לפני כן, כדי לוודא שאתם בטוחים בבחירות שלכם.

סוגים של שאלוני העדפות 

קיימים שלושה סוגים לשאלון ההעדפות, בהתאם לנתונים שנאספו לגביכם בצה"ל עד לאותה נקודה:

  • מלש"בים עם פרופיל קרבי – גברים שקיבלו פרופיל קרבי וימלאו העדפות לאשכול יחידות השדה ובו שלל תפקידי הלחימה.
  • מלש"בים עם פרופיל עורפי – גברים שקיבלו פרופיל עורפי וימלאו העדפות לאשכולות כל התפקידים העורפיים.
  • מלש"ביות – נשים מקבלות שאלון העדפות עם תפקידים עורפיים ובהמשכו מדרגות את רצונן לתפקידי לוחמה (אם מתאימות לכך).

מוכנים להשפיע על שירותכם הצבאי?

שאלון העדפות הוא המקום שלכם להשפיע על שירותכם הצבאי ולכוון לתפקידים שמעניינים אתכם ומתאימים לכם. אל תזלזלו בשאלון והקדישו לו זמן ומחשבה ככל שתזדקקו, כולל בדיקת הדירוגים שלכם לפחות פעם ופעמיים בסיום וקבלת החלטות נבונות. אל תדרגו המון תפקידים בדירוג גבוה או נמוך או תסתפקו רק בדירוג של תפקיד אחד, כדי לייצר לעצמכם סיכוי טוב יותר. אם הדירוגים לא עשירים, השיבוץ לצה"ל יחול על סמך צרכי הצבא ונתוניכם האישיים בלבד. בהצלחה.

שאלות נפוצות:

לאחר השלמת כל הליכי הצו הראשון ויום המא"ה, לרוב באזור ספטמבר בכיתה י"ב. אם ההליכים הושלמו בנקודת זמן אחרת, השאלון צפוי להיפתח שבועיים לאחר מכן.

בשלב הראשון יש לדרג את האשכולות שאתם מעדיפים ובשלב השני את התפקידים בכל אשכול. בנים עם פרופיל קרבי יתבקשו לדרג באופן אוטומטי את תפקידי אשכול יחידות השדה. בנות יסמנו בהמשך השאלון את העדפתן לשירות בתפקידים קרביים.

בדרך כלל השאלון מוקצב בזמן של 5-7 ימים. תאריך הסגירה המדויק מופיע בו וכדאי להוסיף לעצמכם תזכורת כדי שתזכרו למלא אותו בזמן וגם לבדוק אותו כראוי.

קיימים שלושה סוגי שאלונים: שאלון לבנים בעלי פרופיל קרבי, שאלון לבנים בעלי פרופיל עורפי ושאלון לבנות, בו מסמנים תחילה העדפות לתפקידים עורפיים ובהמשך העדפות לתפקידי לחימה, אם הנתונים האישיים מתאימים לכך.

הדירוג מתבצע בסולם של 1-5 כך ש-5 מייצג את הרצון הגבוה ביותר לשרת באותו התפקיד ואילו 1 מהווה את הרצון הנמוך ביותר. יחד עם זאת, מומלץ שלא לדרג רק תפקיד אחד כ-5 ואת כל היתר בדירוג נמוך, משום שהסיכויים לקבלתו פוחתים משמעותית. שמרו על גיוון יחסי כדי לנתב את השאלון כולו לתפקיד הרלוונטי.

באזור האישי שלכם באתר "מתגייסים" של יחידת מיטב. ברגע הפתיחה שלו, תקבלו על כך הודעה לנייד.

מענק מילואים

מענק מילואים

על אף שברמה העקרונית שירות המילואים בישראל הוא שירות חובה, המציאות מראה אחוזי גיוס נמוכים למדי וניכר כי מי שבוחר

לקריאה »
תפקידים בשירות לאומי

תפקידים בשירות לאומי

אם קיבלתם פטור מצה"ל ואתם מעוניינים לתרום לציבור ולהשתתף בעשיה לא פחות משמעותית, תוכלו להתנדב לשירות הלאומי. השירות מתאים לגברים

לקריאה »
נגישות