גדנע: מדריך מיוחד למלש"בים

זהו, זה קרה – הצו הראשון כבר מאחוריכם, אבל למה באמת צריך לצפות לאורך הטירונות? שבוע הגדנ"ע יספק לכם טעימה ראשונה מהמשמעת הצה"לית, המור"קים, ימי השדאות ואפילו המטווחים! זמן להכיר את סוגי הגדנע השונים ולהתכונן אליהם כמו שצריך.

מה זה גדנע, ומה מחכה לכם שם?

הגדנ"ע (ראשי תיבות של המילים: גדודי נוער) החל את דרכו עוד בתקופת המנדט הבריטי וכיום מהווה מעין "טבילת אש" ראשונית עם המערכת הצבאית, המתקיימת במהלך כיתה י"א ולמתאימים, גם במסגרת השיבוץ העתידי לתפקידים מסוימים לאחר השלמת הצו הראשון.

את הגדנ"ע עוברים בבסיס ההדרכה שדה בוקר או בסיס צלמון, כאשר גדנעות המיועדים לשיבוץ לחיילות ולתפקידים מיוחדים כמו שייטת, חיל האוויר או עוקץ מתרחשים בבסיסי האימון של כל חייל.

מה עוברים בגדנ"ע?

בכל סוגי ומועדי הגדנ"ע, התוכן שתעברו יהיה זהה: שבוע אחד בתנאי טירונות לכל דבר ועניין, שבו תעלו על מדים, תאכלו מנות קרב ותישנו באוהלים, תתבקשו להשתתף באופן פעיל בהדרכות, התיזוזים, המטווחים וימי השדאות או המסעות וכמובן להתנהל בתוך מסגרת היררכית ומשמעתית מלאה. המטרה היא כמובן להגדיל את המוטיבציה שלכם לשירות בצבא, אך גם לרכך את חוסר הוודאות והחששות שכרוכים ביום הגיוס עצמו.

מה מביאים לגדנ"ע?

בשל העובדה שאתם נמצאים בתנאי שטח, עליכם להיערך ללינה באוהלים ומקלחת משותפת. לכן מומלץ לארוז את כל הציוד שהיה נכנס לתיק שלכם בכל טיול שטח או בחיק הטבע ושכולל לינה:

 • נעליים סגורות ונוחות
 • חולצות וגופיות ללבישה מתחת למדים
 • פיג'מה קצרה או חמה בהתאם לעונה
 • בגדי ספורט לשיעורי מד"ס שתעברו
 • הלבשה תחתונה (תחתונים וגרביים)
 • שק שינה
 • שק כביסה
 • כלי רחצה ומוצרי היגיינה
 • משכך כאבים, פסטרים ותרופות קבועות
 • נרתיק למשקפיים ונוזל עדשות
 • בגד ים וכפכפים למקלחת
 • גומייה לשיער
 • מנעול לתיק
 • מטען לנייד
 • ארנק עם קצת כסף מזומן

כל גדנע והייחודיות שלה

מעבר לגדנ"ע לכיתות י"א, ישנם גם מספר גדנעות למלש"בים שמבקשים להתקבל לתפקידים מסוימים בצה"ל. גדנעות אלה מתפקדים כהכנה אפשרית לגיבוש ובהם המטרה אינה רק לפגוש את המערכת, אלא גם להפגין יכולות ומיומנויות בכדי להתקדם צעד גדול וחשוב לעבר התפקיד הרצוי. 

 • גדנע שייטת (גדנע צלילה) – מסגרת בת 5 ימים המתקיימת כהכנה לגיבוש של שייטת 13. הגדנ"ע מתקיים בבסיס השייטת המסווג בעתלית ומועבר במתכונת אינטנסיבית על ידי אנשי מילואים מהיחידה, במסגרתו תלמדו לצלול (ותקבלו כוכב צלילה), תשיטו סירות ותיחשפו לאופן העבודה המיוחד של השייטת. מי שיעברו בהצלחה את הגדנע יגיעו ישירות לגיבוש השייטת גם מבלי לעבור קודם את יום הסיירות.
 • גדנע חובלים – מלש"בים שמכוונים לקורס חובלים המאתגר והקשה, יצטרכו לעבור תחילה את גדנע החובלים שמתקיים בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה. זהו גדנע בן 5 ימים שלאחריו רק 30% ימשיכו לקורס ובו תלמדו כיצד לתפעל ולשלוט בספינות טילים, מערכות ניווט וקשר, לגלות כישורי מצוינות, קבלת סמכות, עמידה במצבי לחץ והתמודדות באתגרים משימתיים קשים.
 • גדנע חיל האוויר – גדנע האוויר מתקיים בשיתוף עמותת בית חיל האוויר וכולל מספר מפגשים מקדימים בהם נערכות הרצאות בתחומי התעופה ולאחריהם 3 ימים מרוכזים בתנאי טירונות, בהם מבקרים בבסיסי חייל האוויר, מתנסים בסימולטור, לובשים את מדי הטייס ויוצאים לדאייה. הגדנע מתקיים גם במתכונת מקוצרת לשוחרים, עם יום הדרכה אחד בבית חיל האוויר בהרצליה.
 • גדנע עוקץ – יחידת הכלבנות של צה"ל נמנית עם הנחשקות ביותר ולכן תשמחו לדעת שהגדנע שלה איננו מנפה או בוחן אתכם כלל. הגדנע מתאים לבנים ולבנות בפרופיל 82 ומעלה ונמשך 3 ימים אינטנסיביים, במסגרתם תשתתפו בלימודים ובפעילויות בתחומי הלוחמה והכלבנות המבצעית, ותבצעו תרגיל ראווה מסכם יחד עם לוחמי היחידה. הטובים ביותר יזומנו ליחידת הכלבנים לאחר מכן.
 • גדנע מזרחנים – מדובר בפרוייקט ייחודי בשיתוף חיל המודיעין, המיועד לתלמידים במגמת ערבית בבתי הספר. זהו סמינר המתקיים במתקן אזרחי במשך 4 ימים ובתנאי משמעת צה"לית, בו המשתתפים מעשירים את מיומנויות השפה הערבית, לומדים על ארגוני טרור, דת האסלאם והמזרח התיכון ומתנסים בפעילויות סייבר מסוימות בהן עוסקים חיילי המודיעין.

5 דברים שחשוב לדעת לפני היציאה לגדנע

 1. תפגינו רושם ראשוני טוב – אם המטרה שלכם היא להתקבל לגיבוש או לקבל זימון לאותה היחידה, בואו במוטיבציה וברוח אופטימית ושמרו עליהן גם כשקשה. הגדנע הוא מצב זמני וחולף וככל שתתפסו אותו ככזה, תצליחו להותיר חותם ולהרשים את המפקדים.
 2. תהיו חברים – בין אם מדובר בגדנע שכבתי בשנת י"א ובין אם בגדנע לתפקיד מסוים, תשמרו על האחווה והמורל הקבוצתי. תהיו אלה שמעודדים אחרים וכך תוסיפו נקודות לביצועים שלכם (בהרבה מהם מטרת המשימה היא קבוצתית) וגם תמנעו מעצמכם לשקוע.
 3. זה הזמן לבדוק התאמה – ולא רק את זו שמצד המערכת, אלא גם מצידכם. אל תהססו לברר ולשאול כל דבר שתרצו לדעת על התפקיד ולבחון את ההתאמה המדויקת שלו עבורכם.
 4. נרשמתם לגדנע לקראת גיבוש ביחידה מיוחדת? אל תבואו לא מוכנים: תגבירו את רמת הכושר, תלמדו על תכונות פיקוד ומנהיגות ותגלו מה עוצמת המוטיבציה האמיתית שלכם לתפקיד.
 5. אל תיכנעו ללחץ – יש גדנעות מנפים וממיינים, מהם בוחרים את הטובים ביותר. אל תישברו, זכרו שמדובר במשחק ולא בשירות האמיתי שלכם ושתפו איתו פעולה בחיוך וברצון טוב. בגדנעות לכיתות י"א, כדאי להסתכל על הגדנע כחוויה שבה תתנסו עם תנאי חום, קושי, לכלוך ומרות בדיוק כפי שיקרה בטירונות האמיתית.

פתחו שעונים – שבוע הגדנ"ע עומד להתחיל!

שבוע הגדנע הוא ההכנה הטובה ביותר לקראת הטירונות וחוויית הגיוס, אבל גם זמן לבילוי מאתגר ומיוחד עם החברים ואפילו מקום שבו גדלים הסיכויים שלכם להגיע ליחידה שאתם חולמים עליה. בואו עם חיוך, מוטיבציה ונסו ליהנות מהרגע. אחרי הכל, המסגרת הצהלית הנוקשה יכולה להיות גם תחנה מלמדת שבה תגלו דברים חדשים על עצמכם ותחשפו כישורים ומיומנויות חבויים שלא ידעתם שיש בכם.

עתודה טכנולוגית

עתודה טכנולוגית

עולם ההנדסאות והטכנאות מדבר אליכם? הייתם מעוניינים לשלב בין השירות הצבאי ללימודים מקצועיים ומקיפים בתחום ולהשיג יתרון בקריירה? לימודי עתודה

לקריאה »
נגישות