התנדבות לצה"ל

אתם מעוניינים להתגייס לצה"ל, אך קיבלתם פטור מהשירות בשל סיבות שונות כמו סיבה בריאותית או סיבה נפשית? תשמחו לדעת כי בצה"ל קיים מסלול התנדבות המאפשר גם לנערות ונערים שקיבלו פטור משירות הביטחון להתנדב בצה"ל. במאמר זה תוכלו לדעת את כל הפרטים על התנדבות לצה"ל ומה כולל תהליך ההתנדבות.

התנדבות לצה"ל

כמתנדבים לצה"ל אתם נחשבים חיילים לכל דבר וחלים עליכם כל החובות והזכויות שחלות על חיילים בחובה. כך לדוגמה, על אף שמדובר בהתנדבות אתם זכאים לשכר. יחד עם זאת, השירות הצבאי שלכם יהיה בהתאם למגבלות הרפואיות שיקבעו לכם על ידי מקרפ"ר (ראשי תיבות של מפקדת קצין רפואה ראשי).

מי יכול להתנדב לצהל?

מועמדים לשירות ביטחון שבמהלך שלבי המיון הראשונים נקבע שאינם כשירים להתגייס לצבא וקיבלו פרופיל 21, יכולים להתנדב לצה"ל. שימו לב שצה"ל מאשר מועמדים להתנדבות כל עוד ההתנדבות לא תסכן את עצמם או אחרים. מי שמתמודד עם מחלה פעילה או שנמצא באשפוז, לא יוכל להתנדב לצה"ל. ההתנדבות מתאפשרת עד גיל 24, וההתנדבות אחרי גיל 24 היא חריגה.

מסלולי התנדבות

אם אתם זכאים לפטור משירות צבאי ואתם מעוניינים להתנדב, קיימים בפניכם שני מסלולי התנדבות: מסלול התנדבות לצה"ל הכולל מסגרת צבאית ומאפשר להתגייס לשורה של תפקידים בצבא, ומסלול התנדבות לשירות לאומי בו ניתן להתנדב במגוון מסלולים כמו: מסלול לבנות דתיות, מסלול לבעלי צרכים מיוחדים, פרויקטים לנוער בסיכון, מסלול לחברה הערבית, מסלול חילוני ועוד. 

תהליך ההתנדבות לצבא

שלב ראשון: הגשת בקשה להתנדבות

עליכם להגיש בקשה להתנדבות לצה"ל לאחראית מתנדבים במדור פרט בלשכת הגיוס. שימו לב שמדובר בתהליך ארוך שעשוי להימשך כמה חודשים. לכן, כדי למנוע עיכובים מיותרים מומלץ להגיש את הבקשה מוקדם ככל האפשר לאחר קבלת הפטור מצה"ל.

שלב שני: השלמת הליכי צו ראשון

מועמדים להתנדבות לצה"ל יזומנו ללשכת גיוס כדי להשלים הליכים מסוימים שלא הספיקו לעבור בצו הראשון כמו ועדה רפואית נוספת, אימות נתונים, ראיון אישי ומבחנים פסיכוטכניים.

שלב שלישי:  בחינת אישור התנדבות

בשלב זה הבקשה שלכם תועבר לגורמים רפואיים שיבדקו האם ניתן לאשר לכם להתנדב לצה"ל ולתת לכם פרופיל 25 שקובע שאתם כשירים להתנדבות. ישנם מצבים שבהם תקבלו אישור כבר בלשכת הגיוס (מצב הנקרא תיק מבוזר), וקיימים מקרים שבהם יש צורך להגיע לוועדה רפואית במדור מיו"ר או במדור מיון ואבחון לבחינה הבקשה.

שלב רביעי: הליך השיבוץ

אחרי קבלת האישור, לשכת הגיוס תעביר את הנתונים שלכם לתחום המתנדבים במדור ש"י לצורך הליכי שיבוץ בצה"ל.  השיבוץ מתבסס על הריאיון האישי שלכם שמאפשר לצה"ל להכיר אתכם טוב יותר, ותלוי בצרכי המערכת הצבאית ובנתונים הרפואיים שלכם.

יום גיוס המתנדבים

ברכותינו, הגעתם ליום הגיוס. מועד הגיוס נקבע לפי שנתון הגיוס שלכם. ניתן לדחות את יום הגיוס מעבר לשנתון שלכם אם אתם תלמידי ישיבה, לומדים במכינה או יוצאים לשנת שירות. בבוקר יום הגיוס תתייצבו בלשכת הגיוס שסמוכה לביתכם ומשם תגיעו לבקו"ם. בבסיס הבקו"ם תעברו שרשרת חיול ותדריך קצר על מקום ההתייצבות שלכם בתפקיד שאליו שובצתם. לאחר מכן תחזרו לביתכם.

טירונות

בעקרון, טירונות למתנדבים היא בגדר חובה אלא אם קיבלתם פטור לכך מראש. לא מדובר בטירונות של ממש אלא במעין השתלמות עיונית שאינה כרוכה בפעילות גופנית. הטירונות נמשכת חמישה ימים ואחריה נערך טקס השבעה מרגש במיוחד בנוכחות ההורים. ישנם מתנדבים עם פטור ללינה ביתית שזכאים לתנאי יומיות בטירונות.

תפקידים רלוונטיים למתנדבים

ישנם יותר מ-70 תפקידים בצה"ל שאליהם תוכלו להתנדב המחולקים לשישה אשכולות שונים:

  • הוראה והדרכה: תפקידים כמו מורה חיילת, תיאטרון צה"ל ומדריכת סימולטור בחיל הים.
  • מבצעים ומודיעין: תפקידים כמו חוקר/ת מודיעין ימי, תכנית חבצלות וחיילת מוסד.
  • מקצועות המחשוב: תפקידים כמו בודק/ת תוכנה, ניהול תשתיות IT ותוכניתן/ית.
  • דוברות ושירות: תפקידים כמו כתב/ת צבאי/ת, מש"ק/ית דוברות וחייל/ת משטרה.
  • אבחון כוח אדם: תפקידים כמו מאבחן פסיכוטכני/ת, מש"ק/ית תכנון כוח אדם ומאבחנ/ת גחל"ת.
  • טיפול במשאבי אנוש: תפקידים כמו משק"ית נפגעים, רכז/ת סגל ורכז/ת חינוך וידיעות הארץ.
  • לוגיסטיקה ומנהלה: תפקידים כמו מערך המנהלה בחיל המודיעין.

משך השירות למתנדבי צה"ל

משך השירות של מתנדבים ומתנדבות עם פטור רפואי נמשך 24 חודשים. משך השירות של מתנדבים ומתנדבות עם פטור נפשי נמשך 12 חודשים. ישנם תפקידים מיוחדים כמו מסלולים בחיל המודיעין הכרוכים בשירות של 32 חודשים.

האם ניתן לצאת לקצונה או לחתום קבע?

תוכלו לצאת לקורס קצונה ולחתום קבע במהלך השירות שלכם. הדבר מותנה בקבלת אישור מרופא מתנדבים, במעבר בהצלחה של מבדקי קצונה, בהקצאות היחידה ובהמלצה של המפקד שלכם.

משכורת מתנדבים בצה"ל

מתנדבים בצה"ל זכאים לקבלת משכורת צבאית רגילה כמו חיילים המשרתים בשירות חובה. במהלך השירות תהיו זכאים לקבל עזרים מונגשים כמו הנגשה למחשב ובסיום השירות תהיו זכאים למענק שחרור ולכל הזכויות שלהם זכאי חייל משוחרר.

טיפים למתנדבים

  • אם החלטתם להתנדב אמצו גישה חיובית. כך תוכלו להעביר את השירות שלכם בנעימים ולהפיק ממנו את המיטב.
  • הגישו את כל המסכים הרפואיים שלכם בזמן כדי לא ליצור עיכוב שיפגע בשיבוץ שלכם.
  • הגיעו לראיון האישי חדורי מוטיבציה והביעו את הרצונות וההעדפות שלכם לתפקידים בצה"ל שמעניינים אתכם
נגישות