תמונה של חיילים

יום המאה

בשעה טובה הצו הראשון כבר מאחוריכן וכעת קיבלתן זימון ליום המא״ה. במאמר הבא שלפניכן נסביר לכן כל מה שרציתן לדעת על יום המא״ה, ונעניק לכן טיפים שיעזרו לכן להגיע מוכנות ולעבור את יום המא״ה בהצלחה.

מה הוא יום המאה?

יום המא״ה (ראשי תיבות של מיון, איתור והתאמה) הוא יום המיועד למועמדות לשירות גיוס. הזימון ליום זה נשלח למלש״ביות במהלך כיתה יא׳ לאחר שעברו כבר את הצו הראשון. יום המא״ה, הנמשך כשמונה שעות, מפגיש בין כמה מלש״ביות וכולל מבחנים שונים שנועדו לבחון את הכישורים והיכולות של כל מלש״בית.

לא כולם עוברים את יום המאה

הזימון ליום המא״ה נשלח עד היום רק לבנות. יחד עם זאת, בשנת 2019 נערך פיילוט חדש שבדק את האפשרות לזמן גם בנים ליום המא״ה. עד כה בנים זומנו לתפקידים בצה״ל רק על סמך הנתונים שנקבעו להם בצו ראשון ובמיונים השונים, וכעת נבחנת האפשרות שגם בנים יקבלו זימון ליום החשוב הזה.

מטרתו של יום המא"ה

לא תמיד בצו הראשון אפשר להביא לידי ביטוי את היכולות והכישורים שלנו. לכן, המטרה של יום המא״ה היא לתת למלשב״יות הזדמנות נוספת להפגין את היכולות שלהן. התוצאות של יום המא״ה מתווספות לנתונים שלכן מהצו הראשון הכוללים את הקב״א והדפ״ר, ובהתאם לתוצאות עשויות להיפתח בפניכן אפשרויות שיבוץ לתפקידים נוספים בצה״ל. חשוב לדעת שמי שלא מגיעה ליום המא״ה, לא ייפתח בפניה שאלון העדפות והיא תשובץ לתפקידים בהתאם לצרכי הצבא.

דחיית יום המאה

אם קיבלתן זימון ליום המא״ה בתאריך שלא נוח לכן בגלל סיבות רפואיות, מבחן חשוב, אירוע משפחתי או כל סיבה אחרת, תוכלו לדחות את מועד המיון. כל שעליכן לעשות הוא להיכנס לאזור האישי שלכן באתר מתגייסים ולבחור בתאריך אחר שמתאים לכן מבין התאריכים השונים המוצעים. שימו לב שניתן לדחות את מועד יום המא״ה עד שבוע מראש.

מה צפוי להיות לי במהלך היום הזה?

יום המא״ה כלל בעבר 6 תחנות שונות שהייתן צריכות לעבור, אך בשל נגיף הקורונה תידרשו לעבור ארבע תחנות בלבד. שימו לב שיום המא״ה עבר למתכונת מקוונת באפליקציית זום עקב הנחיות הקורונה, כך שתעברו את כל המבחנים דרך מסך המחשב מבלי לצאת מהבית.

התחנות ביום המאה

תרגיל הדרכה

תחנה זו בוחנת את היכולת שלכן לעמוד מול קהל ויכולת ביטוי בעל פה. אתן תתבקשו לבחור נושא מתוך רשימת נושאים, ולהכין אודות הנושא הרצאה אותה תעבירו מול שאר המלש״ביות דרך הזום.

סימולציות בין אישיות

זהו תרגיל שבוחן את היכולת שלכן להתמודד עם סיטואציות מורכבות, את היכולת הבין-אישית שלכן ואת הרגישות שלכן לסביבה. איש סגל מטעם צה״ל יגלם אדם המתמודד עם בעיה, ואתן תצטרכו לפתור את הקונפליקט ולהציג בפניו פתרון בהתאם להנחיות.

תרגיל קבוצתי

תרגיל זה בודק את יכולת ההנהגה שלכן ואת ההשתלבות שלכן בקבוצה. במסגרת התרגיל ייערך דיון בין חברות הקבוצה ויהיה עליכן להגיע להסכמה תוך זמן מוגבל, להכין תוצרים שאתן תציגו בפני הסגל ולפתור חידות.

מבחנים במחשב

בחלק זה תדרשו לפתור מבחנים שונים במחשב הבודקים דיוק, יכולת ביצוע, יכולת קשב והבנה טכנית.

טכני

זוהי תחנה שבוטלה בעקבות נגיף הקורונה. התחנה בדקה את היכולות הטכניות של המלש״בית, זאת באמצעות משימה של הרכבת מנגנון. בפני המלש״ביות מוצגות מנגנון אותו יש להרכיב מהזיכרון בזמן מוקצב. בתחנה זו לא בודקים רק התוצאה, אלא גם את ההתמודדות מול המשימה ואת דרך הפעולה.

ניהול וארגון

זהו שלב המתבצע ב״בשדה״ והוא בוטל בעקבות נגיף הקורונה. התחנה בדקה את ההתמודדות הארגונית והפיקודית של המלש״בית עם מצבים לא מוכרים, כושר המנהיגות, עבודה בצוות ועמידה בלוחות זמנים. המלשבי״ת בתחנה זו נדרשה לבצע משימות שונות כמו סידור פרטים לפי ההנחיות, זחילה, התמצאות במפה ועוד.

ציוני יום המאה

כשבוע לאחר יום המא״ה, תוכלו להיכנס לאזור האישי שלכן באתר מתגייסים ולבדוק את הציונים שקיבלתן. אם אתן לא מרוצות מהציונים, ניתן לערער עליהם. בקשת הערעור צריכה לכלול מכתב אישי שמפרט את הסיבה לערעור, המלצה מגורם בכיר שמכיר אתכן ומודע ליכולות שלכן, וכל מסמך אחר שתומך בבקשת הערעור שלכן. אם הערעור שלכן יאושר, הגורמים המקצועים יחליטו אילו תחנות תוכלו לבצע פעם נוספת. הציון שייקבע הוא הציון האחרון שקיבלתן.

חמישה טיפים מנצחים ליום המאה

  • חשוב מאוד לישון היטב יום לפני המיון משום שמחכה לכן יום ארוך.
  • דאגו לאכול ארוחה מזינה ובריאה לפני שאתן מתחילות את המבחנים השונים.
  • ודאו שיש לכן סביבת עבודה נוחה, שקטה ומסודרת ושאיש לא יפריע לכן בזמן המבחנים.
  • ודאו שיש לכן מצלמה ומיקרופון במחשב שלכן. לא תוכלו לבצע את המיון מהטלפון הנייד.
  • נסו להירגע ככל שניתן. נכון, זה יום חשוב ומשמעותי, אבל ככל שתהיו רגועות יותר כך התוצאות שלכן יהיו טובות יותר.

סיימתי את היום המאה – מה עכשיו?

לאחר שתעברו את יום המא״ה, יישלח אליכן שאלון העדפות. זהו שאלון הכולל את כל התפקידים שדורשים מיון אותם יציעו לכן בהתאם לנתונים שלכן ולצרכי הצבא. תידרשו לדרג את התפקידים לפי העדפות האישיות שלכן, ולאחר מכן תקבלו זימון לחלק מהתפקידים. לאחר שתעברו את המיונים, צה״ל יחליט לאיזה תפקיד לשבץ אתכן ואתן תקבלו הודעה על השיבוץ ותאריך גיוס.

לסיכום

יום המא״ה הוא יום חשוב ומשמעותי מאוד שעשוי להשפיע רבות על עתידכן בצה״ל. לכן, כדאי להגיע מוכנות אליו, לבצע את המבחנים תוך הפעלת שיקול דעת ולא לפספס את ההזדמנות להוכיח את הכישורים והיכולות שלכן. בהצלחה!
כסף ישראלי

משכורת צבאית

בקרוב אתם עומדים להתגייס לצה"ל? אם שמעתם את המושג "משכורת צבאית" ואתם מפנטזים על כל מה שתעשו עם הכסף שתרוויחו

לקריאה »
חיילים מחזיקים נשק

ציון קב"א בצה"ל

מאז ומתמיד ציון הקב״א היה חלק משמעותי ביותר בקביעת המיונים והשיבוץ. עם זאת חשוב לזכור כי תהליך המיון כולו עבר

לקריאה »
חיילות עושות תמונה ביחד

טיפים לצו הראשון

שלב שייקבע את נתוני הדפ"ר והקב"א שבסוף היום קובעים אלו תפקידים יוצעו לכם ואלו זימונים נוספים תקבלו, כך שעבור רבים זהו הצעד הראשון לקראת תפקידי קצונה ותקופה מאוד משמעותית.

לקריאה »
נגישות
ציון תלמידים 4.7
5/5

אין חכם כבעל ניסיון

87% מתלמידנו מגיעים לעשירון העליון של הציונים!