כושר קרבי: כל המידע ללוחמי ולוחמות העתיד

אם אתם מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) ורוצים להשתלב באחד מתפקידי הלוחמה והתפקידים הקרביים, עליכם לעבור מיונים ספציפיים הכוללים מבחנים פיזיים – מה שמצריך מכם להיכנס כבר עכשיו לכושר קרבי. מדובר באימון אינטנסיבי המגייס את הגוף והמחשבה ושיסייע לכם לצלוח כל יום גיבוש או יום מיונים שנמצא בסל השאיפות שלכם. במאמר זה נפרט את כל מה שעליכם לדעת בנושא. 

מה זה כושר קרבי?

מלבד מונחים ידועים כמו פרופיל צבאי או ציון קב"א, נערים ונערות שמקבלים את הצו הראשון מתחילים להתוודע גם למונחים נוספים כמו כושר קרבי. מהו בדיוק? ובכן, בצה"ל קיימים תפקידים הדורשים מיונים מקדימים מאתגרים במובן הפיזי והמנטלי, אליהם דרושה הכנה מוקדמת.

כמובן שיש מיונים למספר רב של תפקידים שלא כוללים כושר קרבי, אלא כישורים ריאליים יותר. כאשר מדובר על תפקידי לוחמה והדרכה לרוב, המיונים המקדימים יבדקו את הכושר הקרבי של הנער או הנערה ויראו האם הוא מתאים לתפקיד. הכושר הקרבי הוא רמת הכשירות הגופנית והמיומנות הצבאית שנדרשת מחיילים על מנת לשרת באותם תפקידים.

תוכנית אימונים לכושר קרבי

תפקידי לוחמה והדרכה בשטח מצריכים כושר רב ומספק על מנת להתמודד עם כל תנאי השירות ואופיו של התפקיד. ברוב המקרים, נערים ונערות לא בעלי כושר מספק לתפקידים ולכן הם צריכים להתכונן מבעוד מועד למיונים ולהיכנס לכושר, ולכן עליהם לתכנן תוכנית אימונים לכושר קרבי.

מתכננים להיכנס לכושר? ובכן, זה לא תהליך פשוט ויש לתכנן אותו כמו שצריך כדי להגיע לרמת הכושר הנדרשת בתקופת זמן קצובה. ומעבר לזה, כדי לא לגרום לגוף נזקים בעקבות עומסים או התנהלות שגויה.

מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בבניית התוכנית ובמעקב אחריה. לכל נער ולכל נערה תתאים תוכנית שונה, עם לו"ז ביצוע שונה ועומסים שונים ולכן ההתייעצות חשובה והכרחית.

מה צריך לעשות על מנת להיכנס לכושר קרבי?

אימוני ריצה

חשוב לבצע את אימוני ריצה בתנאי שטח וזאת על מנת לבנות את הכושר, את הסיבולת ולהתרגל לתנאי שטח. חשוב לרוץ ריצות ארוכות וריצות קצרות מהירות (ספרינטים).

ריצה בשטח לכושר קרבי

אימוני כוח

אימוני כוח נועדו על מנת לחזק את השרירים העיקריים. באימוני הכוח יש לשלב תרגילים שיעבדו על כל שרירי הגוף: ידיים, רגליים, שרירי הבטן, שרירי הגב ועוד.

אימוני כוח לכושר קרבי

שילוב אלמנטים שונים באימונים

באימוני הריצה, ניתן לשלב תרגילי כוח במהלך החימום ועוד תרגילים של מיומנויות שימושיות. המטרה היא לעבוד על כל האלמנטים ביחד ולהיכנס לכושר קרבי – כושר העובד על כל האלמנטים השונים.

קבוצות לכושר קרבי

כיום, נושא הכושר הקרבי הוא פופולארי ביותר בעקבות הביקוש הרב של נערים ונערות להתגייס לתפקידים מבוקשים, הדורשים מיון וניטור של יכולות גופניות. קיימות קבוצות רבות לכושר קרבי שתוכלו להצטרף אליהם כדי להגיע מוכנים. נפרט כעת מספר אופציות: 

 1. קורסים לאימון כושר קרבי – תוכלו לרכוש תוכניות מיוחדות שיכינו אתכם למבחנים ולמיונים. תוכניות בליווי של מדריכים מנוסים.
 2. קבוצות קהילתיות כמו "אחריי!" – קבוצות כאלו תוכלו למצוא בעיר המגורים שלכם ולהצטרף אליהם על מנת לשפר את הכושר שלכם.
 3. אימונים עצמאיים – תוכלו למצוא ברחבי הרשת מגוון רחב של מידע בנושא, ולא מעט טיפים שיסייעו לכם להיכנס לכושר קרבי. אם אתם בעלי משמעת עצמאית ומסוגלים להתאמן לבד, תוכלו לבצע את האימונים באופן עצמאי ולהתאמן לבד לקראת הגיוס. כך או כך, אנחנו תמיד ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע שיבנה לכם תוכנית אימונים מסודרת המותאמת לרמתכם.

ומה לגבי כושר קרבי לבנות?

לפני כשלושים שנים, בנות לא יכלו להתמיין לתפקידים קרביים ותפקידי לוחמה. לשמחתנו, כיום המצב השתנה וכמות המתגייסות לתפקידים קרביים גבוהה מאוד. גם בנות נדרשות להיכנס לכושר קרבי כדי לעבור את המיונים בהצלחה, כאשר בחלק גדול מהמקרים האימונים אף מבוצעים יחד – בנות ובנים כאחד, אם כי לכל אחד ואחת מהם תיקבע בכל מקרה תוכנית אימונים ויעדים אישית.

באיזה גיל כדאי להתחיל באימונים?

נערים ונערות רבים משערים שיש להם הרבה זמן עד לגיוס ולכן ממתינים לפרק זמן יחסית ממושך. חשוב לדעת כי המיונים לתפקידים שונים נערכים זמן רב לפני הגיוס לצבא. נערים ונערות יכולים להתגייס ברגע שיסיימו את כיתה י"ב או שנה לאחר מכן (במקרים של התנדבויות). 
מכיוון שרוב מבחני המיונים יתחילו כבר בכיתה י"א, מומלץ להתחיל באימונים לכושר הקרבי כבר בכיתה י' ובכיתה י"א. זכרו שלא מגיעים לרמת כושר קרבי תוך יום, התהליך הוא ארוך ולכן כדי להתכונן אליו בהתאם. 

אז לאיזה הישגים צריך להגיע כדי להיות לוחמים בצה"ל?

על מנת להתקבל לתפקידי לוחמה ותפקידים קרביים עליכם לעמוד בקריטריונים הבאים שיקבעו את בדיקת כושר לשירות הצבאי:

 1. כוח בטן – בנים יבצעו 200 כפיפות בטן ואילו בנות יבצעו 140 כפיפות בטן.
 2. כוח ידיים (שרירים "פושטים") – 70 כפיפות ופשיטות מרפקים לבנים ו- 15 לבנות.
 3. כוח ידיים ( שרירים "כופפים") – זהו קריטריון שרק בנים נבחנים עליו ועליהם לבצע 25 כפיפות ופשיטות מרפקים בתלייה על מתח.
 4. יכולת אירובית – על בנים לרוץ ריצת 5 קילומטר בקצב של 4-5 דקות לקילומטר. על בנות לרוץ ריצת 3 קילומטר בקצב של 6-7 דקות לקילומטר.

בנים המעוניינים בתפקידי לוחמה ביחידות ספציפיות, יצטרכו לעבור "יום סיירות". זהו יום שבו נבחנות היכולות של המועמדים במספר רב של מקצים: ריצת 2000, ספרינטים, חפירת בורות, סחיבת שקים, זחילות ועוד. מלבד הפעולות הפיזיות, יש למלא שאלונים אישיים ולעבור מבחנים קבוצתיים. 

טיפים חשובים לפני סיום

 1. התאמנו בשטח ולא רק בחדר כושר – המיונים והפעולות בצבא מתבצעים בשטח הפתוח ולכן עליכם להתרגל לתנאים ולהתאמן עליהם מבעוד מועד. אם לא תתרגלו לרוץ על חול ועל אדמה, לא משנה באיזה כושר טוב תהיו, יכול להיות לכם קשה ברגע האמת, רגע המיונים.
 2. התחילו להתאמן מוקדם – על מנת להיכנס לכושר, נדרש זמן רב. הזמן תלוי בכושר ההתחלתי ובנתונים בריאותיים שונים. ככל שתתחילו להתאמן מוקדם יותר כך תגיעו מוכנים יותר למיונים.
 3. אל תהיו מקובעים על אימון ספציפי – פעילות גופנית היא חשובה וניתן לבנות כושר בעקבות פעילויות רבות, לא רק ריצה ואימוני כוח. כל משחק ספורטיבי, אימונים כמו יוגה ופילאטיס – יוכלו לשפר את הכושר שלכם ולגרום לכם להיות מוכנים יותר.
 4. הקשיבו לגוף שלכם – ציינו כבר כי עליכם להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני התחלת התהליך. בדקו את המצב הרפואי שלכם ובדקו האם קיימת מניעה להיכנס לכושר. גם במהלך התהליך, אם כואב לכם, עצרו ובדקו את הסיבה לכך. חשוב להבין כי לא כל גוף יכול להיכנס לכושר קרבי בתקופת זמן קצובה ולעיתים יש לבצע שינויים בתוכנית האימונים על מנת לא לגרום לנזק עתידי לגוף.
 5. בצעו פעולות משלימות – כושר קרבי לא מורכב רב מתוכנית אימונים. אל תשכחו לשתות הרבה מים, לשמור על תזונה נכונה ולבצע מתיחות לפני ואחרי כל אימון.

לסיכום, כושר קרבי הוא לא פיקניק, אבל הוא אפשרי!

ההחלטה להיכנס לכושר קרבי ולהתמודד עם המיונים הפיזיים הרבים היא החלטה חשובה ואמיצה מאחר ולא כולם מצליחים להחליט להיכנס לכושר והם נאלצים לוותר על התפקידים המעניינים אותם. אם אתם עומדים להיכנס לתהליך או שכבר התחלתם אותו – וודאו שאתם לא מפספסים נקודות חשובות שיוכלו לעזור לכם למקסם את היכולות. עקבו אחר הטיפים שלנו והגיעו מוכנים עד כמה שאפשר. 

אנחנו מאחלים לכם בהצלחה ומקווים שתיבחרו לתפקיד הרצוי. 

נגישות