לא תאמינו מי ברשימה: השירים הכי מושמעים של חרבות ברזל

כל מלחמה מאופיינת בפסקול ייחודי שמבטא את רוח התקופה. למוזיקה יש היכולת להעביר רגשות, סנטימנטים וחוויות באופן שמילים לבדן לרוב לא יכולות, וגם מלחמת חרבות ברזל לא יוצאת דופן בהקשר זה. לא מדובר בהכרח בשירים שנכתבו על המלחמה או על מאורעות השבת השחורה, אלא גם בשירים שיצאו הרבה לפני המלחמה ורבים מצאו בהם נחמה או שיקוף של הרגשות שהתעוררו בעקבות המצב. מה הם השירים הכי מושמעים במלחמת חרבות ברזל? בואו לשמוע.

לצאת מהדיכאון – יגל אושרי

כשהזמר האנונימי יגל אושרי בן ה-23 הוציא את השיר "לצאת מהדיכאון" באוגוסט האחרון, הוא לא דמיין לעצמו שהשיר הזה יהפוך להמנון המלחמה. השיר, שנכתב על רקע אישי ועוסק בתקופות של הסתגרות ודיכאון, הפך במהרה לאחד מסמלי התקופה, ולא סתם – המילים בשיר עוסקות באופטימיות לצד כאב גדול: "גם בשעות החשוכות של הלילה, תמיד יהיה כוכב קטן שיאיר לך את עצמך". מאז המלחמה, הפך אושרי לאחד הזמרים המוכרים בארץ והשיר הגיע למקומות הראשונים במצעדי המוזיקה.

יהיה טוב – יסמין מועלם

יסמין מועלם כבר שנים אינה זמרת אנונימית, ועד פרוץ המלחמה הייתה מוכרת בעיקר בזכות הלהיט "מסיבה". "יהיה טוב" הוא שיר מתוך האלבום השני של מועלם, שיצא לאור בסוף מאי 2023, והפך למזוהה עם מלחמת חרבות ברזל שפרצה חודשים ספורים לאחר מכן. באוקטובר 2023 השיר עלה בהשמעות בסטרימינג וברדיו והגיע למקום השלישי במצעד מדיה פורסט והשני במצעד היטליסט של מאקו. כמו כן, השיר הגיע למקום הראשון במצעד של ספוטיפיי ולמקום השני במצעד אפל מיוזיק ישראל.

תרקוד לנצח – עומר אדם

"תרקוד לנצח" הוא שיר שהקליט עומר אדם בהפקת אינפקטד מאשרום, ויצא לאור ב-26 באוקטובר 2023. השיר נכתב בעקבות מאורעות 7 באוקטובר בצאתו הוקדש השיר לכל הקורבנות שקיפחו את חייהם באותו יום שחור. המילים העצובות בשיר, לצד קטעי טראנס שמהדהדים את רגעי השמחה של מבלי פסטיבל "הנובה" בשעות שקדמו לטבח, הפכו את השיר לאחד מסמלי המלחמה, והאודיו הרשמי שהועלה ליוטיוב במועד יציאת השיר צבר לא פחות ממאה אלף צפיות תוך עשר שעות בלבד.

 

יגל אושרי | קרדיט: ויקיפדיה

ואיך שלא – אריאל זילבר

"ואיך שלא", שיר של אריאל זילבר, הוא שיר מוכר מאוד שיצא מזמן – בשנת 1989. השיר נכתב במקור כשיר אהבה לאשתו של הזמר. השיר חזר לתודעה הציבורית במלחמת חרבות ברזל, כשהחל הזמר עומר אדם להופיע בפני חיילי צה"ל ושילב בהופעותיו את "איך שלא". בעקבות פרסום של סרטון שלו מבצע את השיר באחת מהופעותיו, החליט אדם להקליט את השיר ולהוציא אותו באופן רשמי כדי לעודד את הקהל בתקופת המלחמה. גרסת הקאבר הזאת הגיעה למקום השלישי במצעד הרשמי של גלגלצ ולמקום הרביעי במצעד מדיה פורסט ישראל.

חרבו דרבו – נס וסטילה

"חרבו דרבו" הוא סינגל שהוציאו הצמד המוזיקה נס וסטילה ב-14 בנובמבר 2023 בהשפעת מלחמת חרבות ברזל. השיר, שהקדישו השניים לכוחות הביטחון ולחיילי צה"ל, כולל קריאות לכוחות הביטחון לתקוף בעוצמה באת ארגוני הטרור המעורבים במלחמה והוא מהלל את שמות היחידות הצה"ליות הנלחמות ברצועה. נכון לינואר 2024, הקליר הרשמי צבר למעלה מ-12 מיליון צפיות והשיר דורג במיקומי שיא בלא מעט מצעדים, כולל המקום הראשון במצעד העשירייה של כאן גימל, בהיטליסט ובמצעד הרשמי של גלגלצ.

לסיכום

אנשים רבים מוצאים נחמה במוזיקה בתקופות מאתגרות, ולא מעט שירים הפכו במלחמת חרבות ברזל לקולה של אומה שלמה. ביום מן הימים, כשהמלחמה תיגמר והכאב ישכך, השירים שעיצבו את הפרק הזה בהיסטוריה הישראלית ימשיכו להדהד ולהזכיר את רוח התקופה, גם את הרגעים הכואבים שבה אבל גם את רגעי הנחמה והחוסן.

פיקדון צבאי

פיקדון צבאי

המעבר מהשירות הצבאי לחיי האזרחות עשוי להיות מלחיץ וחסר וודאות, אבל עם זאת מרגש ומלהיב. כחיילים משוחררים סיימתם לתת את

לקריאה »
נגישות