שחקים

300 ש"ח הנחה עם הקופון TRH300

אם אתם מעוניינים בשירות מרתק, איכותי ושפותח מגוון דלתות – ייתכן שמסלול שחקים של חיל המודיעין יתאים לכם. התפקיד האיכותי משלב מגוון התמחויות במסלולים שונים, כמו מערכות סייבר, מחקר מודיעיני ואנליטי, פענוח ועוד. אז מה קורה במיונים למסלול שחקים, מה צפוי לכם בהכשרה ועם מה אתם צפויים לצאת לאזרחות בהמשך הדרך? הכל כאן:

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

נעים להכיר: מסלול שחקים

חיל המודיעין נחשב למגוון בתפקידים האפשריים שלו, חלקם הגדול מבוססים על כישורים אישיים שאינם מצויים אצל כל אחד. כדי לבחור עבורו את הטובים ביותר לתפקידי מפתח מסווגים ואיכותיים, מקיים החיל מסלולי הכשרה שונים כמו חבצלות ושחקים, בהם תהליך המיון מאתגר למדי.

שחקים מציע לבוגריו להשתלב באחד מ-7 מסלולי שירות שונים (הפירוט בהמשך), ממנו יתרחש שיבוץ כקצינים לאחד מבסיסי אמ"ן ברחבי הארץ. דרך שחקים תוכלו להפוך לשחקנים מרכזיים בתהליכי האיסוף והמחקר המודיעיני, להשתתף בהערכות מצב ובעיבוד נתונים, לקלוט ולבצע תהליכים ופרויקטים ועוד.

ההכשרה של שחקים מתרחשת במספר מתקני הדרכה אזרחיים, לרוב כהכנה טרום-צבאית. עם קבלת השיבוץ, תתחיל תקופת קבע של חצי שנה עד שנה וחצי לגברים והשלמת שירות של 32 חודשים לנשים.

תנאי הקבלה לשחקים

תנאי הסף לקבלת מיונים לשחקים הם דפ"ר וקב"א גבוהים (דפ"ר מעל 80 וקב"א 53-54) + פרופיל 25 ומעלה. על פניו, לא קיימות דרישות רשמיות לקבלה לחיל המודיעין והסיבה לכך היא שהחיל שומר לעצמו את היכולת לאתר מועמדים מתאימים כבר מהצו הראשון ולעתים ללא קשר מובהק לציונים הטכניים. ועם זאת, יש כמה דברים משותפים לרוב המלש"בים שמקבלים מיונים ליחידות מודיעין או לשחקים:

  • לימודים בחמש יחידות במתמטיקה.
  • לימודים במגמות ריאליות בבתי הספר כמו מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה ועוד. לחילופין, לימודי השפה הערבית.
  • נתונים אישיים גבוהים בקב"א והדפ"ר.

אם אתם בשלב שבו עדיין מתאפשר לכם לבחור מקצועות להרחיב, עדיף לבחור בערבית או במקצוע ריאלי כלשהו וכמובן להתכונן היטב לצו הראשון. רצוי גם שלא להמתין עד שישלח אליכם זימון ולבקש אותו דרך יחידת מיט"ב.

מיון לשחקים: מה חשוב לדעת?

מועמדים עם נתונים מתאימים לתנאי הסף של חיל המודיעין יקבלו זימון ליום המיון, שיתקיים בין אוגוסט לאפריל מידי שנה. יום המיונים המרוכז מתקיים במתקן "רמות" שנמצא ברחוב מנחם בגין 53 בתל אביב ואורכו כ-8 שעות. במהלך יום זה תעברו דרך כמה שלבים ומבחנים עיקריים:

מבחנים פסיכוטכניים

מבחנים אלה דומים פחות או יותר לאלו שהתרחשו בצו הראשון, רק שהפעם תיבחנו גם על נושאי לוגיקה, צירופי מילים, מבחני דיוק, זריזות, קריאת הוראות, אנאלוגיות מילוליות ועוד.

מבחני ידע

מבחנים אלה ממוחשבים בדומה לחלק הפסיכוטכני ומטרתם לבדוק את הידע הכללי שלכם בתחומים שונים כמו אקטואליה, היסטוריה, מלחמות ישראל ועוד.

שפה מילולית מומצאת

מבחני השפה המילולית נחשבים לקשים והמאתגרים ביותר בתהליכי המיונים של צה"ל. במסגרת מבחן זה, תתבקשו להתמודד עם היכולת להבין, להפנים וליישם במהירות חוקים חדשים שאינם מוכרים לכם ולשלוט בהם תוך התאמתם לעבודה. במבחן זה יוצגו לכם חוקי תחביר חדשים של שפה מומצאת לחלוטין ולאחר מכן שאלות בהן תידרשו ליישם את חוקי השפה החדשה.

מבחן מתמטיקה מומצאת

בדומה למבחן השפה המילולית המומצאת, גם הפעם מדובר במבחן שדורש הסתגלות ויישום של חוקי מציאות חדשים, במה שנחשב לאחד המבחנים המאתגרים ביותר של תהליכי המיונים בצד האינטלקטואלי שלהם.

מבחן זה מחולק לשניים, כל אחד אורך כשעה ומכיל כ-40 שאלות. תחילה תקבלו דף חוקים והוראות מומצא לחלוטין ולאחר מכן תתבקשו ליישם את החוקים הללו באמצעות מענה לשאלות שתישאלו.

מבחני לוגיקה

חלק הלוגיקה מתייחס לשאלות יחס (למשל שאלה: תשובה, כאשר צריך לבחור את התשובה בה מופיע יחס דומה לזה שהוצג לכם, שאלות היגיון ושיבוץ ועוד).

מבחן רובוט חכם

אפשר לקרוא לו גם מבחן בשפת מכונה. בשלב זה תקבלו קוד שמפעיל מכונה ועליכם להבין מה ניתן לבצע באמצעותו, מה יקרה בשינוי הקוד ומה לא ייתכן בהפעלתו.

שאלון 300

אחד המבחנים המוכרים ביותר בתהליכי המיון, בו ממתינות לכם שאלות בהן תתבקשו להתייחס למאפיינים אישיותיים שלכם בסיטואציות שונות, על ידי דירוג מידת הסכמתכם עם אותו היגד.

ראיון אישי

כל המועמדים למסלול שחקים מתבקשים לעבור ראיון אישי מול פסיכולוג אחד לפחות ובוחן מטעם אמ"ן. ראיון זה עשוי לכלול שאלות משתנות על בסיס הנתונים והמאפיינים האישיים שלכם.

סיווג בטחוני

בנקודה זו יתרחש סיווג ביטחוני שנועד להעריך את התאמתכם לשירות ביחידות מסווגות. ראיון זה מוכוון בדרך כלל על רמת סיווג גבוהה, על אף שרמת הסיווג המדויקת אליה תידרשו תתברר רק בתום ההכשרה.

מבדקי התאמה לקצונה

כל המועמדים שצלחו את שלבי המיון הנ"ל מוזמנים גם למבד"קים שבוחנים ומעריכים את ההתאמה לשרת כקצינים ביחידות אמ"ן.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

הכנה למיונים של תוכנית שחקים

הבוגרים של שחקים נהנים ממגוון יתרונות, כך שהתחרות על קבלה לתוכנית אינה פשוטה. מלש"בים ומלש"ביות רבים ורבות מנסים להוכיח את התאמתם למסלול הייחודי ולהפגין כישורים, יכולות ומיומנויות שיסייעו להם להשתבץ בתפקידי מפתח מודיעיניים כקצינים.

לאור זאת, ההכנה למיוני מסלול שחקים היא עניין קריטי. מלבד מודעות גבוהה יותר למה שצפוי להתרחש ביום המיונים ולשאלות אותן תישאלו, ההכנה תאפשר לכם לחזק את הביטחון והידע שלכם בכל נושא רלוונטי ולהפחית מהלחץ. קראו כמה שיותר, תרגלו שאלות רלוונטיות והיערכו לראיונות מול משפחה, חברים או אפילו בעלי מקצוע שילוו אתכם דרך ערכת הכנה מתאימה.

תתי מסלולים

להלן תתי המסלולים שמציעה תוכנית שחקים, אליהם ישובצו החניכים בתום ההכשרה:

אמ"ם

מסלול הדגל של חטיבת המחקר המודיעינית, שהכשרתו מצריכה קד"צ (קורס קדם צבאי) של 4 חודשים לאחד משני תפקידים: אנליסט מודיעין ודאטא אנליסט.

אח"מ

מסלול המשלב בין הזירה המודיעינית והטכנולוגית (סייבר) תוך ניתוח נתונים, ליווי מהלכים מבצעיים ושימוש בכלים טכנולוגיים רבים. מסלול זה דורש קורס קד"צ של 3 חודשים, התחייבות לקבע של שנה לגברים והשלמת 32 חודשי שירות לנשים.

מח"א

גם כאן מתבטאת מיומנות טכנולוגית גבוהה, תוך מציאת פתרונות לאתגרים מודיעיניים-טכנולוגיים, ניתוח איומים, הערכת חשיפה ושימוש נרחב במיומנויות מחשבים, פיזיקה ומתמטיקה. הקורס מתרחש לאחר הטירונות למשך 5 חודשים ובסיומו יוצמד חונך המשמש כחוקר ותיק. נדרשת חתימה לקבע לשנה וחצי והשלמת שירות חובה ל-32 חודשים לנשים.

שוב"ל

המסלול הטכנולוגי של שחקים מכשיר לעיסוק בתחומי הלוויין והחלל, תוך רכישת ידע פיזיקלי והנדסי לצד תכנים מודיעיניים. העבודה בעיקר לוגית וריאלית, כרוכה בתפעול מערכות מתקדמות וקורס בן 5 חודשים. החתימה היא לשנה קבע/ 32 חודשי שירות לנשים.

שמ"ם

אחת היחידות המסווגות ביותר באגף המודיעין, הכוללת מידע טכנולוגי, לימודי מדינות ערב והמזה"ת, לימודי שפה, שיטות מחקר ועוד. הקורס בן 5 חודשים ודורש חתימת קבע לשנה וחצי/ השלמת שירות של 32 חודשים לבנות.

אמנון

מסלול הכשרה ייעודי לעולם הסייבר, שבוגריו משתבצים לתפקידים ביחידות הסייבר של חיל המודיעין. הקורס אורך חודשיים וחצי בהכשרה קדם צבאית ובסיומו התחייבות לקבע של 3 שנים והשלמת שירות חובה ל-32 חודשים לנשים.

ארזים

מסלול עתודה יוקרתי אליו מתקבלים קומץ מהחניכים, המשלב תואר ראשון דו-חוגי במדעי המחשב ומתמטיקה באוניברסיטת תל אביב למשך שנתיים. הבוגרים משתלבים בתפקידי מחקר, פתרון בעיות מתמטיות מורכבות ומסיימים את המסלול כקצינים בדרגת סגן. לאחר מכן תידרש הכשרה של 3-5 חודשים בהתאם לתפקיד ואחריה שירות חובה מלא של שנתיים ושמונה + קבע לשלוש שנים.

אע"מ

הכשרה ייעודית לתפקידים ביחידת האיסוף של אמ"ן, עיבוד וניתוח מידע ועבודה מול מגוון מערכות. הקורס טרום צבאי למשך 4 חודשים עם התחייבות לקבע של חצי שנה והשלמת שירות 32 חודשים לנשים.

ומה לסיכום?

אם אתם מעוניינים לשרת בתפקיד מסקרן, מעניין, דינמי ופותח דלתות – אל תוותרו על הכנה למסלול שחקים ולמיונים שלו. התפקיד צפוי להכניס אתכם אל מאחורי הקלעים של תעשיית המודיעין הצבאית הישראלית, שרק מעטים זוכים להכיר מקרוב.

מדובר במסלול הכשרה ייעודי של חיל המודיעין לשירות במגוון תפקידי מפתח המשלבים טכנולוגיה, מחקר, ניתוח, סייבר, פתרון בעיות ועוד.

קב"א ודפ"ר גבוהים, ציוני בגרויות גבוהים, מגמה או הרחבה לתחום ריאלי כלשהו ומעבר יום מיונים ייעודי למסלול זה.

יום המיונים אורך 8 שעות, במכון אזרחי ותיק הפועל בשיתוף עם חיל אמ"ן. ביום זה תיערך סדרת מבחנים במגוון נושאים הבודקים את הרמה האינטלקטואלית, דפוסי המחשבה, המוטיבציה והמיומנויות על מנת לאתר את המתאימים ביותר.

בעוד שמסלול שחקים פותח דלת לתפקידים טכנולוגיים ביחידות המודיעין השונות, מסלול חבצלות מהווה תוכנית מצוינות צבאית-אקדמית, בה הבוגרים משתלבים בתפקידים פיקודיים באמ"ן (כקצינים) ולומדים במקביל לתואר ראשון. הבדלים נוספים קיימים ברמת תנאי הקבלה, מבחני המיון, מהלך ההכשרה ושנות הקבע (6 שנות קבע בחבצלות).

Israel Air Force

גיבוש טיס

הכנה לטיס 10% הנחה בהקלדת קוד הקופון tzav אם עברתם את ירפ"א א', ירפ"א ב' והריאיון הפסיכולוגי, כעת תתבקשו להתייצב

לקריאה »