תפקידים לבנות בצבא: כל התפקידים הכי מעניינים

אם את מחפשת את התפקיד המושלם להניח עליו את האצבע – זה שיחלץ ממך את כל הפוטנציאל, אבל שגם יהיה הכי מעניין, מספק ואיכותי, יש לנו עבורך חדשות טובות. כיום תפקידים רבים בצה"ל מוצעים לבנות שרוצות בשירות משמעותי עם ראש ואחריות גדולים וכמובן שפותחים דלתות רבות בסיום השירות (כמובן בהתאם לתנאי הקבלה לתפקיד, ובין היתר הפרופיל הצבאי שלך וגם הציונים של יום המא"ה).

אז מהם התפקידים המעניינים לבנות בצבא? בדקנו:

טוב לדעת: אלה התפקידים הכי מעניינים לבנות בצבא

מדריכת סימולטור בחיל האוויר/ בחיל הים

מדריכת הסימולטור תהיה מי שתאמן ותכשיר את אנשי יחידות העילית בחיל האוויר או הים לתפקידי מפתח מרכזיים. תפקידה של המדריכה מאתגר ומספק מאוד, מכיל הדרכות פרונטליות, בניית מערכים ובחינות וגם העברת סימולציות טיסה בסימולטור המדמה תרחישים אפשריים. השמועה מספרת שגם היציאות בתפקיד טובות, לרוב על בסיס חמשושים באופן קבוע.

דרישות הסף לתפקיד (בשני החילות): קב"א 49, דפ"ר 60, פרופיל 25. ציונים רלוונטיים ביום המא"ה: הדרכה 3, עיבוד מידע 4, הפעלה טכנית 2, עבודת צוות 3 וקשב מתמשך 3. נוסף לכך, ישנה דרישה לבגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות לצד מגמה ריאלית נוספת + התחייבות מראש לשירות חובה למשך 32 חודשים ולאחריו לשירות מילואים. על מנת להשתלב בתפקיד יש לעבור מיונים מתאימים.

מדריכת אימון גופני (מדא"גית)

אחד התפקידים הנחשקים לבנות בצבא מאז ומעולם, הודות לשילוב מיומנויות הספורט, ההדרכה והסביבה הדינמית שבה רוב הזמן נמצאים על אזרחי במקום מדים. המדריכה אחראית לאימונים הגופניים בקרב יחידות הבסיס, אך לא רק. תפקיד זה כולל פעילויות ספורטיביות כלליות, הרצאות בנוגע לספורט, בניית כושר ותזונה נכונה וגם מעורבות ברמת הכושר הקרבי של חיילי היחידה.

דרישות הסף: קב"א 47, פרופיל 72. ציונים רלוונטיים ביום המא"ה: שדה 2, הדרכה 3. יש לעבור את המיונים לתפקיד ולהביא בחשבון גם את האינטנסיביות של השירות במובן הפיזי ואת השיבוץ בבסיסים כמעט תמיד רק לפי צרכי הצבא.

שירות בחיל המודיעין

שורה של תפקידים חזקים מאוד ממתינים בחיל המודיעין למתאימות ביותר וביניהם שירות בבסיסי האזנות, תפקידים מסקרנים וסופר מסווגים בתחום האופטיקה והאלקטרוניקה וכמובן אפשרויות לשרת בזירות המיוחדות, החמ"לים השמורים ביותר, יחידות המחשוב ויחידות פענוח הנתונים עליהן לא ניתן להרחיב מעבר.

דרישות הסף: קב"א 53 (ליחידת 8200 קב"א 54 לפחות), דפ"ר 70, פרופיל 25. הנתונים הנדרשים מיום המא"ה אינם מובהקים וסביר להניח שתלויים תפקיד בתוך החיל.

מאבחנת גחל"ת (גורמי חזרה לשירות תקין)

היא קצת כמו המאבחנת בפסיכוטכני, אבל עם גישה לסיטואציות אישיות של חיילים כמו מש"קית ת"ש. מבחינה בפרטים קטנטנים ומהותיים כמו מפעילת סימולטור מיומנת, אבל גם בונה תוכניות כמו המדריכה הכי טובה בסביבה. מאבחנת הגחל"ת יושבת בבית הכלא הצבאי ועורכת ראיונות לכלואים, כדי לקבוע את מצבם ולבנות בהתאמה תוכנית חזרה לשירות פעיל.

דרישות הסף: קב"א 53, דפ"ר 70, פרופיל 25. ציונים רלוונטיים מיום המא"ה: עיבוד מידע 2, פיקוד 3, יחסי אנוש 3, ניהול וארגון 2. כמו כן, יש להשלים בהצלחה מיונים לתפקיד זה, אליו רק כ-30 מלש"ביות מתקבלות מידי שנה.

מש"קית ת"ש

מש"קית הת"ש נחשבה מאז ומעולם למי שנמצאת באחד התפקידים הכי נחשקים לבנות בצבא. המש"קית מטפלת בנסיבות אישיות של חיילים וחיילות בבסיס עבודתה, כולל מענה לסוגיות משפחתיות, כלכליות, חיילים בודדים ועוד. התפקיד דורש רמה גבוהה של אמפתיה, הכלה ואכפתיות, לצד מגוון אפשרויות פיתוח מבחינה הדרכתית ופיקודית.

תנאי הסף: פרופיל 25 ומעלה. ציונים רלוונטיים ביום המא"ה: יחסי אנוש 3, ניהול וארגון 3, עבודת צוות 3, בגרות ובשלות 3.

מאבחנת מדעי ההתנהגות

מדובר בתפקיד שרבות נושאות אליו עיניים, הודות לעבודתו עם פסיכולוגים בשירותי הצבא בתחומי החקר והערכת חיילים בכל הדרגות, ניהול מיונים ומבחנים (כולל גיבושים ליחידות מובחרות, מבדקים לקצונה ועוד), ביצוע תצפיות ושיחות חתך, מרכזי הערכה, ראיונות, איסוף נתונים והסקת מסקנות.

תנאי הסף: דפ"ר 50, פרופיל 25. ציונים רלוונטיים מיום המא"ה: עיבוד מידע 3, ניהול וארגון 3, בגרות ובשלות 4, הדרכה 2.

מורה חיילת

תפקיד מעניין ואיכותי, שונה מיתר התפקידים בצה"ל ושמשלב בין אהבה לחינוך והוראה לבין עזרה אמיתית ותרומה לקהילה במגוון דרכים: סיוע במועדונית או פנימיות לילדים ממשפחות במצב סוציואקונומי נמוך, השלמת בגרויות, הדרכת נוער, עבודה עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים ועוד. קיימת גם האפשרות לשיבוץ במסלול אקדמי ממנו אפשר לגשת לתואר ולהוציא תעודת הוראה (על חשבון הצבא, בלי לחתום קבע!).  

דרישות הסף: קב"א 48, פרופיל 25. ציונים רלוונטיים מיום המא"ה: הדרכה 3, עבודת צוות 3, יחסי אנוש 2, ניהול וארגון 2. יידרש קורס של 4 חודשים ובסיומו שיבוץ למגורים בדירה עם מורות חיילות נוספות.

שדרנית/ כתבת/ עורכת מוזיקלית בגלי צה"ל

אלפי מלש"בים ומלש"ביות חולמים על שירות בגל"צ החושף אותם לעולמות התקשורת והאקטואליה, המוזיקה והעיתונות, מהם אפשר להגיע למגוון תפקידי מפתח נחשקים מאוד באזרחות. נדרש כאן כישרון רב והמון ידע כללי, אך בניגוד לדעה הרווחת, אפשר גם בלי פרוטקציות.

דרישות הסף: פרופיל 64 ומטה, בכפוף לסימון בדירוג גבוה של אפשרות זו במנילה כדי לקבל זימון. בהמשך יש צורך לענות על שאלון ידע כללי בתחומי האקטואליה והתרבות ולעמוד במבחני קול, יום גיבוש עיתונאי וראיון אישי. רק 2%-3% מהמלש"בים צולחים את כל אלה ומגיעים לגל"צ, בכפוף להתחייבות לשירות של 32 חודשים.  

תפקידים קרביים לבנות

לוחמת סנפיר

תפקיד פחות מוכר אך מלא בעניין ואדרנלין, במסגרתו יבוצע בידוק ביטחוני לכלי שיט שנכנסים למים הטריטוריאליים של ישראל וסיוע בשמירה על הנמלים והגבולות הימיים. התפקיד אקטיבי מאוד ובמסגרתו לומדים להשיט כלי שייט שונים, לצלול ברמה בסיסית (לעתים התפקיד דורש בדיקה של כלי שיט מתחת למים) והשתתפות במבצעים שונים.

דרישות הסף: קב"א 51, דפ"ר 50, פרופיל 72. חיתום על מסמך "דין אישה כדין גבר" (התפקיד שוויוני לחלוטין לגברים ולנשים) והתחייבות למילואים. יש לעבור בהצלחה מיונים לתפקיד.

לוחמת מג"ב

בנות שמעוניינות בשירות קרבי ימצאו כאן מהר מאוד את מקומן. מג"ב מתמקדים בפעולות שיטור בעיקר בשטחי יו"ש, בהם יש לנטר ולמנוע פעולות טרור ופשיעה. התפקיד כולל מעצרים, מבצעים ואירועי לחימה מגוונים מאוד – בשטח, בדרכים ובסייבר.

דרישות הסף: קב"א 47, פרופיל 82, חיתום על מסמך "דין אישה כדין גבר" והתחייבות למילואים.

לוחמת בעוקץ

יחידת עוקץ מהווה את פסגת חלומם של חיילים וחיילות רבים ורבות, כאשר בקרב הבנות היא נחשבת לאחד התפקידים הקרביים הנוצצים ביותר. השירות ביחידה מאתגר מאוד במובן הפיזי, הרגשי וגם הלימודי וכולל שירות לצד כלב אישי המוצמד ללוחמת בסוף הכשרתה.

דרישות הסף: פרופיל 82 והשלמת הגיבוש ליחידה בהצלחה, הנחשב קשה במובן הפיזי וחשוב להיערך אליו כראוי.

חולמת על שירות מעניין, מאתגר ומספק?

אם את נמצאת כעת ממש רגע לפני הצו הראשון – זה הזמן שלך להתוודע למבחנים שיתרחשו במהלכו ולהגיע הכי מוכנה שאפשר, וזאת כדי שתוכלי להגדיל את הסיכויים לקבלת קב"א ודפ"ר איכותיים שפירושם מנילה נוצצת בה התפקידים השווים ממתינים לבחירתך. אם מצאת תפקיד שמדבר אליך במיוחד, מומלץ גם שתבדקי כיצד ניתן לכוון אליו בצורה מדויקת. בהצלחה.

חיילים שהתגייסו

תחנות שרשרת החיול

יום הגיוס לצה"ל הוא היום המלחיץ והמרגש ביותר בקרב מלש"בים. המעבר מחיי האזרחות, משגרת הלימודים בבית הספר והמחייה אצל ההורים

לקריאה »
נגישות