חבצלות

300 ש"ח הנחה עם הקופון TRH300

היא מהווה את תכנית הדגל של חיל המודיעין להכשרת קציני מודיעין; מעניקה לבוגריה הכשרה צבאית-פיקודית במקביל לתואר ראשון; משלבת שירות משמעותי ומסקרן במיוחד בתפקידי ליבה באמ"ן; קולטת רק כ-50 חניכים וחניכות מידי שנה. הכירו את תכנית חבצלות, שממיינת בפינצטה את טובי המלש"בים ומציבה אותם במשבצת שירות נחשקת וראויה.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

נעים להכיר: תוכנית חבצלות

חיל המודיעין משלב בתוכו מגוון עצום של תפקידים מעניינים, מסקרנים וכמובן מסווגים. יחד עם זאת, תוכנית ההכשרה העילית של החיל ומבין המסלולים היוקרתיים ביותר בצה"ל היא מסלול חבצלות – תוכנית מצוינות צבאית-אקדמית שבמסגרתה מתרחשת הכשרה לקצונה בגופי המודיעין של אמ"ן, לצד לימודי תואר ראשון.

ה"חבצלונים" מוכשרים לתוכנית השירות במשך שלוש שנים, במהלכם יעברו טירונות, קורס קצינים ואת לימודי התואר הראשון לצד מגוון הכשרות נוספות ורלוונטיות. בסיום ההכשרה, בוגרי התוכנית ממשיכים לשירות בקבע למשך 6 שנים, בדרך כלל באופן שבו מחליפים תפקיד אחת לשנתיים.

אחת הסיבות לזוהר והיוקרה של התוכנית היא מערך ההשכלה העצום שעמו הבוגרים יוצאים מהמסלול: הכשרה פיקודית, צבאית, מודיעינית, ביטחונית וכמובן אקדמית, המלווה לכל אורכה אישית על ידי תת אלוף שמעביר אותה בפועל ודואג מאוחר יותר לשיבוץ ליחידות. בתום השירות הממושך אך מרשים במיוחד, בוגרי התוכנית נהנים ממגוון דלתות שנפתחות בפניהם: קידום לתפקידים בכירים באמ"ן למי שיבחרו להמשיך, קריירות משגשגות בגופי הביטחון הפרטיים ועוד.

תנאי הקבלה לחבצלות

  • דפ"ר 80
  • פרופיל 25 ומעלה
  • תעודת בגרות עם ממוצע ציונים גבוה
  • ציון מעל 650 בפסיכומטרי
  • ראיון אישי שהושלם עם הערכת "התאמה לכלל התפקידים"
  • התחייבות לשירות קבע למשך 6 שנים

מיון לחבצלות: מה חשוב לדעת?

תהליך המיון לחבצלות ידוע לשמצה בשל הקושי והאריכות שלו. יום המיונים מתחיל מוקדם, באזור השעה 07:30 בבוקר ונמשך 8 שעות, בתוכן 3 הפסקות קצובות של כרבע שעה בלבד. מדובר ביום עמוס, אינטנסיבי וגדוש מאוד, אבל זה כמובן חלק מהעניין. רק המצטיינים ביותר יזכו להתקבל כחבצלות מן המניין, תוך שהבוחנים מעוניינים לראות את ההתמודדות עם הלחץ, העומס וריבוי הנתונים שתתבקשו להם במהלך היום.

מבחנים קוגניטיביים/ פסיכוטכניים

מבחנים אלה מחולקים לשורה של נושאים וביניהם שאלון ידע כללי, שאלון אקטואליה, יכולות מודיעיניות (הצגת מקרים או מערכות סבוכות שצריך לקשור ביניהן), תכנות (מציאת טעות בתוכנית מסוימת, המצאת פקודה לביצוע פעולה מסוימת, השלמת תוכנית חלקית ועוד), מבחנים במתמטיקה ולוגיקה.

שני מבחנים שחשוב להתעמק בהם אלו מבחן הלחץ ומבחן השפה המומצאת.

מבחן הלחץ מורכב מערימה של תרגילים שצריך לפתור כמה שיותר מהם, תוך כמה שפחות זמן. הניקוד ניתן על תשובות נכונות ויורד על תשובות שגויות, כך שעדיף לפתור כמה שיותר תרגילים נכונים מאשר סתם לענות הרבה. תרגילים אלה מבוססים על ארבע פעולות חשבון ועל תאימות בינארית – הצגת שני מספרים בינאריים בני 6 ערכים, שצריך לומר לגביהם האם הם זהים או לא.

מבחן השפה המומצאת נחשב למבחן הקשה ביותר במיונים לחבצלות ואורכו כשעתיים וחצי. במבחן זה מציגים לנבדקים שפה פיקטיבית לחלוטין, המכילה מילון עברית-שפה מומצאת, מילון שפה מומצאת-עברית וחוברת בת עשרות דפים בה כללי הדקדוק של אותה שפה חדשה. כעת יש להשלים מילים מתוך קטע שכתוב בשפה המומצאת. בפועל מדובר במבחן מייאש ומייגע, שאחת ממטרותיו היא לבחון האם אתם טיפוסים שנשברים בקלות.

כנס הסברה

במסגרת הכנס ניתן למועמדים מידע מקיף ומלא אודות מסלול ההכשרה, כולל מפגש עם חניכים בתוכנית ובוגריה מהעבר. בסיום הכנס, תתבקשו לענות על שאלון המדרג את מידת המוטיבציה האישית לשירות בתוכנית.

דינמיקה קבוצתית

כאן ממתינה סדרת מבחנים קבוצתיים (בחלוקה לקבוצות קטנות) אותה בוחנים בדרך כלל שני פסיכולוגים אזרחיים, המנהלים מעין משחק תפקידים סמוי מול הקבוצה ("שוטר טוב-שוטר רע"). שלב זה מכיל הצגת תרחישים שמדמים משימה קולקטיבית או דילמה כלשהי, תוך הצבת אתגרים להשלמת משימות ופתרון בעיות תחת לחץ. במסגרת המשימה, הפסיכולוגים מעבירים לחלק מהנבדקים דיווחים פרטיים שרק להם מותר לראות או להאזין להם, מבלי לספר ליתר המתמודדים.

ראיונות אישיים

הראיונות מתקיימים בדרך כלל ביום ובשעה נפרדים, כאשר הם כוללים ראיון אחד מול נציגי התוכנית וראיון שני מול פסיכולוג. ראיונות אלה בודקים את המוטיבציה לשירות, את הפוטנציאל המנהיגותי והאינטלקטואלי. שימו לב שנבדקים מעידים על כך שהראיונות מתחילים בצורה סמויה עוד משלב ההמתנה לתורכם, כך שמוטב להתייחס אליה כראיון לכל דבר. הראיונות עצמם דורשים הצגה מקיפה מאוד של נושאים כמו ידע באקטואליה, תחביבים אישיים וגם עימות עם תכונות או נתונים במטרה לבדוק את רמת המוטיבציה.

מבחן פסיכומטרי

אחד הקריטריונים לקבלתכם לתוכנית הוא ציון גבוה מ-650 בפסיכומטרי, כך שעליכם לגשת אליו במקביל לתהליך המיונים או לפניו, עד למועד אפריל בכיתה י"ב.

סיווג ביטחוני

תפקידי חמ"ן כרוכים בחשיפה למידע רגיש וחסוי, לפיכך עליכם לעבור תחקיר ביטחוני שיקבע במדויק את התאמתכם לעבודה תחת נהלי במ"מ (ביטחון מידע) ובסיווג מודיעיני מהמחמירים ביותר.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

הכנה למיונים של מסלול חבצלות

כאמור, המיונים לחבצלות הם מהקפדניים ביותר בצה"ל ובמובן האינטלקטואלי, גם מהנוקשים ביותר. על מנת להתמודד בהצלחה עם הבחינות המרובות ולהגיע עם רמת מיומנות וודאות טובה יותר, הכנה מקדימה היא עניין קריטי. למעשה, יהיה קשה מאוד לצלוח את המיונים מבלי לבצע הכנה טובה וחשוב מאוד שתבינו מראש את ריבוי הדקויות והניואנסים אליהם מתייחסים הבוחנים כל עוד אתם נבדקים. אם מסלול חבצלות נשמע לכם כמו עניין מאתגר ומסקרן וככל שאתם רציניים מספיק כדי לנסות לעבור, הכנה טובה תעזור לכם להתקבל ולפתוח דלתות מצוינות לעתידכם.

מסלולי ההכשרה של התוכנית

כאמור, הכשרה בחבצלות נמשכת שלוש שנים ומקפלת בתוכה מספר שלבים מרכזיים:

ההכשרה האקדמית

חניכי התוכנית משובצים ללימודי תואר ראשון בלימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית, בשילוב חטיבה במדעי המדינה וחוג לבחירה: כלכלה, פילוסופיה, מתמטיקה או מדעי המחשב.

קורס קצינים

אחרי מעבר טירונות רובאי 03 (קרבי, למעט בעלי פרופיל 64 ומטה שיעברו טירונות 02 ביחידת מפרשית), יוצאים החניכים לקורס קצינים. הקורס מתרחש בין שנה ראשונה ושניה של התואר בבה"ד 1 ונשלם בקבלת סיכת מ"מ. רק בסיום ההכשרה המלאה תינתן לבוגרים דרגת סגן בפועל.

ההכשרה המודיעינית

במקביל ללימודיהם, החניכים מתחילים בהכשרה מודיעינית מגוונת וייחודית לחבצלות, הכוללת שיטות איסוף ומחקר של מידע מודיעיני (סיגינט, ויזינט, יומינט וסייבר), סיורים ביחידות אמ"ן השונות, הדרכות, הרצאות ושיעורים צבאים להיכרות עם המערכים והיחידות השונות ואף ביצוע פרויקטים מודיעיניים מול יחידות המחקר השונות (בכפוף לשיבוץ אישי) בין שנה ב' ל-ג' בלימודים.

הכשרה פיקודית

בשנה ג' ללימודים, החבצלונים נדרשים להוביל את הכשרתם של חניכים בשנה א' וב', תוך פיקוד על צוותים ואחריות לניהול התוכנית. הכשרה זו מיועדת לצמיחה אישית ולתהליך פיתוח עצמי בו כל אחד מהחניכים ירכוש תכונות ויכולות שישרתו אותו במהלך השירות.

סיום המסלול ושיבוץ לשירות

בוגרי חבצלות משובצים בהתאם לכישוריהם ויכולותיהם לתפקידי קצונה בכל יחידות המודיעין. בטקס הסיום תוענק להם דרגת סגן וכעבור שנתיים לכל היותר דרגת סרן. לחבצלות יש דינמיקה מאוד משפחתית שנשמרת עם סיום ההכשרה בין החניכים והסגל, המתבטאת בהמשך גם ב"יום חבצלות" המסורתי בו נפגשים כל הבוגרים בכנס מכל המחזורים מידי שנה.

הבוגרים רשאים לצאת ללימודי תואר שני במהלך שנות הקבע, להישאר בגופי המודיעין השונים או לצאת לאזרחות כשבידם רזומה מרשים ואיכותי, שיאפשר להם להתקבל במהירות רבה למגוון תפקידים ציבוריים, עסקיים, אקדמיים וביטחוניים.

אז תתחילו להתכונן למיונים?

אין ספק שתפקיד מודיעיני נוצץ בדרג פיקודי, תוכנית הכשרה יוקרתית, תואר אקדמי על חשבון הצבא ולבסוף ניסיון עשיר ורב במגוון תפקידים פיקודיים וניהוליים מקנה יתרונות משמעותיים מאוד בהמשך הדרך. אם אתם רואים את עצמכם כמרכיב חשוב בהון האנושי של חיל המודיעין המסקרן והייחודי – התחילו לעשות כל שביכולתכם כדי לקבל ציונים מרשימים ולהתכונן למיונים.

שאלות נפוצות:

מדובר במסלול ייחודי ואיכותי, אליו מתקבלים רק קומץ מהמועמדים מידי שנה. חבצלות היא תוכנית מצוינות שכוללת מסלול קצונה, תואר ראשון ושירות פיקודי ביחידות מפתח בחיל המודיעין.

הנתונים הנדרשים הם דפ"ר 80, פרופיל 25 ומעלה וציון של 650 ומעלה בפסיכומטרי. כמו כן, בתי הספר מעבירים את נתוני המצטיינים ליחידת המיון של צה"ל, כך שנדרש ממוצע בגרויות גבוה.

גם שחקים וגם חבצלות מהווים מסלולי עילית בחמ"ן המשולבים בלימודי תואר ראשון. בעוד שחבצלות היא תוכנית יוקרתית למצוינות צבאית-אקדמית המכשירה קציני מודיעין לתפקידים מרכזיים, שחקים מהווה אתגר אינטלקטואלי הכולל שירות בתפקידים אנליטיים וריאליים. קיים הבדל גם בתנאי הקבלה, הדורש מהמועמדים לחבצלות ידע כללי עשיר, זיקה לאקטואליה וכישורים חברתיים מעולים.

שתי התוכניות דומות מאוד, למעט העובדה שבוגרי חבצלות מיועדים לשירות בחיל המודיעין בלבד, בעוד שבוגרי תלפיות ישובצו בכל החילות, לרבות שיבוץ לקורס טיס, חובלים וכל תוכנית אחרת.

לאלו שבאמת רציניים, קבלו קוד קופון של 300 ש"ח לקורס הכנה – TRH300

תלמידים במכינה קדם צבאית

מכינה קדם צבאית

מכינה קדם צבאית מהווה מסגרת חינוכית למלש"בים ויוצאי צבא וכשמה כן היא: מכינה את המשתתפים בה לשירות הצבאי ולחיים שאחריו.

לקריאה »
עבודה במהלך השירות

אישור עבודה בצבא

לא מעט חיילים חווים קושי כלכלי משפחתי ומתגייסים, לצד הצבא, גם לסיוע למשפחה. עם זאת, במקרים מסוימים אין צורך להוכיח

לקריאה »