כסף ישראלי

משכורת צבאית

בקרוב אתם עומדים להתגייס לצה"ל? אם שמעתם את המושג "משכורת צבאית" ואתם מפנטזים על כל מה שתעשו עם הכסף שתרוויחו בצהלך השירות הצבאי שלכם, צר לנו לאכזב. המשכורת הצבאית של חיילים בשירות סדיר היא יותר כמו "דמי כיס" ולא כמו משכורת אמיתית של ממש (או כפי שבצה"ל מכנים זאת – "דמי קיום"). יחד עם זאת, הכסף שתקבלו כל חודש יאפשר לכם לממן את החטיפים בשק"ם ואת הבילויים שלכם בסופ"ש. בעבר המשכורת הצבאית הייתה נמוכה במיוחד, אך בשנת 2017 הוחלט לבצע רפורמה בצה"ל והשכר לחיילים עלה ב-50 אחוז. בנוסף, תשמחו לדעת שחיילים החותמים קבע כקצינים או נגדים נהנים ממשכורות גבוהות וההוצאות שלהם יחסית נמוכות. יש לציין שישנם גורמים רבים שמשפיעים על השכר שתקבלו כחיילים בשירות סדיר וכחיילי קבע, ובמאמר זה נדבר על כל מה שמשפיע על הכסף שייכנס לחשבון הבנק שלכם כלובשי מדים.

המשכורת הצבאית הממוצעת

משכורת צבאית לחיילי סדיר

כאמור, המשכורת של חיילים בשירות סדיר עלתה בשנת 2017. חיילים בשירות קרבי הרוויחו בעבר 1,080 ש"ח בחודש וכיום מרוויחים 1,620 ש"ח. השכר של תומכי לחימה עלה מ-780 ש"ח בחודש ל-1,170 ש"ח בחודש ושכר של חיילים בעורף (ג'ובניקים) עלה מ-540 ש"ח ל-810 ש"ח בחודש. צה"ל צפוי להפקיד בכל ה-1 בחודש כמו שעון את המשכורת לחשבון הבנק שלכם, ואתם צריכים לנסות ולהסתדר עם המשכורת הצנועה הזאת. אגב, לפי הנתונים של מועדון "יותר" (מועדון ההטבות לחיילים), היקף ההוצאות החודשיות של חיילי צה"ל עומד על כ- 1,500 ש"ח בחודש – לרוב יותר מהמשכורת החודשית שלהם.

משכורת צבאית לקצינים ונגדים בקבע

אם אתם חושבים לצאת לקורס קצונה או לחתום קבע כנגדים, תשמחו לדעת כי המשכורת הצבאית שלכם תהיה גבוהה יותר באופן משמעותי מהמשכורת של חיילים סדירים. לפי הנתונים מ-2018, השכר הממוצע של קצינים הנמצאים בתחילת שירות הקבע שלהם עומד על כ-10,648 ש"ח בחודש, והשכר הממוצע של קצינים ונגדים וותיקים עומד על כ-22,430 ש"ח בחודש. השכר משתנה גם בהתאם לדרגה של הקצין. כך לדוגמה, סג"ן מרוויח 9,982 ש"ח, תת אלוף מרוויח 55,996 ש"ח והרמטכ"ל בכבודו ובעצמו עומד על 98,135 ש"ח. לא רע.

הפרמטרים שמשפיעים על המשכורת הצבאית ב -2021

סוג התפקיד

הגורם העיקרי שמשפיע על המשכורת הצבאית הוא סוג התפקיד של החייל. כמו שכבר אמרנו, חיילים המשרתים בתפקידים קרביים מרוויחים משכורת גבוהה יותר (1,620 ש"ח) לעומת חיילים המשרתים כתומכי לחימה (1,170 ש"ח) או חיילים עורפיים (810 ש"ח).

רמת פעילות

חיילי סדיר מקבלים תוספת במשכורת הצבאית שלהם לפי רמת פעילות ותוספת סיכון הכרוכה בשירות הצבאי שלהם. אם נקבע לכם פרופיל צבאי גבוה ואתם תשרתו כלוחמים, תקבלו תוספת לשכר הבסיס שלכם בסכום של 350 ש"ח ו-20 אגורות. לוחמים בגדודים וביחידות מובחרות שמוגדרות כרמת סיכון א' פלוס, מקבלים תוספת לשכר הבסיס שלהם שעומדת על 158 ש"ח ו-80 אגורות. חיילים שמשרתים בחטיבות לוחמות במערך היבשתי שמוגדרות כרמת סיכון א' מקבלים תוספת של 77.30 ש"ח לשכר הבסיס שלהם. חיילים שמשרתים במוצבים ובאוגדות שמוגדרים כרמת סיכון ב' מקבלים תוספת של 54 ש"ח לשכר הבסיס שלהם, וחיילים שמשרתים ביחידות עורפיות המוגדרות כרמת סיכון ג' מקבלים תוספת של 30 ש"ח ו-90 אגורות לשכר הבסיס. אם אתם לא בטוחים מהי רמת הפעילות שלכם, תוכלו תמיד לפנות לשלישות בבסיס ולקבל את כל התשובות.

דרגת החייל

כטירונים, "דמי הקיום" שלכם בצה"ל יהיה נמוך מאוד ויעמוד על 350 ש"ח בחודש. אך אל דאגה, ככל שתצברו יותר פז"ם בשירות שלכם, כך תקבלו תוספת קטנה לשכר החודשי שלכם שיכולה להגיע לעד עשרות שקלים בכל חודש. גם אצל קצינים ונגדים בצה"ל השכר עולה בהתאם לעלייה בדרגה. השכר של סג"מ הוא 8,759 ש"ח. השכר של סגן הוא 9,982 ש"ח. השכר של סרן הוא 14,431 ש"ח. השכר של רס"ן הוא 22,673 ש"ח. השכר של סגן אלוף הוא 32,054 ש"ח. השכר של אלוף משנה 40,525 ש"ח. השכר של תת אלוף הוא 55,996 ש"ח. השכר של אלוף הוא 67,738 ש"ח, וכאמור השכר של הרמטכ"ל עומד על 98,135 ש"ח.

ת"ש

חשוב לדעת כי חיילים בודדים, מתנדבים ואוכלוסיות מיוחדות (כמו חיילים שמגיעים מרקע כלכלי בעייתי) זכאים לתוספת למשכורת החודשים שלהם. ישנם מקרים מיוחדים בהם חיילים מקבלים תוספת בשכר על לינה בבסיס וכלכלה בהתאם להמלצה של קצינת ת"ש (תנאי שירות).

דוגמאות למשכורת של שני חיילים

חייל לוחם בשירות סדיר

חייל לוחם מקבל משכורת של 1620 ש"ח. אם רמת הפעילות שלו מוגדרת כא' פלוס הוא זכאי לתוספת שכר של 350 ש"ח ו-20 אגורות. כלומר, השכר החודשי שלו בסך הכל יעמוד על 1970 ש"ח ו-20 אגורות.

קצין בדרגת סגן המשרת ביחידה עורפית

קצין בדרגת סגן מקבל משכורת של 9,982 ש"ח. אם הוא משרת ביחידה עורפית שרמת הסיכון בה מוגדרת כג' אז הוא מקבל תוספת של 30 ש"ח ו-90 אגורות לשכר. כלומר, השכר החודשי שלו בסך הכל יעמוד על 10,012 ₪ ו-90 אגורות.

האם המשכורת הצה"לית כוללת הפרשה לפנסיה וביטוח לאומי?

פנסיה

חיילים בסדיר אינם זכאים להפרשות לקרן הפנסיה. קצינים ונגדים לעומת זאת, זכאים להפרשות לקרן הפנסיה במהלך שירות הקבע שלהם. כאשר משרתי הקבע משתחררים לפנסיה, הם נהנים מתשלומי פנסיה גבוהים במיוחד שעומדים על כ-18 אלף ש"ח.

ביטוח לאומי

צה"ל מממן את דמי הביטוח הלאומי עבור חיילים בשירות חובה כל עוד הם אינם עובדים כשכירים או עצמאיים. חיילים שעובדים בזמן השירות הצבאי שלהם נדרשים לשלם דמי ביטוח לאומי בשיעור מסוים מהשכר שלהם ובהתאם לגובה המשכורת שהם מרוויחים. חלק מדמי הביטוח הלאומי ינוכה מהשכר שלהם וחלק ישולם על ידי המעסיק.
בכל הנוגע לחיילים בשירות קבע, הצבא מנכה מהשכר של החייל את החלק שלו בדמי הביטוח ממש כמו אצל עובד שכיר.

לסיכום

המשכורת היא חשובה והיא זאת שמאפשרת לנו לממן הוצאות רבות בזמן השירות הצבאי שלנו. יחד עם זאת, חשוב לזכור שמעבר לכסף ול"דמי הקיום" שתקבלו, אנחנו כאן כדי לשרת את המדינה ולתרום מהיכולות והכישורים שלנו למען צבא הגנה לישראל.  

המשכורת הצבאית של טירון עומדת על 350 ש"ח בחודש.
ישנם מגוון פרמטרים שמשפיעים על המשכורת הצבאית כמו סוג התפקיד, רמת בפעילות, דרגת החייל והת"ש לו הוא זכאי. במאמר אנו נרחיב על כל גורם.
קצין בסדיר מרוויח משכורת גבוהה באופן משמעותי לעומת חייל בסדיר. כך לדוגמה, חייל לוחם מרוויח 1,620 ש"ח, בעוד שקצין בדרגת סג"מ מרוויח 8,759 ש"ח.
חיילים בשירות סדיר לא זכאים להפרשות לקרן הפנסיה, אך הצבא מממן להם את דמי הביטוח הלאומי. חיילים בשירות קבע זכאים להפרשות לקרן הפנסיה, וצה"ל מנכה מהשכר שלהם חלק מדמי הביטוח הלאומי כמו אצל עובדים שכירים.
המשכורת הצבאית שלכם קשורה לסוג התפקיד בצה"ל. לוחמים למשל, מרוויחים יותר מתומכי לחימה או חיילים עורפים. אם ברצונכם לשרת בתפקיד מסוים, מומלץ לעבור הכנה לצו ראשון וכך להגדיל את הסיכויים שתתקבלו לתפקיד שאתם חולמים עליו.
תמונה של חיילים

יום המאה

בשעה טובה הצו הראשון כבר מאחוריכן וכעת קיבלתן זימון ליום המא״ה. במאמר הבא שלפניכן נסביר לכן כל מה שרציתן לדעת

לקריאה »
חיילים מחזיקים נשק

ציון קב"א בצה"ל

קב״א בצה״ל והשפעתו – שאלות נפוצות 👈 מהו ציון הקב״א? ציון הקב״א (ראשי התיבות של קבוצת איכות) הוא נתון שמשפיע

לקריאה »
נגישות
ציון תלמידים 4.7
5/5

אין חכם כבעל ניסיון

87% מתלמידנו מגיעים לעשירון העליון של הציונים!