עתודה אקדמית

אם אתם רוצים ללמוד ולטפח קריירה כבר עכשיו, להשתמש בידע והכישורים שצברתם כדי להשפיע, להוביל ולשרת בתפקיד עם תנאים מצוינים – עתודה אקדמית עשויה להתאים לכם! אז מה עושים בעתודה על קצה המזלג? לומדים תואר ראשון ולעתים גם שני, משרתים בחובה 3 שנים וממשיכים בתפקיד מקצועי ופיקודי כחיילי קבע, אם תרצו גם עד לפנסיה. מתלבטים בנוגע לעתודה ורוצים לדעת הכל כדי לקבל החלטה? אל תירשמו לפני שתקראו: 

עתודה אקדמית: לרכוש השכלה גבוהה לפני הגיוס לצה"ל

בעוד שרוב בני גילכם יעברו את המסלול הסטנדרטי של צבא-לימודים-קריירה, עתודה צבאית מעבירה אתכם במסלול ההפוך: לימודים אקדמיים עד לתואר בכפוף לדחיית שירות, שלאחריהם תתגייסו לצבא ותצברו ניסיון בתפקיד שבו כבר רכשתם השכלה, בתמורה לשירות קבע בתפקיד פיקודי/ ניהולי בהמשך הדרך.

באופן כללי, המונח "עתודה אקדמית" מהווה שם כולל למספר תוכניות, בכולן עוברים העתודאים תהליך של לימודים לתואר, שירות חובה ושירות קבע. תוכניות אלה פועלות לפי "דין אישה כדין גבר" כך שכולם ללא הבדל ילמדו בין שלוש לארבע שנים (למעט במסלול רפואה בו הלימודים במשך 7 שנים), ישרתו 3 שנים בחובה בתפקיד שתואם את ההשכלה האקדמית ועוד 3 שנים נוספות בקבע (שנתיים לבוגרי לימודי רפואה).  

איך נרשמים?

תהליך ההרשמה כרוך בחמישה שלבים עיקריים:

 1. עמידה בתנאי הקבלה לעתודה אקדמית (התנאים המלאים מפורטים בהמשך)
 2. הרשמה לעתודה דרך האזור האישי ומילוי שאלון עתודה
 3. קבלת אישור ממדור עתודה (אישור עקרוני להמשך התהליך)
 4. יום מיונים
 5. קבלה למוסד לימודים

ומה קורה לאחר הלימודים?

בין השנה הראשונה לשנייה בלימודים תשלימו את הטירונות, כאשר עם סיום התואר תשובצו לשירות בהתאם להשכלה והכישורים שלכם. בשנת השירות הראשונה תצאו גם לקורס קצינים שבסיומו תמשיכו לשרת בדרגת רס"ן. עם התקדמות שירות החובה גם המשכורת הצבאית שלכם תגדל, כאשר שמורה לכם האפשרות לצאת במקביל לתואר שני.

בואו נדבר על היתרונות המדהימים של עתודה אקדמית:

 • רכישת השכלה אקדמית כבר עם סיום התיכון
 • אפשרויות מימון לשכר הלימוד והוצאות המחיה
 • לימודים בתחומים מבוקשים כמו מדעים מדויקים, הנדסה ואפילו רפואה
 • שירות ביחידות מובחרות בצבא ובתפקיד פיקודי
 • צבירת ניסיון מעשי, מיומנויות והרחבת סל הכישורים במקצוע שלמדתם
 • טיפוח קריירה מתגמלת בצה"ל לטווח ארוך
 • מסלול מעניין, מאתגר ודינמי לכל אורכו
 • אופציה לתואר שני במסגרת השירות (כבר מהשנה השנייה לשירות החובה)
 • היתר לעבודה פרטית באזרחות החל מגיל 22 ובמקביל לשירות החובה
 • אישור יציאה לחו"ל כבר מהשנה הראשונה לשירות
 • מענקי לימודים בגובה עשרות אלפי שקלים והטבות כספיות נוספות

תנאי קבלה

תהליך הקבלה למסלולי העתודה הקדמית נפתח לאחר השלמת הצו הראשון ובמהלך כיתה י"ב ללא קשר לגילכם. כדי לעמוד בתנאים תתבקשו להיות בעלי דפ"ר 60 ומעלה ולהשלים את הבחינה הפסיכומטרית בציון של 590 ומעלה, עד למועד אפריל של שנת הלימודים בי"ב. בנוסף תתבקשו לצלוח את מבחן המיון הצבאי שקובע את התאמתכם המדויקת לתוכנית.

על מוסדות הלימוד

לימודי העתודה מתקיימים בכמה אוניברסיטאות מוכרות ברחבי הארץ, כמו הטכניון, בר אילן, בן גוריון, העברית בירושלים ואוניברסיטת תל אביב, לצד מכללות למקצועות ההנדסה. בכל אחת מהן תוכלו ללמוד עד לתואר ראשון BSC או B.A במקצועות מבוקשים ביותר: תוכנה, הנדסת חומרים, ביולוגיה חישובית, רפואה, חשמל ופיזיקה ועוד.

ההרשמה לעתודה נפתחת כבר בחודש נובמבר, כך שתוכלו לגשת קודם לכן לפסיכומטרי במועד ספטמבר. בנובמבר עד ינואר מידי שנה מתקיימים כנסים בהם תוכלו לשמוע הכל על המסלולים, לשוחח עם בוגרים ולשאול שאלות (תצטרכו להירשם לכנסים אלה במהלך חודש אוקטובר).

במהלך חודש מרץ נפתחת תקופת המיונים אליה תזומנו באופן אישי, כאשר בחודש מאי יתקיימו ימי מיון מיוחדים לתוכניות עלית. את התשובות המדויקות לקבלתכם תקבלו במהלך חודש ספטמבר, כאשר באוקטובר מיד לאחר מכן תתחילו ללמוד.

מסלולי העתודה

לעתודה יש עשרות מסלולים אפשריים, אך כדי לעשות לכם סדר נחלק אותם למסלולים רגילים כשהתוכנית הבולטת שבהם היא "אקדמיזציה" ולתוכניות מצוינות כמו פסגות וברקים.

 • ברקים – תוכנית שבה תוכלו ללמוד תואר ראשון + שני בהנדסת מכונות בטכניון, או תואר ראשון בהנדסת מכונות + תואר ראשון בהנדסת חומרים בבן גוריון.
 • צמרת – מסלול ללימודי רפואה אותו לומדים באוניברסיטה העברית בירושלים. במסלול זה תוכלו להפוך לרופאים מן המניין כבר בגיל 27!
 • סילון – לימודי תואר ראשון בהנדסת אווירונאוטיקה + תואר שני בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל/ מערכות אוטונומיות (MSC) או הנדסת מערכת (ME). הלימודים מתבצעים בטכניון.
 • אלונים – מסלול מצוינות בהנדסת נתונים בטכניון.
 • גבישים – מסלול לתואר ראשון בהנדסת חומרים בטכניון (בתוכנית זו התנאי לקבלה הוא ציון פסיכומטרי 650 ומעלה).
 • פסגות – אופציה לאחת משתי תוכניות: 1. תואר משולב בהנדסת חשמל, פיזיקה ואלקטרוניקה בטכניון או באוניברסיטת תל אביב. 2. תואר בהנדסת תוכנה + תואר שני במדעי המחשב ("פסגות תוכנה") בטכניון או באוניברסיטת בן גוריון.
 • בינה – מסלול ייעודי לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית.
 • ביו – תואר משולב במדעי המחשב ומדעי החיים, עם אפשרות לתואר שני בביולוגיה חישובית. הלימודים מתקיימים בפקולטה למדעי המחשב באוניברסיטה העברית.
 • אקדמיזציה – אחד המסלולים המרכזיים בתוכניות העתודה האקדמית, במסגרתו ניתן ללמוד מגוון רחב של מקצועות ולהשתבץ בתפקיד ליבה רלוונטי. תוכנית זו מאפשרת לצאת לתואר שני אם התואר הראשון שלכם היה במקצועות מדעי המחשב, פיזיקה או מתמטיקה.
 • ברקת – מסלול מצוינות מובחר עד לתואר שני בהנדסת מדעי נתונים בטכניון או בר אילן.
 • גלים – מסלול מצוינות מובחר עד לתואר שני בהנדסת חשמל בטכניון, בר אילן או אונ' ת"א.
 • מסלולים לגברים ולנשים מהמגזר החרדי – מסלול מקביל לתוכנית האקדמיזציה, במסגרתו לומדים לתואר ראשון במקצועות כמו כימיה, ביולוגיה, כלכלה, חשבונאות, משפטים, פיזיקה, הנדסת חשמל/ מחשבים, מדעי המחשב, משאבי אנוש, פסיכולוגיה או לוגיסטיקה. הלימודים מתקיימים בבר אילן.

מענקים לתלמידי העתודה

כדי לתגמל את משך ההתקשרות הארוך שלכם עם צה"ל ולעודד את המשך השתתפותכם בתוכנות העתודה, תקבלו לאורך השנים מענקים נדיבים ביותר:

 • 10,000-10,500 ₪ עבור כל שנת לימוד
 • החזר על הפסיכומטרי והרשמה למוסדות הלימוד עד 2,500 ₪
 • מענק הצטיינות למאה עתודאים בכל שנה בסך 5,000 ₪ לכל אחד
 • מענק קיום שנתי למימון המחייה לאורך כל תקופת הלימודים (גובה המענק תלוי במצב סוציואקונומי אישי)

עתודאים זכאים גם למימון של חונכים ושיעורי עזר במידת הצורך.

תנאי השירות לאחר הגיוס

בשנת השירות הראשונה שלכם בתפקיד תצאו לקורס קצינים, ממנו תשובו לתפקיד בדרגת סרן ממנה תוכלו להתקדם בדרגות כמובן. מהשנה השנייה והלאה תוכלו להתחיל את לימודי התואר השני במקביל להמשך השירות. כאמור, תיהנו גם מתנאים כמו אישור לעבודה, ימי יציאה ללימודים, אופציה לצאת לחו"ל במסגרת חופשות מהצבא ועוד.

המשכורת הצבאית שלכם בצבא כמשרתי חובה תהיה בסביבות 1,800 ₪ בחודש. מכאן עולה השכר יחד עם הוותק, צבירת השתלמויות והחזרים תמורת דלק ושכר דירה, מה שצפוי להגיע לכ-7,000 ₪ בחודש.

בתום שנתיים של קבע או לחילופין השלמת תואר שני המוקדם מביניהם, תיחשבו לקצינים וותיקים ותהיו זכאים לתוספת לשכר של 1,000 ₪ (רה-דירוג). כעת, בהשלמת שנה ו-3 חודשים נוספים תקבלו מענק התמדה מידי חצי שנה בסך כ-6,000 ₪ ועד לארבעה מענקים בשנה.

עתודה אקדמית מדברת אליכם?

הבחירה במסלול עתודה אקדמית מתאימה לנחושים שמתכננים לטווח ארוך ושמזהים את הצבא כמקפצה אמיתית להשכלה וקריירה יציבה לאורך שנים. ואם הגעתם עד הלום, שווה להמשיך לקרוא בנושא, להתייעץ, להירשם לכנסי העתודה ולקבל החלטה חכמה. בהצלחה!

חיילות עושות תמונה ביחד

טיפים לצו הראשון

שלב שייקבע את נתוני הדפ"ר והקב"א שבסוף היום קובעים אלו תפקידים יוצעו לכם ואלו זימונים נוספים תקבלו, כך שעבור רבים זהו הצעד הראשון לקראת תפקידי קצונה ותקופה מאוד משמעותית.

לקריאה »
נגישות