קד"צ נהיגה: הכל על הקורס הקדם צבאי לנהיגה

צה"ל זקוק לחיילים במאות סוגי תפקידים, חלקם דורשים הכשרה מוקדמת בתהליכי קד"צ ומאפשרים לכם לרכוש הסמכה שתכניס אתכם לתפקיד ספציפי. אחת האפשרויות המבוקשות ביותר היא קד"צ נהיגה – לימודי נהיגה על חשבון הצבא עם מענקים כספיים, הטבות ותנאים מעולים! חושבים שאתם מתאימים ורוצים לדעת על התהליך? סידרנו לכם היכרות עם כל הפרטים:

קד"צ נהיגה: הכירו את הקורס המבוקש של צה"ל

קורס קדם צבאי (קד"צ) נהיגה מיועד למלש"בים ומלש"ביות שילמדו נהיגה על חשבון הצבא, יקבלו הן רישיון נהיגה אזרחי (רישיון B בדרגת 02) והן רישיון לנהיגה על משאית קלה עד 12 טון (רישיון C1 בדרגת 03) וישובצו לאחר מכן כנהגים בצה"ל, בתפקידי נהיגה מבצעית או עורפית.

הקורס או בשמו הרשמי בצה"ל: "מסלול יעד" כולל לימודי תיאוריה ומלווה כבר מרגע קבלת הרישיון ומבטיח לכם לא רק תפקיד עתידי כנהגים צבאיים, אלא גם מענק השתתפות בשווי שבין 1,400-2,500 שקלים!

כשבוחנים את היתרונות שבקד"צ נהיגה לעומת לימודי נהיגה סטנדרטיים באזרחות, מגלים מהלך שחוסך לכם כ-6,000 שקלים על לימודי נהיגה פרטיים וגם את חוסר הוודאות שבשיבוץ העתידי לצה"ל.

אבל זה ממש לא הכל:

  • עברתם תיאוריה וטסט ראשונים? קבלו מענק של עד 2,500 שקלים. ככל שתיכשלו ותעברו בפעמים מאוחרות יותר, המענק שלכם יהיה יותר נמוך.
  • וותק של שנה יהפוך אתכם לבעלי תעודת "נהג מבצעי", שבה אתם רשאים לנסוע בכל אמצעי התחבורה הציבורית בחינם וללא מדים.
  • נהגים מבצעיים גם נהנים מתוספת כסף חודשית המאפשרת לרכוש מזון בנסיעה בדרכים.
  • יש לכם תוספת של ימי חופשה שנתיים.
  • תנאי הת"ש שלכם גבוהים, כך שתוכלו לקחת חופשת עבודה ולקבל משכורת אזרחית – חופשה שנספרת לכם כחלק מימי השירות.
  • במסגרת התפקיד תוכלו לצאת לקורסים שונים, כולל קורס נהיגה ברכב מעל 15 טון.
  • שירות כנהגים בצבא פותח בפניכם אופק תעסוקתי רחב לתפקידים דומים ומשיקים באזרחות.

תנאי הקבלה לקורס

קד"צ נהיגה תפור עליכם? אם נמצאתם מתאימים עקב נתוני הצו הראשון, תקבלו שיחת טלפון או הודעת SMS שמזמינה אתכם להשתלב בתהליך. אם לא קיבלתם הזמנה יזומה שכזו ואתם בכל זאת רוצים להציע את מועמדותכם, חייגו למדור קד"צ של לשכת הגיוס הסמוכה אליכם ובקשו להתקבל. תוכלו למצוא את מספרי הטלפון של מדורי הקד"צ באתר מיטב.

ומה עכשיו?

מדור קד"צ ישלח לכם חוזה עליו תתבקשו לחתום. לאחר שתשלחו אותו, תקבלו זימון לקורס בן 5 ימים ללימודי תיאוריה ובסיומו המבחן. אם תעברו אותו בהצלחה, תקבלו מצה"ל הפניה לבית הספר הנהיגה הסמוך למגוריכם לצורך לימודי נהיגה.

מה קורה אחרי שעוברים טסט? ברכותינו, אתם עתידים להתגייס לצבא כנהגים מן המניין. תקבלו צו גיוס ולאחריו תצאו לטירונות רובאי 02. בסיומה תשובצו במגוון רחב של יחידות ובסיסים אפשריים, בשלל תפקידים: נהגי בוס, נהגי משא כבד, נהגי רכב קל, נהגי תובלה ועוד.

שלבי הקורס: חלק עיוני וחלק מעשי

הקורס עצמו נחלק לשני שלבים:

שלב עיוני

זהו השלב שבו נרשמים למסלול יעד ומתחילים בלימודי תיאוריה, אותם מבצעים בקורס בן 5 ימים במכללה סמוכה למקום מגוריכם ובהנחיית מרצה. ביום החמישי והאחרון תבצעו את מבחן התיאוריה.

שלב מעשי

אם עברתם את מבחן התיאוריה תתחילו ללמוד נהיגה בפועל. שימו לב שעשויים לעבור מספר שבועות מרגע השלמת התיאוריה ועד ללימודי הנהיגה עצמם, משום שאתם אמורים לקבל שיחת טלפון ממורה נהיגה שקיבל את פרטיכם ומזמין אתכם להתחיל בלימודים.

הלימודים מתרחשים בבית ספר ללימודי נהיגה שנמצא סמוך למקום מגוריכם וכרוך ב-32 שיעורים לכל הפחות, אותם עליכם להשלים בקצב של 3-4 שיעורים בכל שבוע. אם כבר יש לכם רישיון נהיגה, תוכלו ללמוד במסלול המקוצר שדורש 20 שיעורים לכל הפחות. עם השלמת סך השיעורים תיגשו לטסט.

עברתם בהצלחה?

תיהנו מהמענק שהובטח לכם (אפשר לבדוק מול מדור קד"צ כמה בדיוק מגיע לכם) וגם תקבלו תאריך גיוס. בסיום הטירונות תתבקשו לקורס הסמכה בן 3 שבועות בבה"ד 6, בסיומו תשובצו ליחידה צבאית. בסיום ההסמכה תקבלו את מחצית המענק ישירות למשכורת הצבאית, כשהמחצית השנייה תתקבל אוטומטית כעבור חצי שנה, כל עוד תשרתו בתפקידכם כנהגים במהלכה.

זכרו שהשיבוץ המדויק שלכם לתפקיד הנהיגה ולבסיס תלוי במכלול הנתונים האישיים וכמובן צורכי הצבא.

בוגרי הקורס

להיות נהג/ת צבאי/ת פירושו להיות "הדלק" של כל החיילים בצה"ל. אתם תהיו אלה שכולם תלויים בהם משום שאתם אלו שמשנעים מזון, ציוד לחימה ואמצעים חשובים מהבסיס אל השטח, פוגשים עשרות ולפעמים גם מאות אנשים מידי יום ומוכרחים להישאר ערניים על הכביש לפעמים גם במשך שעות רבות.

כנהגים תוכלו להשתבץ למגוון גדול מאוד של תפקידי נהיגה, את חלקם כבר הזכרנו קודם. תפקידים נוספים יכולים להיות נהגי בט"ש, נהגי מדור וגם נהגים כלליים. אם אינכם נהגי תובלה או משא, ייתכן גם שתנהגו על רכבי פרייבט שונים.

בהתאם לתפקיד משתנות גם היציאות: חלק מהנהגים עושים יומיות, אחרים שבוע שבוע ויש גם משובצים לבסיסים סגורים בהם היציאות תלויות ביציאות הפלוגתיות וסך החיילים במחלקת הרכב. כמובן שיש גם מקרים בהם קצין מושך נהג מסוים להיות הנהג האישי שלו. רוב הנהגים הצבאיים נהנים מאוד מהתפקיד ומספרים על תנאים מצוינים, אבל לצד מידת אחריות גבוהה מאוד. כנהגים, תהיה לכם חובה מוגברת לזהירות בדרכים ולכן על כל דו"ח תאלצו לעלות משפט.

נוסף לכך, כעבור שנה תקבלו את תעודת הנהג המבצעי שלכם ותוכלו לעבור לנהיגה ברכבים מתקדמים עד 12 טון כמו סופה, ארבע על ארבע, האמרים צבאיים ועוד – אלו מגיעים עם תוספת יפה של עוד ימי חופשה, תוספות ומענקים, תעודת נהג מבצעי שמקבילה לתעודת לוחם ועוד.

חושבים לשרת כנהגים צבאיים?

אתם בהחלט חושבים חכם. קד"צ הנהיגה הוא אחת הדרכים הטובות ביותר להפיק את המיטב מהגיוס לצבא, ללמוד נהיגה על חשבונו, לקבל תנאי שירות מצוינים ולשרת בעשרות תפקידים אפשריים ומעניינים.

חיילות עושות תמונה ביחד

טיפים לצו הראשון

שלב שייקבע את נתוני הדפ"ר והקב"א שבסוף היום קובעים אלו תפקידים יוצעו לכם ואלו זימונים נוספים תקבלו, כך שעבור רבים זהו הצעד הראשון לקראת תפקידי קצונה ותקופה מאוד משמעותית.

לקריאה »
נגישות